Polskie Radio
Section05
Rafał Wojaczek

Розмовляю з тобою тихо — Рафал Воячек

У рубриці «Українсько-польські поетичні діалоги» три вірші легендарного польського поета Рафала Воячека в перекладах Дмитра Павличка. Рафал Воячек (1945–1971) — культовий автор, зразковий «проклятий» поет, один з найбільш таємничих польських поетів двадцятого століття: провокатор і скандаліст, життя закінчив передчасно, залишаючи тексти виняткової експресивності. Воячек народився у містечку Міколові, вчився на філологічному  факультеті Ягеллонського університету, згодом переїхав до Вроцлава, де працював техніком на станції обслуговування автомобілів. Як поет дебютував 1965 року. Автор чотирьох поетичних збірок, дві з яких вийшли посмертно.
Zobacz więcej na temat:  поезія література переклад Rafał Wojaczek Dmytro Pawłyczko

Konrad Wojtyła: sięgam po ważne lektury mistrzów

- Spośród książek, które wydają mi się niezwykle interesujące, jest przede wszystkim wznowiony "Drugi opór" Witolda Wirpszy. To książka bez precedensu, a teksty umieszczone w niej miały bardzo duży wpływ na poetów Nowej Fali i całego pokolenia ’68, które czerpało z tej twórczości pełnymi garściami - mówił w Dwójce poeta, krytyk i dziennikarz Konrad Wojtyła.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Józef Hen Rafał Wojaczek Witold Wirpsza poezja Dorota Gacek

Bronisław Maj: zanurzyłem się w poezję Rafała Wojaczka

- Dla mojego pokolenia Wojaczek był niesłychanie istotny, może najważniejszy. Najbardziej emocjonalnie odbierany, przemawiający do naszych serc i dusz. Teraz przygotowywałem wybór jego wierszy, a więc zanurzyłem się na nowo w tej poezji, którą znam od jej początków i która towarzyszyła mi od zawsze - mówił w Dwójce poeta i eseista.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Maj poezja Rafał Wojaczek Dwójka Dorota Gacek KULTURA

Prof. Bereś: Wojaczek pisał listy bardziej do siebie niż do innych

- Te listy były dla niego rodzajem wyznania. I to niekoniecznie adresowanego do jego korespondentów i korespondentek. Mam wrażenie, że bardzo często on te listy pisał do siebie; próbował nazwać w nich pewne ważne dla niego rzeczy - mówił w Dwójce prof. Stanisław Bereś, autor opracowania tomu "Listy miłosne i nie" z korespondencją Rafała Wojaczka.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Wojaczek poezja Dwójka Dorota Gacek