Polskie Radio
Section05
wybory w Wielkiej Brytanii

TYLKO U NAS Polityczne zawirowania na Wyspach. Johnson ponownie zostanie premierem? Ekspert: jego kandydatura jest obciążona

- Kandydatura Borisa Johnsona jest obciążona dochodzeniem dyscyplinarnym ws. organizacji przyjęć dla urzędników w czasie lockdownu - podkreśla w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Przemysław Biskup. Zdaniem analityka PISM to "obniża jego szanse na ponownie ubieganie się o urząd premiera Wielkiej Brytanii". Na liście potencjalnych kandydatów są jeszcze trzej inni politycy Partii Konserwatywnej.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania ŚWIAT Europa Boris Johnson wybory w Wielkiej Brytanii polityka

Boris Johnson oficjalnie zrezygnował. Wcześniej zaapelował o poparcie dla nowej premier

Brytyjski premier złożył rezygnację na ręce królowej Elżbiety II. Wcześniej na słynnej ulicy Downing Street Boris Johnson wygłosił swe ostatnie przemówienie, w którym podkreślał dziedzictwo swego gabinetu. Zaapelował o udzielenie szerokiego poparcia Liz Truss, która dziś ma objąć stanowisko szefa rządu w Londynie. Wczoraj została liderką Partii Konserwatywnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Boris Johnson wybory w Wielkiej Brytanii

PR24 Liz Truss będzie nowym premierem Wielkiej Brytanii. "Reprezentuje prawe skrzydło Torysów"

Liz Truss reprezentuje prawe skrzydło Partii Konserwatywnej. Jest libertarianką, jest zwolenniczką wolnego rynku i przez całe niemal dwa miesiące powtarzała, że "nie pozwoli Rishiemu Sunakowi podwyższać podatków" - mówiła w Polskim Radiu 24 ekspert ds. Wielkiej Brytanii Elżbieta Królikowska-Avis, komentując wybór nowej liderki brytyjskich Torysów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Wielka Brytania premier wybory w Wielkiej Brytanii ŚWIAT Europa Liz Truss

Kto obejmie fotel szefa rządu przy Downing Street? Dziś poznamy następcę Johnsona

W poniedziałek po południu poznamy nazwisko następcy Borisa Johnsona na stanowisku brytyjskiego szefa rządu. O 13.30 nastąpi ogłoszenie wyników wyborów na nowego szefa Partii Konserwatywnej, który wkrótce stanie się premierem Zjednoczonego Królestwa. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Adam Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Boris Johnson wybory w Wielkiej Brytanii

Wybory lokalne w Wlk. Brytanii. Ich wynik wpłynie na pozycję premiera Johnsona?

W lokalnych wyborach do obsadzenia jest niemal 7000 miejsc w 200 okręgach. Głosuje cała Walia i Szkocja. W Anglii - między innymi Londyn. Politycy i eksperci uważają głosowanie za barometr nastrojów społecznych, istotny dla rozstrzygnięcia dalszych losów premiera Borisa Johnsona, którego popularność spadła po aferze z lockdownowymi przyjęciami.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania ŚWIAT Europa wybory w Wielkiej Brytanii

"Trudno przewidzieć wynik". Wybory w Wielkiej Brytanii

- Co się stanie, dowiemy się w piątek rano. Zbyt wiele czynników ma wpływ na wynik wyborów Brytyjczyków - ocenił Krzysztof Winkler z Grupy Badawczej Britannia. Walka tych wyborów w Wielkiej Brytanii rozegra się prawdopodobnie przede wszystkim między obecnym premierem Borisem Johnsonem z Partii Konserwatywnej a Jeremym Corbynem z Partii Pracy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania wybory w Wielkiej Brytanii Europa Boris Johnson Antoni Opaliński Polskie Radio 24

Dwaj Panowie „Z” o politycznych zmianach w Europie

Na przestrzeni ostatnich dni w dwóch ważnych – z politycznego punktu widzenia – krajach europejskich odbyły się wybory parlamentarne. W Wielkiej Brytanii sytuacja rządu się skomplikowała, a we Francji wiele wskazuje na to, że prezydent Emmanuel Macron będzie miał stabilną większość.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja Wielka Brytania Unia Europejska David Cameron Theresa May Emmanuel Macron wybory w Wielkiej Brytanii wybory we Francji wybory parlamentarne