Polskie Radio
Section05
OPZZ

Poseł PiS: Sławomir Broniarz stawia na emocje polityczne

- Dlaczego Grzegorz Schetyna, kiedy PO miała władzę, nie dał nauczycielom podwyżki w wysokości 1000 zł, którą teraz obiecuje? Dlaczego nie dał im nawet złotówki? Wtedy miał pełnię władzy przez dwie kadencje. Teraz politycy PO chcą wjeżdżać na białym koniu jako bohaterowie reformujący oświatę - powiedział w Polskim Radiu 24 Dominik Tarczyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Związek Nauczycielstwa Polskiego OPZZ edukacja

Gaszenie pożaru w czeskiej kopalni może trwać tygodnie

- W Czechach pracuje wielu Polaków, którzy są cenieni ze względu na swoją fachowość i rzetelność. W tamtejszych kopalniach naszych rodaków jest około dwóch tysięcy - powiedział Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady OPZZ województwa śląskiego, w "Sygnałach dnia". Jak dodał, akcja gaszenia pożaru w kopalni w Karwinie może trwać tygodniami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andrzej Duda OPZZ Sygnały Dnia Henryk Szrubarz Daniel Wydrych Czechy kopalnia w Karwinie

Kapitał i Praca: minimalne wynagrodzenia w ochronie zdrowia

Ostatnio została uchwalona przez Sejm i podpisana przez prezydenta ustawa o minimalnej płacy w służbie ochrony zdrowia. Kilka dni później odbył się protest pielęgniarek żądających podwyżki wynagrodzeń. Czy dobra sytuacja na rynku pracy nakręcę spiralę żądań? W audycji z cyklu "Kapitał i praca" Anna Grabowska rozmawiała z dr Dobrawą Biadun, ekspertką Konfederacji Lewiatan oraz Renatą Górna, ekspertką OPZZ.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia OPZZ wynagrodzenia

Kapitał i praca: co dalej z "pomostówkami"

- Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych złożyło w Radzie Dialogu Społecznego projekt nowelizacji ustawy w zakresie niewygasania emerytur pomostowych, albowiem u założeń "pomostówek" leżały warunki medyczne oraz warunki wykonywania pracy przez pracownika. To one miały decydować o tym, czy pracownik pracując w szkodliwych warunkach może odejść na wcześniejszą emeryturę - mówił w Polskim Radiu 24 audycji Kapitał i Praca - Andrzej Radzikowski,  wiceprzewodniczący OPZZ. Gościem audycji Kapitał i Praca był także Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo górnicy OPZZ emerytura pomostowa

Debata Poranka: czy grozi nam ogólnopolski strajk?

NSZZ "Solidarność" czeka na odpowiedź rządu dotyczącą swoich postulatów. 15 września mija też termin, który OPZZ dało rządowi na ustosunkowanie się do swoich żądań. Czy grozi nam ogólnopolski strajk pracowników sfery budżetowej? Między innymi o tym w Debacie Poranka, której gośćmi byli Łukasz Rogojsz (gazeta.pl) oraz Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność OPZZ związki zawodowe strajki polityka

Zakupy bezpośrednio od rolnika. Trwają prace nad platformą

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych przygotowuje platformę sprzedażowo-zakupową, która ma pomóc w nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów między konsumentami i małymi gospodarstwami rolnymi. To, zdaniem związkowców, szansa na wzmocnienie rolniczych budżetów i dotarcie do zdrowej żywności przez mieszkańców miast.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Kwiatkowski OPZZ rolnictwo sklep internetowy

Protest rolników przed ministerstwem ws. ASF

Przed siedzibą ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi protestuje grupa osób zrzeszona w ramach rolniczego OPZZ. Domagają się od władz skutecznej walki ze skutkami afrykańskiego pomoru świń na wschodzie kraju. Żądają w ty celu między innymi znaczącego wzrostu odstrzału dzików, które roznoszą chorobę oraz rekompensat dla hodowców, którzy borykają się z obostrzeniami handlowymi.
Zobacz więcej na temat:  afrykański pomór świń Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi OPZZ