Polskie Radio
Section05

Anna Grabowska

POLSKIE RADIO 24 Seniorzy na rynku pracy. "Po zwolnieniu czeka ich twarde lądowanie"

Trzeba starać się o to, żeby osoby w starszym wieku chciały pracować dłużej. Wymaga tego sytuacja demograficzna w kraju. O aktywności zawodowej seniorów dyskutowali w Polskim Radiu 24: Monika Fedorczuk, szefowa Urzędu Pracy m.st. Warszawa, Katarzyna Siemienkiewicz z Polskiego Towarzystwa Gospodarczego oraz Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 GOSPODARKA społeczeństwo senior seniorzy praca

POLSKIE RADIO 24 Co dalej z Zielonym Ładem? "Może doprowadzić do buntu"

Zielony Ład realnie nie przekłada się na cele klimatyczne, za to wyraźnie godzi w europejskie gospodarki, zwłaszcza w ich konkurencyjność - zgodnie ocenili eksperci w Polskim Radiu 24. Na ten temat rozmawiali: główny ekonomista Pracodawców RP Kamil Sobolewski, radca prawny Paweł Pelc oraz członek zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Jakub Binkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europejski Zielony Ład Unia Europejska ekologia społeczeństwo energetyka GOSPODARKA ochrona środowiska emisja co2 zanieczyszczenie powietrza przemysł elektromobilność

Świat tajnych służb. "Rosjanie byli i są obecni w Polsce"

To, że Polska jest na celowniku obcych służb, przede wszystkim tych ze wschodu, jest wiadome. Tak samo jak to, że ich działania nasiliły się po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie. Z kolei o działaniach polskiego kontrwywiadu niewiele słychać, ale to chyba dobrze, gdyż te służby działają w cieniu i ciszy, nie lubią rozgłosu. Jak bardzo obce służby ingerują w polskie życie publiczne? Jak głęboko infiltrują najważniejsze instytucje? O tym Renata Grochal rozmawiała z ekspertami od służb specjalnych i kontrwywiadu.
Zobacz więcej na temat:  szpiegostwo szpieg wojna na Ukrainie wywiad Marek Dukaczewski Grzegorz Rzeczkowski Renata Grochal Trójka

Polskie Radio 24 Nowe przepisy o sygnalistach. Polacy nie chcą być kapusiami

Wkrótce Polska wprowadzi przepisy dotyczące sygnalistów, czyli osób mających zgłaszać naruszenia prawa w pracy. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski wskazał w Polskim Radiu 24, że projekt ustawy "wybiega daleko poza przepisy wymagane przez KE". Tymczasem według raportu Fundacji Batorego więcej niż jedna trzecia Polaków nie chce dokonywać tego typu zgłoszeń, obawiając się oskarżeń o donosicielstwo.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo sygnaliści GOSPODARKA

Polskie Radio 24 Powrót do handlu w niedziele? Ekspert wskazuje ważną kwestię

- Ostatnie cztery lata to dosyć silna pauperyzacja gospodarstw domowych. Należy zadać pytanie czy przynajmniej część osób, która wcześniej nawet była przeciwnikiem tego rozwiązania, nie będzie teraz bardziej przychylna wprowadzeniu handlowych niedziel - ze względu na możliwość dorabiania - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz z SGH. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA handel społeczeństwo handel w niedzielę GOSPODARKA

PR24 Składka zdrowotna. Eksperci o zmianach

Pracodawcy liczą na powrót składki ryczałtowej i być może na jej odliczanie od dochodu tak jak miało to miejsce przed wprowadzeniem Polskiego Ładu. Związkowcy, reprezentujący pracowników, wskazują, że budzi to wątpliwości, bo pracownicy znów będą płacić na zdrowie więcej, niż przedsiębiorcy a z opieki medycznej wszystko korzystają w równym stopniu. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Renata Górna (OPZZ) i Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA gospodarka polska rynek pracy składka zus

PR24 "Kapitał i praca". Eksperci o posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego

Na ostatnim posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego mówiono m.in. o potrzebach rynku pracy w Polsce. W Polskim Radiu 24 o rezultatach spotkania dyskutowali: prof. Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, dr Łukasz Bernatowicz, prezes organizacji pracodawców Business Centre Club; Jak Polaczek, ekspert Forum Związków Zawodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA gospodarka polska Rada Dialogu Społecznego rynek pracy

Forum Wizja Rozwoju. Marlena Maląg: przywrócony wiek emerytalny jest przywilejem

- Nie po to Prawo i Sprawiedliwość oraz Zjednoczona Prawica przywracali wiek emerytalny - 65 lat, żeby teraz go w ukryciu wydłużać. Przywrócony wiek emerytalny jest przywilejem - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Marlena Maląg. Na Forum Wizja Rozwoju minister rodziny i polityki społecznej rozmawiała z Anną Grabowską. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg społeczeństwo Krajowy Plan Odbudowy zjednoczona prawica wiek emerytalny w Polsce

"Nasz program doprowadza do zmian". Zwiercan o polityce senioralnej

- Powinniśmy podkreślać to, że współczesny senior odbiega od utartych stereotypów. Poznaje on innowacyjność i chce się uczyć. Nie możemy jednak zapomnieć o osobach, które nie są już w stanie przyjąć nowych wyzwań związanych z technologią - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Zwiercan, przewodnicząca Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA senior społeczeństwo rodzina Polskie Radio 24

"Uratowaliśmy wiele miejsc pracy". Minister rodziny o rządowym wsparciu w czasie pandemii

- W czasie pandemii koronawirusa zajmujemy się przede wszystkim ratowaniem miejsc pracy. Możemy spojrzeć z umiarkowanym optymizmem w przyszłość - mówiła w Polskim Radiu 24 minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej tarcza antykryzysowa pomoc finanse GOSPODARKA gospodarka polska Polskie Radio 24 POLSKA

Wiceminister rozwoju: w kwietniu zamknięto i zawieszono o połowę mniej firm niż w marcu

- Staramy się, aby krzywa, która pokazuje, w jaki sposób będzie wyglądała sytuacja w naszej gospodarce w kryzysie oraz po wyjściu z niego miała jak najbardziej ostry kąt, czyli przybrała kształt litery V. Kwietniowe dane dotyczące zawieszania i likwidacji firm napawają optymizmem - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 wiceminister rozwoju Robert Nowicki.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa Koronawirus w Polsce Komisja Europejska firma

Marek Zuber: trzeba stawiać na popyt wewnętrzny, robią to obecnie wszystkie kraje

- Trudno oceniać przyszłość gospodarczą, bazując na prognozach przedstawianych wczoraj przez Komisję Europejską, co do poziomu osłabienia gospodarki unijnej, ale też polskiej. Nie wiadomo bowiem, jak rozwinie się epidemia i kryzys nią wywołany - powiedział ekonomista Marek Zuber, gość programu "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa Koronawirus w Polsce transport eksport Unia Europejska GOSPODARKA

Eksperci: subwencje i ochrona przed przejęciami za bezcen to szansa na przetrwanie polskich firm

- Wszystkie narzędzia płynnościowe przewidziane przez rząd są dobrym rozwiązaniem, ale dopiero tarcza Polskiego Funduszu Rozwoju, która przewiduje bezpośrednie subwencje dla przedsiębiorstw, może realnie pomóc przetrwać setkom czy nawet tysiącom firm - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP).
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa GOSPODARKA

Prezes ZUS: elektroniczne zarządzanie doskonale sprawdza się w kryzysie

- W ostatnich czterech latach ponad dwukrotnie wzrosły pozytywne oceny Polaków dotyczące działań ZUS. Takie opinie wyrażają świadczeniobiorcy, przedsiębiorcy, lekarze. Z pewnością przyczyniła się do tego informatyzacja systemu, która dziś, w związku z pandemią koronawirusa, okazała się niezwykle potrzebna - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  ZUS dla biznesu ZUS tarcza antykryzysowa GOSPODARKA

Wiceminister finansów: ulgi podatkowe muszą być tak dobrane, aby nie zaburzać zasad konkurencji

Każdy miesiąc zamrażania gospodarki to utrata 2 pkt. proc. naszego PKB. Dlatego musimy dokładnie skalibrować wszelkie preferencje podatkowe, aby zachować odpowiedni balans, a do tego nie zaburzać konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister finansów Jan Sarnowski, gość audycji "Rządy Pieniądza". 
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Finansów GOSPODARKA