Polskie Radio
Section05
wybory w Wielkiej Brytanii

TYLKO U NAS Polityczne zawirowania na Wyspach. Johnson ponownie zostanie premierem? Ekspert: jego kandydatura jest obciążona

- Kandydatura Borisa Johnsona jest obciążona dochodzeniem dyscyplinarnym ws. organizacji przyjęć dla urzędników w czasie lockdownu - podkreśla w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Przemysław Biskup. Zdaniem analityka PISM to "obniża jego szanse na ponownie ubieganie się o urząd premiera Wielkiej Brytanii". Na liście potencjalnych kandydatów są jeszcze trzej inni politycy Partii Konserwatywnej.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania ŚWIAT Europa Boris Johnson polityka

Boris Johnson oficjalnie zrezygnował. Wcześniej zaapelował o poparcie dla nowej premier

Brytyjski premier złożył rezygnację na ręce królowej Elżbiety II. Wcześniej na słynnej ulicy Downing Street Boris Johnson wygłosił swe ostatnie przemówienie, w którym podkreślał dziedzictwo swego gabinetu. Zaapelował o udzielenie szerokiego poparcia Liz Truss, która dziś ma objąć stanowisko szefa rządu w Londynie. Wczoraj została liderką Partii Konserwatywnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Boris Johnson

PR24 Liz Truss będzie nowym premierem Wielkiej Brytanii. "Reprezentuje prawe skrzydło Torysów"

Liz Truss reprezentuje prawe skrzydło Partii Konserwatywnej. Jest libertarianką, jest zwolenniczką wolnego rynku i przez całe niemal dwa miesiące powtarzała, że "nie pozwoli Rishiemu Sunakowi podwyższać podatków" - mówiła w Polskim Radiu 24 ekspert ds. Wielkiej Brytanii Elżbieta Królikowska-Avis, komentując wybór nowej liderki brytyjskich Torysów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Wielka Brytania premier ŚWIAT Europa Liz Truss

Wybory lokalne w Wlk. Brytanii. Ich wynik wpłynie na pozycję premiera Johnsona?

W lokalnych wyborach do obsadzenia jest niemal 7000 miejsc w 200 okręgach. Głosuje cała Walia i Szkocja. W Anglii - między innymi Londyn. Politycy i eksperci uważają głosowanie za barometr nastrojów społecznych, istotny dla rozstrzygnięcia dalszych losów premiera Borisa Johnsona, którego popularność spadła po aferze z lockdownowymi przyjęciami.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania ŚWIAT Europa

"Trudno przewidzieć wynik". Wybory w Wielkiej Brytanii

- Co się stanie, dowiemy się w piątek rano. Zbyt wiele czynników ma wpływ na wynik wyborów Brytyjczyków - ocenił Krzysztof Winkler z Grupy Badawczej Britannia. Walka tych wyborów w Wielkiej Brytanii rozegra się prawdopodobnie przede wszystkim między obecnym premierem Borisem Johnsonem z Partii Konserwatywnej a Jeremym Corbynem z Partii Pracy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Europa Boris Johnson Antoni Opaliński Polskie Radio 24