Polskie Radio
Section05
promocje

Koniec z nieuczciwymi promocjami w sklepach. Nowe przepisy mają lepiej chronić konsumentów

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda powiedział, że rozporządzenie o uwidacznianiu cen towarów i usług ma na celu walkę z nieuczciwymi promocjami w sklepach. Rozporządzenie weszło w życie wraz z początkiem nowego roku. Chodzi m.in. o obowiązek umieszczania na metce towaru w promocji najniższej ceny z poprzednich 30 dni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Waldemar Buda ceny promocje sklepy

Prezes UOKiK wyjaśnia na czym będą polegać nowe przepisy w kontekście tzw. "wyjątkowych okazji" czy "super obniżki"

- Nowe przepisy, które wejdą od stycznia 2023 roku będą jeszcze lepiej chroniły konsumentów podczas promocji, gdyż bedą m.in. wymuszać precyzyjne podawanie informacji o zmianie cen towaru lub usługi oraz o ich najniższej cenie, która obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki - powiedział Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel e-sklep promocje UOKiK

Wkrótce skończą się fikcyjne rabaty. "Konsument będzie wiedział, jaka jest rzeczywista skala upustu"

W maju ma wejść w życie pakiet unijnych przepisów, który zobowiąże e-sklepy do przejrzystej dla konsumentów polityki sprzedaży towarów i usług, w tym promocji i wyprzedaży, aby nie były one fikcyjne - pisze "Puls Biznesu". Sprzedawcy będą musieli informować o cenach towarów i usług sprzed obniżki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel sprzedaż detaliczna promocje Rabat prawo konsument UOKiK