Międzynarodowy Dzień Studenta. Co robią studenci, kiedy się nie uczą?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 07:30
W piątkowej audycji, w Międzynarodowy Dzień Studenta porozmawiamy o studenckim życiu i  zapytamy studentów, co robią kiedy się nie uczą. 
W audycji Czwórka piątej sprawdzimy m.in,, co robią studenci, kiedy się nie uczą.
W audycji "Czwórka piątej" sprawdzimy m.in,, co robią studenci, kiedy się nie uczą.Foto: shutterstock/DavideAngelini

17 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Studenta. Jego początki sięgają października 1939 roku, kiedy to czechosłowaccy studenci zaprotestowali przeciwko nazistowskiej agresji. Ich marsz został krwawo stłumiony. Podczas manifestacji został postrzelony student Jan Opletal, który zmarł dwa tygodnie później. Na pamiątkę tych wydarzeń International Students Council w 1941 roku ogłosił 17 listopada Międzynarodowym Dniem Studenta.

W tym dniu sprawdzimy, co robią studenci, kiedy się nie uczą. Zapytamy o to studentów z Rady Samorządu Studentów Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego Annę Lewandowską, Daniela Zdrodowskiego i Gosię Tłomak. W audycji porozmawiamy także o ich akcji - Wigilijnej Aukcji na Karowej, ale też o studiach, wydziale, kierunku i planach na przyszłość. Na studenckie spotkanie zapraszamy po godzinie 14.15. 

W audycji także zapraszamy na szybkie randki naukowo-dziennikarskie. To  projekt Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, w ramach którego "naukowe randki" odbywają się w całej Polsce. Służą one inicjowaniu i wzmacnianiu współpracy pomiędzy naukowcami i dziennikarzami. Spotkanie przebiega w formie "speed datingu" i polega na nawiązaniu współpracy pomiędzy przedstawicielami uczelni a dziennikarzami oraz wymianie doświadczeń w zakresie upowszechniania informacji o badaniach naukowych. Tym tematem zajmie się reporterka Czwórki Weronika Puszkar.

W dalszej części programu powiemy o 15-latku z Poznania, który znalazł się wśród 100 najlepszych uczniów na świecie. Jakub Dobosiewicz pokonał 400 tysięcy osób z prawie 50 krajów i znalazł się na liście 100 najlepszych uczniów świata w bardzo prestiżowym konkursie - Rise Global Winners. Więcej o Jakubie opowie Szymon Majchrzak

W audycji nie zabraknie też naukowego ekspresu i naukowej ciekawostki. 

***

Na audycję "Czwórka do piątej" zapraszamy w piątek (17.11) po godz. 14.00. Program poprowadzi Marta Hoppe.

aw/ans

Czytaj także

AI w studenckim życiu. Jak studenci korzystają ze sztucznej inteligencji?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 09:28
Smartfon to nieodłączne narzędzie w naszym życiu, jednak w siłę rośnie też sztuczna inteligencja. Narzędzia AI w studenckim życiu odgrywają już bardzo ważną rolę. Jakie są tego plusy i minusy sprawdzamy w Czwórce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Explory 2023. Poznaj zwycięzców i ich wynalazki!

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 08:53
Piotr Węgrzyn, zespół w składzie Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński, Wiktoria Sadowska oraz drużyna Piotrka i Pawła Gębalów to zwycięzcy konkursu Explory, którego 12. finał odbył się w Gdyni pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń