Jak przygotować się do emigracji? "Pierwsze 100 dni zaplanuj w domu"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2023 16:00
Jak odkryć wymarzone miejsce na ziemi i jak przygotować się do emigracji? Autorka bloga podróżniczego Ewelina Gac napisała "Poradnik dla rozważających emigrację. Kierunek: zagranica". Przekonuje, że emigracji nie trzeba planować "z linijką w ręku", ale decydując się na nią, trzeba mieć dużo cierpliwości.
Zastanawiasz się nad zmianą w swoim życiu i wyjazdem za granicę? Poradnik dla rozważających emigrację. Kierunek: zagranica ułatwi ci podjąć decyzję. (zdj. ilustracyjne)
Zastanawiasz się nad zmianą w swoim życiu i wyjazdem za granicę? "Poradnik dla rozważających emigrację. Kierunek: zagranica" ułatwi ci podjąć decyzję. (zdj. ilustracyjne)Foto: CrispyPork/Shutterstock.com
  • Ewelina Gac jest podróżniczką i autorką bloga W poszukiwaniu końca świata.
  • Była księgową na Węgrzech i ekspedientką w Stanach Zjednoczonych.
  • W książce "Poradnik dla rozważających emigrację. Kierunek: zagranica" podpowiada, który kraj jest najlepszy do życia i jak znaleźć mieszkanie i pracę marzeń.
  • Emigracja to cierpliwość. Bez niej nie da się zmienić życia - mówi gość Czwórki.  

Emigracja - dokąd i z kim?

Ewelina Gac jak dotąd mieszkała w sześciu krajach. Była księgową na Węgrzech, rekruterką w Polsce i sprzedawczynią w USA. - Wybór miejsca zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, czego oczkujemy od życia i dlaczego chcemy się przeprowadzić: czy szukamy słońca, czy lepszej pensji, czy warunków życia - tłumaczy gość Czwórki. - Wiele też zależy od tego, z kim się wyprowadzamy. Jeżeli robimy to w pojedynkę, to problem jest mniejszy, ale jeśli przeprowadzamy się z kimś bliskim, to taką decyzję muszą podjąć dwie osoby. A kiedy dochodzą do tego dzieci, to jest to skomplikowana i trudna operacja.

W poradniku czytelnicy znajdą odpowiedzi na pytania:

  • Który kraj jest najlepszy do życia?
  • Jak znaleźć mieszkanie i pracę marzeń?
  • Co warto wiedzieć o prawie, finansach i dokumentach?
  • Jak poradzić sobie z tęsknotą?

Jak odnaleźć się na nowym rynku pracy?

Emigracja to nie jest wyjazd na wakacje. Przeprowadzając się do innego kraju, trzeba liczyć się z różnicami kulturowymi i społecznymi. - Taki wyjazd wywraca życie do góry. Trzeba znaleźć mieszkanie i zmierzyć się z nowym rynkiem pracy. W Kanadzie do CV nie dołącza się zdjęcia. Aplikacje z fotografiami od razu są odrzucane. Ta wiedza, dla osób z zewnątrz, nie jest powszechna. Więc przed wyjazdem warto zainteresować się takimi szczegółami - podpowiada rozmówczyni Mateusza Kulika.

Posłuchaj
19:22 CZWÓRKA Czwórka do kwadratu - emigracja 15.10.2023.mp3 Blogerka podróżnicza Ewelina Gaca o książce "Poradnik dla rozważających emigrację" (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

- Trawa jest zawsze bardziej zielona tam, gdzie nas nie ma. Bo nawet jeśli już trafimy do wymarzonego miejsca, to prędzej czy później zderzymy się tam z rzeczywistością. A ta rzeczywistość to na przykład urzędy i formalności, które trzeba załatwić - mówi podróżniczka. - W Hiszpanii trzeba mieć do tego anielską cierpliwość. Więc podejmując decyzję o wyjeździe, trzeba mieć świadomość trudności, które mogą nas spotkać.

Pierwsze 100 dni zaplanuj w domu

Ewelina Gac radzi też, żeby pierwsze 100 dni na emigracji zaplanować, będąc jeszcze w domu. - Dobrze jest mieć taki back-up w postaci skompletowania dokumentów, sprawdzenia, jak wyglądają formalności związane z meldunkiem, być może wynajęcia mieszkania i zorganizowania pieniędzy, które pozwolą nam komfortowo przeżyć pierwsze tygodnie - przekonuje. - Zaczynamy nowe życie i jeśli na starcie będzie nam towarzyszyć chaos, to później trudno nam będzie wykrzesać optymizm, na przykład na szukanie pracy.

Zobacz także:

"Emigracja to cierpliwość"

W książce znalazły się także rozmowy z Polkami i Polakami mieszkającymi za granicą. Opowiadają, jak wygląda życie emigranta w praktyce: zarówno to stresujące, związane z pracą, mieszkaniem, ubezpieczeniem, opieką zdrowotną, wychowaniem dzieci, cenami, ale także to związane z relaksem, wakacjami i codziennymi przyjemnościami. - Moi rozmówcy mają różne historie. Dla niektórych emigracja była prosta, bo przeprowadzili się raz i spodobało im się miejsce, do którego trafili. Inni robili to wielokrotnie, zanim podjęli decyzję: "tu zostaję" - mówi Ewelina Gac. - Emigracja to cierpliwość, bez niej nie da się jej przetrwać. 

***

Tytuł audycji: "Czwórka do kwadratu"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Ewelina Gac autorka bloga podróżniczego W poszukiwaniu końca świata i książki  "Poradnik dla rozważających emigrację. Kierunek: zagranica")

Data emisji: 15.10.2023

Godzina emisji: 15.10

kul

Czytaj także

The Beatles i herbata - wizytówki Londynu

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 12:00
Jadąc na kilka dni do Londynu, nie sposób poznać wszystkich tajemnic tej wyjątkowej metropolii. - Ale warto spojrzeć na to miasto oczami członków zespołu The Beatles i koniecznie napić się herbaty - mówi dziennikarka podróżniczka Martyna Matwiejuk. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dookoła Europy. Dokąd pojechać w 2023 roku?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 13:20
W lecie dziennikarka i podróżniczka Martyna Matwiejuk przejechała Płw. Skandynawski. Kiedy w Polsce robiło się chłodniej, uciekała nad Morze Śródziemne. - Wybrałam miasta, które może staną się dla Was przystankami w przyszłorocznych podróżach - zapowiada.
rozwiń zwiń