Polskie Radio
Section05
Wołyń

Włodzimierz Odojewski. Pisarz, radiowiec, tajny współpracownik

Jego dzieła to jedne z najważniejszych osiągnięć polskiej prozy. Pisarz w bezkompromisowy sposób poruszał tematy, które nie w smak były komunistom. W swym życiorysie Włodzimierz Odojewski ma jednak hańbiący rozdział współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Odojewski pisarz Wołyń proza Kazimierz Orłoś Jarosław Iwaszkiewicz Maria Dąbrowska Jerzy Krzysztoń Zbigniew Herbert IPN służba bezpieczeństwa Instytut Pamięci Narodowej Joanna Siedlecka PRL bezpieka literatura książki HISTORIA historia Polski

Podróże Czejarka. Balladyna kontra Kordian czyli sekrety Juliusza Słowackiego. Co skrywa ukraiński Krzemieniec?

To jedyne takie muzeum na świecie, choć położone daleko od Polski bo w ukraińskim Krzemieńcu. Właśnie tu urodził się Juliusz Słowacki. Jakie sekrety skrywają jego losy? Dlaczego tak bardzo nie lubił Adama Mickiewicza? Czy plotki związane z wyglądem Jego matki były prawdziwe? Czym w rzeczywistości była rzekoma próba samobójstwa Słowackiego? Co z naszym wieszczem ma wspólnego arabski emir? Oto niezwykła historia pisana śpiewnym polskim językiem, jak sprzed wielu lat. Muzeum Juliusza Słowackiego, Ukraina, Wołyń, Krzemieniec. Podróże Czejarka nr 143, video: bit.ly/PodróżeCzejarka.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka krzemieniec Wołyń Juliusz Słowacki

Podróże Czejarka. Polski kościół na Wołyniu. Spowiedź żołnierza i trudne tematy. Krzemieniec, Ukraina

Jak działa jedyny polski Kościół w słynnym Krzemieńcu na Wołyniu? Został tu już tylko jeden ksiądz, młody kapłan z Katowic. Został mimo bardzo skromnych warunków. Śpi na polowym łóżku dosłownie za ołtarzem. Odprawia msze, uczy dzieci, gra i śpiewa, spowiada tych, którzy wracają z frontu. Co im mówi gdy wyznają, że kogoś zabili? Czy udziela rozgrzeszenia? W tym podcaście także trudna rozmowa z redaktorem Monitora Wołyńskiego w Łucku. Co Ukraińcy myślą teraz o nas i co my myślimy o nich? Podróże Czejarka nr 142, video: bit.ly/PodróżeCzejarka. Za tydzień muzeum Juliusza Słowackiego. Zapraszam.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka krzemieniec Wołyń

Dwa lata wojny w Ukrainie. Specjalne wydanie "Jedynego takiego miejsca" z Krzemieńca

Od dwóch lat mieszkają w kraju, gdzie toczy się wojna. Może daleko od frontu, ale alarmy bombowe też są codziennie. Nawet już nie schodzą do schronu. Czy się przyzwyczaili? Mówią, że bardziej oswoili ten nowy świat. Koncentrują się na życiu codziennym, na pomocy… żyją. W "Jedynym takim miejscu" odwiedziliśmy Polaków mieszkających w Krzemieńcu.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek krzemieniec wojna na Ukrainie Ukraina Wołyń pomoc społeczna wolontariat społeczeństwo

Akcja "Burza" na Wołyniu

15 stycznia 1944 roku 27. Wołyńska Dywizja Piechoty rozpoczęła akcję "Burza" na Wołyniu. Akcja była pomyślana jako otwarta walka z Niemcami w momencie, gdy następował odwrót sił hitlerowskich. Rozpoczynała się na hasło radiowe bądź też na rozkaz terytorialnych dowódców Armii Krajowej, którzy uznali, że chwila dojrzała do podjęcia walki na tyłach cofającego się frontu niemieckiego.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa HISTORIA II wojna światowa Wołyń ZSRR

Wigilia w Legionach. Jak wyglądała pasterka żołnierzy Piłsudskiego? Posłuchaj unikatowego nagrania

W zatłoczonej cerkiewce, na mroźnym Wołyniu, zmęczeni trudem drugiego roku Wielkiej Wojny legioniści odnaleźli czas na chwilę uspokojenia i zadumy - tak gen. Tadeusz Alf-Tarczyński, wówczas oficer V batalionu I Brygady Legionów, wspominał Boże Narodzenie w 1915 roku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Boże Narodzenie Wigilia Józef Piłsudski Legiony Tadeusz Alf-Tarczyński Wołyń magazyn 2022/2023

Na polskich nekropoliach w kraju i za granicą zapłonęło tysiące zniczy

W kweście na rzecz renowacji zabytkowych pomników na warszawskich Starych Powązkach wzięło udział 350 wolontariuszy, wśród nich znani aktorzy, dziennikarze i ludzie kultury. Po raz 20. odbyła się też akcja „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”, zorganizowana przez lwowskich Polaków i Konsulat Generalny RP. 
Zobacz więcej na temat:  Sejm partie polityczne Izrael Strefa Gazy Wołyń Ministerstwo Obrony Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych

PR24 Szczątki Polaków odnalezione na Ukrainie. Prof. Motyka: chodzi o prawdę i oddanie sprawiedliwości ofiarom

- Inwazja Rosji na Ukrainę uświadomiła wielu osobom Polsce, ale i na Ukrainie, że nasze współczesne spory o ocenę historii są nam kompletnie niepotrzebne, że korzysta na nich Rosja - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Motyka (Kolegium IPN, Instytut Studiów Politycznych PAN), odnosząc się do kwestii uregulowania pamięci ofiar Zbrodni Wołyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Instytut Pamięci Narodowej IPN Magdalena Złotnicka UPA Ukraina Wołyń

Rzeź Wołyńska. Premier Morawiecki: nie może być pełnego pojednania bez odszukania wszystkich szczątków ofiar

 - Nie może być pełnego pojednania polsko-ukraińskiego bez odszukania wszystkich szczątków ofiar Rzezi Wołyńskiej; musimy zamknąć tę bolesną ranę w historii obu narodów - zaznaczył w piątek premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do odkrycia zbiorowej mogiły w Puźnikach na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Ukraina Wołyń Rzeź Wołyńska

Polskie dziecko ocalone przez maharadżę - wojenne losy "Ziuty"

"Wypatruj naszej gwiazdy. Wojenne losy dziecka ocalonego przez dobrego maharadżę" to podróż przez przeszłość - opowieść, w której czytelnik poznaje trudne rodzinne przeżycia z perspektywy kilkuletniej "Ziuty". - Mama wspominała te zmiany jako podróż z piekła do raju - mówiła w Dwójce córka "Ziuty" i autorka książki, Imogene Salva.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń Dwójka Jakub Jamrozek Indie II wojna światowa

Rzeź wołyńska. Maria Paszyńska: powieść to medium niosące wiedzę historyczną

Maria Paszyńska to autorka wielu powieści historycznych. Pisała już m.in. o przedwojennej Warszawie, Imperium Osmańskim i tułaczce Polaków zesłanych na Syberię. Właśnie ukazała się jej nowa, poświęcona Wołyniowi książka zatytułowana "Hańba". - Powieść to medium niosące wiedzę historyczną - przekonuje w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Anna Stempniak Wołyń Turcja

Prezes IPN o Powstaniu Warszawskim: jeden z najważniejszych momentów walki o niepodległość

Powstanie Warszawskie było jednym z kluczowych momentów w czasie II wojny światowej i pozostaje w polskiej świadomości jednym z najważniejszych momentów walki Polaków o niepodległość - powiedział w Salonie politycznym Trójki dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie IPN Karol Nawrocki reparacje wojenne II wojna światowa Ukraina wojna na Ukrainie Wołyń

TYLKO U NAS Rzeź wołyńska. Jarosław Kaczyński: prawo do ekshumacji, prawo do pochówków to kwestia zupełnie podstawowa

Wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że rzeź wołyńska była wyjątkowo okrutnym ludobójstwem i nie można zgodzić się na żadne próby relatywizacji takiej tragedii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński PiS Prawo i Sprawiedliwość Wołyń ludobójstwo Rzeź Wołyńska relacje polsko-ukraińskie Kresy historia Polski II wojna światowa