Polskie Radio
Section05
Wołyń

Rzeź wołyńska. Maria Paszyńska: powieść to medium niosące wiedzę historyczną

Maria Paszyńska to autorka wielu powieści historycznych. Pisała już m.in. o przedwojennej Warszawie, Imperium Osmańskim i tułaczce Polaków zesłanych na Syberię. Właśnie ukazała się jej nowa, poświęcona Wołyniowi książka zatytułowana "Hańba". - Powieść to medium niosące wiedzę historyczną - przekonuje w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Anna Stempniak Wołyń Turcja

Prezes IPN o Powstaniu Warszawskim: jeden z najważniejszych momentów walki o niepodległość

Powstanie Warszawskie było jednym z kluczowych momentów w czasie II wojny światowej i pozostaje w polskiej świadomości jednym z najważniejszych momentów walki Polaków o niepodległość - powiedział w Salonie politycznym Trójki dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie IPN Karol Nawrocki reparacje wojenne II wojna światowa Ukraina wojna na Ukrainie Wołyń

TYLKO U NAS Rzeź wołyńska. Jarosław Kaczyński: prawo do ekshumacji, prawo do pochówków to kwestia zupełnie podstawowa

Wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że rzeź wołyńska była wyjątkowo okrutnym ludobójstwem i nie można zgodzić się na żadne próby relatywizacji takiej tragedii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński PiS Prawo i Sprawiedliwość Wołyń ludobójstwo Rzeź Wołyńska relacje polsko-ukraińskie Kresy historia Polski II wojna światowa

Polsko-ukraińskie pojednanie w cieniu Wołynia. Prof. Roszkowski: możliwe jest tylko na gruncie prawdy

- Pochowanie ofiar jest warunkiem minimum pojednania. Bądźmy cierpliwy, dojdziemy do tego, do uznania przez stronę ukraińską, że 80 lat temu na Wołyniu doszło do ludobójstwa - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Wojciech Roszkowski. Gościem był również szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. 
Zobacz więcej na temat:  Wołyń Rzeź Wołyńska POLSKA historia Polski Ukraina

"Rany muszą być oczyszczone, aby się zabliźniły". Poseł PO o rzezi wołyńskiej

- Nie ma lepszego czasu niż obecnie, gdy Polska udzieliła ogromnej pomocy Ukrainie, aby sprawę Wołynia wyjaśnić, oczyścić rany i pójść dalej. Jako naród wykonaliśmy ogromny gest wobec naszych sąsiadów. Żaden inny naród na to się nie zdobył. To najlepszy czas na tego typu rozliczenia. Ukraińcy powinni wykonać gest - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł Platformy Obywatelskiej Marta Wcisło. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Wołyń Rzeź Wołyńska historia Polski społeczeństwo

Wołyński Rajd Motocyklowy. „Wracamy tam by pamiętać i pomagać”

Tam, gdzie kiedyś była Polska, dziś o pamięć wołają zapomniane groby Polaków. Chcieliśmy tę pamięć przywrócić, oddać hołd zamordowanym Polakom przez ukraińskich nacjonalistów, oznaczyć miejsca ich życia i śmierci, odnaleźć i posprzątać cmentarze. Podpisywaliśmy się pod hasłem, że nie o zemstę a o pamięć i prawdę wołają ofiary – mówi Henryk Kozak, założyciel Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Wołyń Rzeź Wołyńska Ukraina wojna na Ukrainie Kresy Małgorzata Frydrych

Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. "Nie można zapomnieć o rodakach zamordowanych 80 lat temu"

W Warszawie oddano hołd ofiarom rzezi wołyńskiej. Uroczystość odbyła się na Skwerze Wołyńskim przy pomniku ofiar w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień ten obchodzony jest w rocznicę "krwawej niedzieli", gdy 11 lipca 1943 rok zaatakowanych zostało 99 miejscowości, a z rąk Ukraińców zginęło blisko dziesięć tysięcy osób.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wołyń Rzeź Wołyńska społeczeństwo Aleksander Ziemiańczyk Andrzej Duda ludobójstwo Ukraina Mateusz Morawiecki

Sejm jednogłośnie podjął uchwałę w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. "Składamy hołd pomordowanym"

Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. W dokumencie, który w głosowaniu poparło 440 posłów, czytamy, że 11 lipca 1943 roku doszło do kulminacji "ludobójstwa zaplanowanego przez przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów". Sejmowa uchwała głosi, że pojednanie polsko-ukraińskie "musi objąć także uznanie win i upamiętnienie ofiar z lat II wojny światowej". "Zasadnicze znaczenie ma przeprowadzenie ekshumacji, godne pochowanie i upamiętnienie wszystkich ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich" - podkreślono.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzeź Wołyńska Wołyń historia Polski społeczeństwo Ukraina Sejm

Prof. Bernacki: prawda, skrucha i pojednanie powinny być fundamentem współpracy Polaków i Ukraińców

- Mam nadzieję, że skrucha wyrażona przez polityków ukraińskich jest również sposobem myślenia Ukraińców - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji i nauki prof. Włodzimierz Bernacki. 80 lat temu, 11 i 12 lipca 1943 r., UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. Była to kulminacja trwającej już od początku 1943 r. fali zbrodni na Polakach, w której wyniku na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. osób. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Wołyń Rzeź Wołyńska historia Polski Ukraina

Prof. Szumiło: w czasie rzezi wołyńskiej byli też sprawiedliwi Ukraińcy

- Myślę, że można ich porównać do Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Tym Ukraińcom również groziła kara śmierci za te czyny. Kara śmierci ze strony ukraińskich nacjonalistów - mówił w Dwójce w dniu 80. rocznicy rzezi wołyńskiej prof. Mirosław Szumiło, historyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska Wołyń rocznica Dwójka Jakub Kukla historia Polski

PR24 "Ludobójstwo w imię obłędnej ideologii". Jan Józef Kasprzyk o rzezi wołyńskiej

- Ukraińcy nacjonaliści uważali, że należy wymordować gorszą ludność, która nie miała prawa do zamieszkiwania Wołynia i Małopolski Wschodniej. Natomiast pozostałych należało zmusić do ucieczki. Obłęd i ideologia nacjonalistyczna leżały u podstaw zbrodni sprzed 80 lat - mówił w Polskim Radiu 24 szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Wołyń Rzeź Wołyńska POLSKA Ukraina