Polskie Radio
Section05

przemoc

Politykom jest łatwiej sterować emocjami wyborców niż szukać tego co ich łączy ?

- Hodowanie przez polityków radykałów, zaburza debatę publiczną w Polsce i prowadzi do powstania amerykańskiego modelu dwupartyjnego, z wszystkimi tego typu konsekwencjami. To może prowadzić do autorytaryzmu i przemocy z życiu politycznym  - powiedział Marcin Makowski z tygodnika 'Wprost" w audycji "Stan rzeczy" w Polskim Radiu 24. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 wulgaryzmy społeczeństwo partie polityczne propaganda debata publiczna

Zaatakował ją nad ranem. "Ciągnął za nogi na przejściu"

Do bulwersującego ataku doszło w minioną sobotę, około godziny 5.00 nad ranem, na skrzyżowaniu ulic Grójeckiej i Dalekiej. 25-letni mężczyzna bez koszulki śledził młodą kobietę, która wracała z pracy. Dziewczyna zamówiła taksówkę i czekała na przyjazd kierowcy. W tym czasie napastnik napastował ją słownie i nalegał, by poszła razem z nim. Kiedy odmówiła, brutalnie powalił ją na ziemię i zaczął ciągnąć za nogi na przejściu dla pieszych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA napad atak policja przestępczość Warszawa

POLSKIE RADIO 24 Nowe prawo. "Na pierwszym miejscu stawiamy dziecko"

- Teraz wszystkie standardy postępowania będą w jednym miejscu, w jednym dokumencie. Będzie wiadomo, do czego się odwołać, do jakich przepisów, na jakiej podstawie działać i co robić - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Mróz, prezes Fundacji Na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy "Feniks" o nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dzieci lex Kamilek prawo sądownictwo POLSKA

Pracownicy przedszkoli i szkół muszą reagować. Jest termin

15 sierpnia wszystkie instytucje, które pracują na rzecz dzieci - w tym szkoły, przedszkola, żłobki i domy dziecka - muszą mieć wdrożone standardy ochrony małoletnich. Przepisy te znalazły się w tak zwanej ustawie Kamilka. - Każdy członek personelu ma być przeszkolony. Ma rozumieć, czym jest wykorzystywanie dzieci i jakie są jego formy. Ma wiedzieć, do kogo się zwrócić - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Beata Kulig ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo SOS Wioski Dziecięce dzieci Krzysztof Grzesiowski Beata Kulig

Długie życie plotki, czyli po co podkarmiać potwora?

- Plotka może służyć do tego, aby dbać o nasz status w grupie. Mechanizm można wykorzystywać uczciwie, to znaczy w celu przekazania informacji o danej osobie, wyrażeniu troski o nią albo sprawdzeniu komu można pomóc, albo w zły sposób: opowiadając o kimś niestworzone historie. Decyzja należy do nas - powiedział dr Piotr Rycielski - pracownik Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie, gość w audycji "Strefa Rodzica".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci komunikacja wychowanie edukacja bezpieczeństwo podróże wakacje plotka

Dramat 4-latka. Nowe informacje, Ignaś miał spać w piwnicy

Historia 4-letniego chłopca z Gliwic, któremu matka oraz jej partnerka zgotowały niewyobrażalne piekło, wstrząsnęła całą Polską. "Fakt" dotarł do nowych informacji w tej sprawie. Doniesienia te są na razie nieoficjalnie, ale wiele wskazuje na to, że maltretowany chłopczyk mógł być również zmuszany do nocowania w piwnicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dziecko dzieci policja Gliwice śląskie Śląsk rodzina przestępczość

Zbiorowy gwałt na 20-letniej Polce. "Sprawcy się nie boją"

Odurzyli ją w klubie, wywieźli poza Warszawę i zgwałcili. Sprawcom grozi do 20 lat więzienia. Ale tylko teoretycznie, bo w rzeczywistości sądy nie orzekają aż tak wysokich kar. Dlaczego tak jest? O tym rozmawiamy z Kamilą Ferenc. - Sądy nie uważają, że naruszanie czyjejś autonomii cielesnej może oznaczać zniszczenie komuś całego życia. Ciało kobiety widziane jest jako rzecz, mienie, a nie jako integralność cielesna i psychiczna - mówi w rozmowie z portalem polskieradio24.pl prawniczka związana z Fundacją na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA gwałt przestępczość policja Warszawa sąd prokuratura

Oprawcy Kamilka wciąż nieosądzeni. "To trwa za długo"

Od śmierci Kamilka z Częstochowy, która poruszyła cały kraj, minęło już ponad rok. Mimo to nadal nie zakończyło się nawet śledztwo w tej sprawie. - W naszej ocenie to wszystko trwa za długo - mówił w programie "W samo południe" w radiowej Jedynce Piotr Kucharczyk, prezes Fundacji To Ja - Dziecko im. Kamilka Mrozka. Dodał, że apelował do resortu sprawiedliwości o objęcie sprawy specjalnym nadzorem.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Adam Bodnar prokuratura Krajowa Rada Sądownictwa Krzysztof Grzesiowski Piotr Kucharczyk

Gwałty, narkotyki, broń. Uderzyli w gangi pseudokibiców

W akcji przeciwko gangom pseudokibiców brało udział 200 policjantów i strażników granicznych, w tym funkcjonariusze CBŚP i policyjni komandosi z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA". Zatrzymano i doprowadzono do zakładów karnych łącznie 23 podejrzanych - poinformowało w poniedziałek Centralne Biuro Śledcze Policji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja policja polska CBŚP pseudokibice narkotyki broń gwałt małopolskie podkarpackie

TYLKO U NAS Przemoc wobec kobiet. System sprzyja sprawcom

- Bagatelizowanie osoby, która przyszła z obrażeniami ciała, może się w drastycznych przypadkach skończyć nawet śmiercią - mówi nam prawniczka Feminoteki i ekspertka ds. praw człowieka Agata Bzdyń. Od momentu, gdy przerażająca relacja 19-letniej dziewczyny z Nowego Targu obiegła sieć, mijają już ponad dwa tygodnie. Jak w przypadku wielu takich spraw, po kilku dniach Internet na ten temat milknie. Ten konkretny przypadek rzuca jednak światło na o wiele głębszy problem. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA atak kobieta Nowy Targ policja szpital Feminoteka gwałt sąd społeczeństwo