Rynek najmu mieszkań. Czy student to ryzykowny lokator?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 09:30
Najnowsze raporty dotyczące rynku najmu mieszkań mówią o stabilizacji cen. Marzec to dobry czas, by pomyśleć o naszych potrzebach mieszkaniowych - czy chcemy zmienić mieszkanie, szukać czegoś konkretnego. Studenci, postrzegani jako ryzykowni wynajmujący, mogą umocnić swoją pozycję wynajmującego - podpowiadamy, jak to zrobić. 
Lokatorzy-studenci mają swoich zagorzałych przeciwników, ale większość najemców mówi, że studenci to dobrzy najemcy.
Lokatorzy-studenci mają swoich zagorzałych przeciwników, ale większość najemców mówi, że studenci to dobrzy najemcy. Foto: Shutterstock/fizkes
  • Najnowszy raport Expandera pokazuje m.in. że w 17 miastach w Polsce mamy pewnego rodzaju stabilizacje cen najmu. 
  • Marzec to dobry czas, by przemyśleć, czy chcemy zmienić wynajmowane mieszkanie. 
  • Wielu wynajmujących uważa, że wynajęcie mieszkania studentom nie jest dobrym pomysłem. Jednak jest też druga strona medalu.
  • Wyższa kaucja czy ubezpieczenie OC najemcy to dobre sposoby, by przekonać do siebie wynajmującego.  

Najnowszy raport Expandera pokazuje m.in. że w 17 miastach w Polsce mamy pewnego rodzaju stabilizacje cen najmu. W Warszawie, Bydgoszczy, Białymstoku, Katowicach ceny utrzymują się na stałym poziomie, w Łodzi i Wrocławiu nawet odnotowano niewielki spadek cen wynajmu mieszkań.

Stabilizacja cen najmu

- Taka zmiana wynika z tego, że przez ostatnie dwa lata mieliśmy duże wzrosty cen. Stabilizacja jest miłym zaskoczeniem - mówi Hanna Milewska-Wilk, analityczka rynku najmu z simpl.rent. - Warto zauważyć, że mamy pierwszy kwartał nowego roku. Zawsze wtedy wchodzą do najmu nowe mieszkania, które deweloperzy oddali pod koniec zeszłego roku, a dziś są gotowe do wynajmu. To nowe mieszkania, świeżutkie, co może wpłynąć na niewielką podwyżkę cen. 

Czerwiec, lipiec i sierpień to czas, gdy na rynek znów wracają nieco starsze mieszkania. Po letnich miesiącach do gry na rynku najmu wracają studenci, uważani za nieco ryzykownych wynajmujących. 

- Warto jednak nie czekać na wrzesień, a już dziś, w marcu przeanalizować swoje potrzeby. Zastanówmy się, czego poszukujemy, czy chcemy zmienić lokum, czy szukamy czegoś konkretnego - zaznacza ekspertka. - Pomyślmy też o aktualnym mieszkaniu, żebyśmy nie byli zaskoczeni suma potrąconą z kaucji np. za jakieś szkody, które wyrządziliśmy - to częste zaskoczenie dla wynajmujących. 

Czy studenci to najemcy wysokiego ryzyka?

Wielu wynajmujących uważa, że wynajęcie mieszkania studentom nie jest dobrym pomysłem. Jednak jest też druga strona medalu.


Posłuchaj
11:24 Czwórka reset 13.03.2024 najem 18.14.mp3 Jak dziś wygląda rynek najmu mieszkań? Czy studenci to ryzykowni lokatorzy? (Reset/Czwórka)

 

- Studenci to specyficzna kategoria najemców. Oni często chcą wynajmować na stosunkowo, krótki czas, nawet mniej niż rok - zauważa gość Czwórki. - Z tego względu cena może być wyższa. Spotykam się z takimi opiniami, że student zawsze ma rodzica, do którego może wrócić, ma to wsparcie rodziny, również finansowe. To powód, dla którego są osoby, które wynajmują tylko studentom. Uważają, że to bardzo bezpieczne. 

Hanna Milewska-Wilk zwraca również uwagę na specyfikę poszczególnych miast. Na przykład w Gdańsku z krótszym terminem wynajmu raczej nie ma problemu, dużo trudniej jest tam znaleźć lokum w sezonie letnim. 

Nie brakuje też właścicieli mieszkań, którzy jasno deklarują, że nie nigdy nie wynajmą studentom. Warto jednak spotkać się w połowie drogi. Pogodzić interesy studentów i wynajmujących. 

Kaucja, ubezpieczenie - pomogą wynająć

- Dobrą ofertą dla właścicieli mieszkań, którzy obawiają się lokatorów studentów, jest zaoferowanie wyższej kaucji, jeśli mamy taką możliwość - podpowiada gość Mateusza Kulika. - Innym, ciekawym rozwiązaniem jest ubezpieczenie - OC najemcy, które pokryje koszty ewentualnych szkód wyrządzonych w mieszkaniu, zalania sąsiada etc. 

Lokatorzy-studenci mają swoich zagorzałych przeciwników, ale większość najemców mówi, że studenci to dobrzy najemcy. - Nie ma ryzyka, że zostaną u nas na zbyt długo - ocenia Hanna Milewska-Wilk. - Będąc studentem, warto też upewnić właściciela mieszkania, że umiemy je obsługiwać czy czytać instrukcję np. pralki. 

Sprawdź też:

Jak się zmienia student i rynek najmu?

W ostatnich latach rynek najmu mieszkań mocno się profesjonalizuje. Zmienia się też wynajmujący student. - Aktualnie studenci to często osoby pracujące, mniej chętnie godzą się na niższy standard, za niższą cenę - ocenia ekspertka. - Sam standard mieszkań do wynajmu też wzrósł - są mieszkania nowe, świeżo wyremontowane. Pojawiają się profesjonalni zarządcy najmu, którzy oferują wynajem mieszkań, pokojów, mikrokawalerek - mają ofertę pod studentów. Są też firmy, które budują prywatne akademiki - ceny nie są najniższe, porównywalne z cenami kawalerek na wolnym rynku, ale np. do dyspozycji mamy siłownię czy inne usługi. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Hanna Milewska-Wilk (analityczka rynku najmu z simpl.rent)

Data emisji: 13.03.2024

Godzina emisji: 18.14

pj

Czytaj także

Trudny rynek najmu mieszkań. O co zadbać w umowie?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 17:00
Ze względu na ogromne koszty zakupu nowego mieszkania Polacy coraz częściej decydują się na najem. Ten rynek też łatwy nie jest. Które punkty w umowie najmu są najważniejsze i na co zwracać uwagę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wymiana domów na wakacje. Dobry sposób na tańszy urlop

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2023 09:33
Wymienianie się domami na wakacje w systemie dom za dom, mieszkanie za mieszkanie staje się coraz bardziej popularne. Pozwala ograniczyć wakacyjny budżet, bo home swapping odbywa się za darmo.
rozwiń zwiń