Świat mody i nowych technologii. Jak wzajemnie się przenikają?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2024 21:10
Nowoczesne technologie idą w sukurs modzie, a projektanci chętnie po nie sięgają. O swoich projektach i soft robotyce wykorzystywanej przy produkcji tkanin opowiedziała projektantka mody Pola Demianiuk. 
Nowe technologie coraz częściej wykorzystywane są w modzie.
Nowe technologie coraz częściej wykorzystywane są w modzie.Foto: shutterstock/popovartem.com
  • W audycji mówiliśmy o modzie i nowych technologiach, które są wykorzystywane przez współczesnych projektantów. 
  • O swoim projekcie opartym na soft robotyce opowiada Pola Demianiuk, projektantka mody.

Świat mody i nowych technologii

Ubrania oparte na soft-robotyce, takie, które same zakładają się na nasze ciało, to wcale nie jest przyszłość. To już jest teraźniejszość, nad którą pracuje polska projektantka Pola Demianiuk. 

- Soft roboty ze względu na swoją nazwę sugerują, że są miękkie. Są kompatybilne z organizmem człowieka i innymi organizmami żywymi. Wykorzystują mechanizmy, które naśladują ruchy - opowiada gość Czwórki. - Jest wiele rodzajów, ale takim najczęściej eksplorowanym są roboty napędzane pneumatycznie, czyli po prostu zastrzykiem powietrza albo przy wykorzystaniu różnych płynów.

Soft robotyka na usługach projektantów

Rozwojem soft robotów zajmuje się NASA i różnego rodzaju instytucje. Jednak, jak przekonuje projektantka, koszt ich wytworzenia nie jest wysoki, a technologia jest na tyle przyjazna, że można wytworzyć ją we własnym zakresie.

- Właśnie tego typu mechanizmy spróbowałam przetłumaczyć na język, który znam, czyli na tekstylia. Zastosowałam tekstylia, które są laminowane w taki sposób, aby to powietrze utrzymać w środku - tłumaczy Pola Demianiuk. - Przez obserwację wielu mechanizmów przeniosłam je na język materiałów i dzięki temu mogłam je też przeskalować, dostosować do formy ciała człowieka. Ubrania, które same się zakładają

Projektantka, jak sama mówi, połączyła dziedziny, które zna, czyli konstrukcję odzieży i funkcjonowanie ciała ze swoją pasją, jaką jest soft robotyka. - Dzięki temu udało mi się stworzyć formy, które napędzane pneumatyczne są w stanie owijać się albo zakładać wokół ciała człowieka - tłumaczy. - Dzięki temu też odwracają zależność, do której przywykliśmy, taki status quo, że ciało człowieka musi być aktywne, podczas gdy same ubrania praktycznie zawsze są pasywne. Okazuje się, że można to zmienić.

Sprawdź także:


Dla kogo ubrania wykonane dzięki zastosowaniu soft robotów? 

Projekt rozwiązania jest jeszcze w fazie opracowań, jednak w założeniu, obok technologicznego efektu ma pomagać ludziom. - Można by takie ubranie zastosować w przypadku osób niepełnosprawnych, które mają problem, żeby się ubrać - wyjaśnia Pola Demianiuk. - Na co dzień tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele ruchów ciało człowieka musi wykonać, żeby założyć bardzo prosty T-shirt albo spodnie. To może być skomplikowane dla osoby o ograniczonej mobilności. Takie formy troszeczkę odwracają te zależności i pozwalają pomyśleć o tym procesie w zupełnie inny sposób.


Posłuchaj
21:09 CZWORKA/Czarno na żółtym - nowoczesna moda 21.04..2024.mp3 Pola Demianiuk projektantka, o modzie przyszłości i softrobotycznych rozwiązaniach (Czarno na żółtym/Czwórka)

 

O modzie, kierunkach jej rozwoju i stosunku do trendów młodego pokolenia opowiada Kasia Gola, strateżka użycia nowych technologii w branży modowej. 


Posłuchaj
20:25 CZWORKA/Czarno na żółtym - nowoczesna moda 21.04.2024.mp3 O nowoczesnej modzie opowiada Katarzyna Gola, strateżka użycia nowych technologii w branży modowej (Czarno na żółtym/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: "Czarno na żółtym"

Prowadzący: Marta Zinkiewicz

Gość: Pola Demianiuk (projektantka ubrań robotycznych, absolwentka Szwedzkiej Szkoły Włókienniczej)

Data emisji: 21.04.2024

Godzina emisji: 13.14

aw/wmkor

Czytaj także

Sztuczna inteligencja w medycynie - jak jest wykorzystywana?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 14:59
Sztuczna inteligencja coraz częściej wkracza w nowe obszary życia. Od jakiegoś czasu jest także wykorzystywana w medycynie - także w Polsce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wegański szwedzki stół, czyli city break w pełnym zieleni Göteborgu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 10:17
Skandynawia kusi krajobrazami, podejściem do ekologii, przyjaznymi turystom miejscami. Odstrasza cenami. Jednak krótki wypad do Szwecji nie musi zrujnować naszego portfela. Göteborg przyciąga zielenią i niezwykłe bogatą ofertą kulinarną dla wegan. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trendy podróżnicze na rok 2024. Malediwy i auta 4x4 - przyciągają turystów

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 20:36
Wyprawa na Malediwy i podróże autami 4x4 wymieniane są w zestawieniach trendów podróżniczych na rok 2024. Kasia i Kuba, autorzy bloga Dobra Podróż, starają się wyprzedzać trendy i uczyć odpowiedzialnych podróży. 
rozwiń zwiń