Doktor z TikToka - ciekawostki naukowe z przymrużeniem oka

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 17:45
Czy dieta ma wpływ na nasz zapach? Co decyduje o kolorze oczu? Co ma wpływ na kształt pępka? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć na swoim profilu Konrad Skotnicki, czyli Doktor z Tik Toka. Kilka tajemnic zdradził w Czwórce.  
Konrad Skotnicki, czyli Doktor z TikToka
Konrad Skotnicki, czyli Doktor z TikTokaFoto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Konrad Skotnicki to pasjonat nauki, ma doktorat z chemii i przez wiele lat pracował naukowo. 
  • Kilka lat temu założył konto na TikToku, gdzie w ciekawy, angażujący sposób opowiada o nauce. 
  • Pod lupę bierze także różne teorie i mity, które obala w naukowy i zarazem humorystyczny sposób. 

Konrad Skotnicki kocha i popularyzuje naukę. Ma doktorat z chemii, przez wiele lat pracował naukowo, badając potencjalne leki antynowotworowe i ich interakcję z radioterapią. W 2021 roku założył konto na TikToku, gdzie w ciekawy, humorystyczny sposób opowiada o nauce i obala naukowe mity.

Nauka może być ciekawa dla młodych

Doktor z TikToka udowadnia, że w każdym medium społecznościowym można przebić się z interesującymi i mądrymi treściami. - Gdy ktoś widzi w sieci tylko "głupie" rzeczy, to znaczy, że takie treści po prostu lubi i dlatego mu się wyświetlają - tłumaczy. Przekonuje, że nauka interesuje młodych ludzi, tylko trzeba podać ją w atrakcyjnej formie. Jego teoria znajdująe potwierdzenie w rzeczywistości, bo jego konto zgromadziło już ponad pół miliona obserwujących.  


Jak oszczędzać wodę?

Na swoim profilu Konrad Skotnicki pod lupę bierze różne teorie i sprawdza je naukowo. W jego filmikach pojawiają się także tematy związane z klimatem. Doktor z TikToka radzi m.in., jak dbać o zasoby naturalne,  redukując zużycie wody. - Mam nadzieję, że nikt już nie myje zębów, gdy woda leci z kranu. Wiadomo, że podczas szorowania szczotką należy ją zakręcać - opowiada. - Nasze małe kroki mają znaczenie. Jednym z ciekawych zabiegów jest np. włożenie butelki wody do rezerwuaru znajdującego się przy toalecie. Butelka zajmie pewną objętość i pojemnik nie będzie się napełniał do całości. Wtedy też mniej wody będziemy spuszczali przy każdym korzystaniu z toalety.

 


Challenge w sieci - warto na nie uważać

Gość Czwórki przestrzega także przed podejmowaniem wyzwań, od których roi się  w mediach społecznościowych.

- Biorąc w nich udział chodzi o "szacun na dzielni", ale czasem wyzwania mogą być niebezpieczne i nie warto ryzykować. Takim wyzwaniem jest cynamonowy challenge. Polega on na tym, że jemy łyżkę cynamonu i próbujemy wytrzymać reakcje organizmu przez 60 sekund - opowiada rozmówca Marty Hoppe. - Brzmi śmiesznie, ale śmieszne nie jest, bo cynamon to bardzo drobny proszek. Krztusząc się trudno go nie wchłonąć do płuc, wtedy naprawdę bardzo mocno można je podrażnić, a nawet doprowadzić do zapalenia płuc.


Posłuchaj
24:32 Czwórka/Czwórka do piątej - Pan z TikToka 14.09.2023..mp3 Konrad Skotnicki, czyli Doktor z TikToka zdradza ciekawostki naukowe (Czwórka do piątej/Czwórka)

 


Jak dodaje Skotnicki, włókna, które zawarte są w cynamonie wywołują też reakcję immunologiczną i mogą podrażniać układ odpornościowy wewnątrz ust i wewnątrz błon śluzowych. - Jest to więc po prostu absurdalne i nie ma sensu tego robić - podkreśla Doktor z TikToka. 


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Konrad Skotnicki (Doktor z TikToka)

Data emisji: 14.09.2023

Godzina emisji: 14.15

aw


Czytaj także

The Beatles i herbata - wizytówki Londynu

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 12:00
Jadąc na kilka dni do Londynu, nie sposób poznać wszystkich tajemnic tej wyjątkowej metropolii. - Ale warto spojrzeć na to miasto oczami członków zespołu The Beatles i koniecznie napić się herbaty - mówi dziennikarka podróżniczka Martyna Matwiejuk. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siedem cudów świata. Wielki Mur Chiński - jaką ma historię?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2023 19:40
7 lipca 2007 ogłoszono listę siedmiu nowych cudów świata. Wśród wybranych obiektów znalazł się Wielki Mur Chiński. Sprawdzamy jaka jest jego historia.  
rozwiń zwiń