Polskie Radio
Section05
wybory w Wielkiej Brytanii

Wybory lokalne w Wlk. Brytanii. Ich wynik wpłynie na pozycję premiera Johnsona?

W lokalnych wyborach do obsadzenia jest niemal 7000 miejsc w 200 okręgach. Głosuje cała Walia i Szkocja. W Anglii - między innymi Londyn. Politycy i eksperci uważają głosowanie za barometr nastrojów społecznych, istotny dla rozstrzygnięcia dalszych losów premiera Borisa Johnsona, którego popularność spadła po aferze z lockdownowymi przyjęciami.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania ŚWIAT Europa wybory w Wielkiej Brytanii

"Trudno przewidzieć wynik". Wybory w Wielkiej Brytanii

- Co się stanie, dowiemy się w piątek rano. Zbyt wiele czynników ma wpływ na wynik wyborów Brytyjczyków - ocenił Krzysztof Winkler z Grupy Badawczej Britannia. Walka tych wyborów w Wielkiej Brytanii rozegra się prawdopodobnie przede wszystkim między obecnym premierem Borisem Johnsonem z Partii Konserwatywnej a Jeremym Corbynem z Partii Pracy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania wybory w Wielkiej Brytanii Europa Boris Johnson Antoni Opaliński Polskie Radio 24

Dwaj Panowie „Z” o politycznych zmianach w Europie

Na przestrzeni ostatnich dni w dwóch ważnych – z politycznego punktu widzenia – krajach europejskich odbyły się wybory parlamentarne. W Wielkiej Brytanii sytuacja rządu się skomplikowała, a we Francji wiele wskazuje na to, że prezydent Emmanuel Macron będzie miał stabilną większość.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja Wielka Brytania Unia Europejska David Cameron Theresa May Emmanuel Macron wybory w Wielkiej Brytanii wybory we Francji wybory parlamentarne

Referendum konstytucyjne zabiegiem wizerunkowym prezydenta?

Andrzej Duda chce, by referendum ws. konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. - W przypadku konstytucji, nie możemy pozwolić sobie na wizerunkowy strzał w kolano, gdyby przyszło niewiele osób - mówił Marcin Makowski z "DoRzeczy". - Prezydent próbuje znaleźć jakikolwiek temat, na którym jego partia pozwoli mu wypłynąć - powiedział Łukasz Lipiński z Centrum Analitycznego Polityka Insight.
Zobacz więcej na temat:  Londyn POLSKA Wybory w Europie wybory w Wielkiej Brytanii Brexit Theresa May katastrofa smoleńska katastrofa w Smoleńsku referendum konstytucja Andrzej Duda Jarosław Kaczyński krs Małgorzata Sadurska Łukasz Lipiński

Brytyjczycy po wyborach, ale przed negocjacjami. "Wielka Brytania jest w rozsypce"

Brytyjska premier Theresa May, mimo utraty większości w parlamencie, chce nadal rządzić. - Ten rząd będzie z całą pewnością słaby. Nie tylko w relacjach z Unią Europejską, ale będzie słaby w polityce wewnętrznej - uważa Piotr Buras, dyrektor Warszawskiego Biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wybory w Wielkiej Brytanii Wybory w Europie wybory we Francji Magdalena Skajewska