Polskie Radio
Section05
renta dożywotnia

Wiceminister Buda: do sierpnia Polacy zdecydują o przekazaniu ich składek emerytalnych z OFE do ZUS lub IKE

- Projekt ustawy regulującej problem programu OFE zmarginalizowanego w latach 2013 - 2014, daje Polakom możliwość wyboru gdzie chcą powierzać swoje pieniądze na przyszłą emeryturę. Rząd nie rekomenduje jaką drogę wybrać - powiedział Waldemar Buda wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura renta dożywotnia

Prezes ZUS: Ponad 4-proc. waloryzacja już trafia na konta emerytów i rencistów, przy średniej emeryturze to rocznie ok. 1300 zł więcej

1 marca pierwsi emeryci i renciści otrzymali zwaloryzowane świadczenia. W 2021 r. jest to wzrost o 4,24 proc. i nie mniej niż 50 zł. Jak wyjaśniała w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, to całkiem przyzwoita podwyżka, która zależy od inflacji i wzrostu wynagrodzeń. 
Zobacz więcej na temat:  ZUS waloryzacja emerytur renta dożywotnia emerytura GOSPODARKA

Mieszkanie czy dodatek emerytalny? Jak nie dać się oszukać?

W Polsce dużo mówi się o problemach systemu emerytalnego, a niewiele o tym w jaki sposób zapewnić odpowiednie wsparcie dla osób w podeszłym wieku. Okazuje się, że jest ono nieocenione w przypadku podpisywania przez seniorów umów o sprzedaż mieszkania w zamian za dożywotni dodatek emerytalny. Na jakie pułapki narażone są osoby starsze, zainteresowane takim rozwiązaniem?
Zobacz więcej na temat:  senior fundusz emerytalny Anna Grabowska społeczeństwo pieniądze emerytura mieszkanie renta dożywotnia

Renta dożywotnia musi być wyjątkowo bezpieczna

Toczy się spór pomiędzy Ministerstwem Gospodarki, a Komisją Nadzoru Finansowego o to, kto powinien mieć prawo do oferowania renty dożywotniej za mieszkanie emeryta. Czy mają to być tylko firmy ubezpieczeniowe, jak chce tego KNF, czy też różne podmioty gospodarcze, które dysponują odpowiednią kadrą i dwoma milionami euro kapitału zakładowego, co z kolei proponuje resort gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  NBP renta dożywotnia