Polskie Radio
Section05
renta dożywotnia

Prezes ZUS: 94 proc. emerytów zyska na Polskim Ładzie

Według najnowszych rozwiązań przewidzianych w związku ze zmianą przepisów podatkowych, które weszły w życie od nowego roku, 94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów. Straci zaledwie 457 osób. Dla pozostałych będą to zmiany neutralne. Szykujemy w ZUS systemy, żeby już w lutym wszystko zostało tak zrealizowane i wyrównane - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, która była gościem audycji "Rządy Pieniądza".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS emerytura Polski Ład renta dożywotnia ulga podatkowa kwota wolna od podatku

Wiceminister Buda: do sierpnia Polacy zdecydują o przekazaniu ich składek emerytalnych z OFE do ZUS lub IKE

- Projekt ustawy regulującej problem programu OFE zmarginalizowanego w latach 2013 - 2014, daje Polakom możliwość wyboru gdzie chcą powierzać swoje pieniądze na przyszłą emeryturę. Rząd nie rekomenduje jaką drogę wybrać - powiedział Waldemar Buda wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura renta dożywotnia

Prezes ZUS: Ponad 4-proc. waloryzacja już trafia na konta emerytów i rencistów, przy średniej emeryturze to rocznie ok. 1300 zł więcej

1 marca pierwsi emeryci i renciści otrzymali zwaloryzowane świadczenia. W 2021 r. jest to wzrost o 4,24 proc. i nie mniej niż 50 zł. Jak wyjaśniała w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, to całkiem przyzwoita podwyżka, która zależy od inflacji i wzrostu wynagrodzeń. 
Zobacz więcej na temat:  ZUS waloryzacja emerytur renta dożywotnia emerytura GOSPODARKA

Mieszkanie czy dodatek emerytalny? Jak nie dać się oszukać?

W Polsce dużo mówi się o problemach systemu emerytalnego, a niewiele o tym w jaki sposób zapewnić odpowiednie wsparcie dla osób w podeszłym wieku. Okazuje się, że jest ono nieocenione w przypadku podpisywania przez seniorów umów o sprzedaż mieszkania w zamian za dożywotni dodatek emerytalny. Na jakie pułapki narażone są osoby starsze, zainteresowane takim rozwiązaniem?
Zobacz więcej na temat:  senior fundusz emerytalny Anna Grabowska społeczeństwo pieniądze emerytura mieszkanie renta dożywotnia