Polskie Radio
Section05
renta rodzinna

Pomysły na emerytury stażowe nie uwzględniają struktury demograficznej Polski i skazują takich emerytów na wegetację?

Oba pomysły na emerytur stażowe: ten poselski i obywatelski, nie pokazują skąd Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) ma zdobyć dodatkowe 13 mld złotych w skali każdego roku  - powiedział dr Marcin Wojewódka, wiceprezes Instytutu Emerytalnego, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS Sejm renta rodzinna renta dożywotnia emerytury stażowe

Wiceminister rodziny Sebastian Gajewski: waloryzacja świadczeń, 14-ta emerytura i renty wdowie. To będzie zrealizowane, ale bez podwyżki składki zdrowotnej

Marcowa waloryzacja rent i emerytur może wynieść ok. 12,3 procent, ale na konkretną wielkość musimy jeszcze poczekać kilka dni. Na pewno jednak będzie ona wypłacona w marcu tak jak i 13 emerytura. Nie trwają też żadne prace nad likwidacją 14-ej emerytury ani nad ograniczeniem kręgu osób dno niej uprawnionych - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej prof. Sebastian Gajewski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura ZUS renta rodzinna składka zus waloryzacja emerytur

Wiceminister Sebastian Gajewski: dwie waloryzacje, renty wdowie i wyższy zasiłek pogrzebowy

Emeryci i renciści mogą liczyć w tym roku na dwie waloryzacje świadczeń, choć dokładny sposób liczenia tej drugiej, która mogłaby być wypłacona w drugiej połowie roku, nie jest jeszcze ustalony. Na pewno będzie zależał od wysokości inflacji, jaką będziemy obserwować w tym roku. Na pewno też będą renty wdowie, choć tu trzeba będzie poczekać na nie pewnie do przyszłego roku i będą one dodawane do emerytury osoby samotnie gospodarującej stopniowo. Podwyższony ma też zostać zasiłek pogrzebowy tak, aby była to kwota pozwalająca fatycznie pieniądza - powiedział dr hab. Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w audycji "Rządy Pieniądza" w PR24. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS renta rodzinna emerytura Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Sytuacja finansowa FUS jest stabilna. Wpływ na to mają również cudzoziemcy pracujący w Polsce

Sytuacja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po trzech kwartałach bieżącego roku była stabilna; istotny wpływ ma na to liczba cudzoziemców pracujących w Polsce i objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste ZUS zus składki świadczenia społeczne zasiłek wynagrodzenia emerytura renta rodzinna

Ważne informacje dla uczniów i studentów z rentą rodzinną. ZUS: trzeba pamiętać o złożeniu wniosku

Uczniowie otrzymujący rentę rodzinną po zmarłym rodzicu, którzy ukończyli 16. rok życia, mają obowiązek dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie ze szkoły, że dalej się uczą. Wraz z zaświadczeniem muszą złożyć wniosek o dalszą wypłatę renty. W przeciwnym razie stracą świadczenie. Taki obowiązek spoczywa również na studentach - przypomina ZUS.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA renta rodzinna szkoła studenci ZUS POLSKA społeczeństwo

Czternaste emerytury zasiliły konta kolejnej grupy seniorów. ZUS: proces wypłat przebiega bardzo sprawnie

3,6 mln emerytów i rencistów otrzymało już czternaste emerytury - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Świadczenie w pełnej wysokości wynosi 2.650 zł brutto. W sumie czternastki otrzyma w tym roku ok. 8,8 mln emerytów i rencistów. Następne terminy wypłat czternastych emerytur to: 10, 15, 20 i 25 września.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS emerytura renta rodzinna finanse osobiste

Kontrowersyjne słowa Macrona. Poseł Lewicy: nie jesteśmy w stanie sobie poradzić bez USA

- Kiedy słyszę, że my jesteśmy sobie w stanie poradzić w demokratycznym świecie bez Stanów Zjednoczonych to jest to nieprawda. To jest największe mocarstwo militarne, gospodarcze, najbogatszy kraj na świecie - podkreślił poseł Lewicy Tomasz Trela, będący gościem audycji "W samo południe".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tomasz Trela lewica Mateusz Morawiecki renta rodzinna społeczeństwo Stany Zjednoczone USA Joe Biden polityka Krzysztof Świątek

Świadczenia dla rodzin poległych funkcjonariuszy przyjęte w Senacie. "Jednogłośne poparcie"

Zakończyło się 60. posiedzenie Senatu. Izba przyjęła jednogłośnie ustawę o świadczeniu pieniężnym dla rodzin mundurowych, którzy polegli na służbie. Miesięczne świadczenie przysługiwać będzie małżonkom, dzieciom i rodzicom poległych funkcjonariuszy i żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  kodeks pracy praca POLSKA prawo żołnierze renta rodzinna społeczeństwo rodzina Senat Sejm policja policja polska