Staże studenckie. Co oferuje program "Kariera"?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 17:00
Dla młodych ludzi staże studenckie to doskonała okazja na poznanie tajników przyszłego zawodu i zdobycie doświadczenia. - To już nie jest parzenie kawy, wiele można się nauczyć - mówi Maciej Szulc z programu Polskiej Rady Biznesu "Kariera". - To są konkretne umiejętności i wiedza, którą możemy przyswoić. Temu właśnie służą staże.
Staże studenckie to doskonała okazja dla młodych ludzi na zdobycie wiedzy i doświadczenia.
Staże studenckie to doskonała okazja dla młodych ludzi na zdobycie wiedzy i doświadczenia.Foto: shutterstock/Antonio Guillem
  • Wkrótce startuje rejestracja do ogólnopolskiego programu płatnych staży "Kariera" Polskiej Rady Biznesu.
  • Staże studenckie to doskonała okazja na poznanie tajników przyszłego zawodu i zdobycie doświadczenia.
  • Studenci będą mogli odbywać staże w firmach o różnorodnym profilu branżowym.

Od 1 marca rusza rejestracja do ogólnopolskiego programu płatnych staży "Kariera" Polskiej Rady Biznesu. - Jako że to jest 21. wiek i 21. edycja programu Kariera, więc spodziewamy się kilkunastu branż: od marketingu, przez komunikację, po media, HR i prawo - opowiada gość Czwórki. - Będą też branże związane z IT, w tym programowanie, cyberbezpieczeństwo, kończąc również na zawodach inżynieryjnych związanych z mechaniką i mechatroniką. 

Programy stażowe - żeby zdobywać doświadczenie

Rozmówca Weroniki Puszkar zaznacza, że staże odbywają się w lecie, podczas wakacyjnej przerwy, tak żeby nie kolidowały z zajęciami na uczelniach. - W większość staży odbywają się one w pełnym wymiarze godzin, co oznacza, że jest to praca na cały etat. Trwa ona od miesiąca do kilku miesięcy. Stażyści są wprowadzani w obowiązki, pokazywane są im zadania, za które będą odpowiadać na stażu i za które są rozliczani - opowiada Szulc.

- To jednak nie wszystko. W programie "Kariera" dodatkowo stażyści i stażystki dostają szersze spojrzenie na biznes. Mogą spędzić trochę czasu z osobami zarządzającymi firmą, po to, żeby zorientować się, na czym dana branża polega - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. - Korzystają także ze wsparcia starszych kolegów, którzy towarzyszą stażystom w codziennej pracy, dają rady, ale także pokazują, jak radzić sobie z konkretnymi wyzwaniami.

Płatne staże dla młodych

Coraz częściej staże są opłacane, jednak jeszcze nie wszędzie jest to standardem. - My jako program "Kariera" Polskiej Rady Biznesu bardzo głośno o tym mówimy. Staże to też jest praca i za tę pracę należy się płaca - tłumaczy gość Czwórki. - Przyglądając się rynkowi, widzimy jednak, że nie jest to jeszcze praktyka powszechna. Mamy nadzieję, że niedługo to się już zmieni.

Zobacz także: 

Pandemia sprawiła, że standardem stała się już praca hybrydowa i taki rodzaj staży także staje się coraz powszechniejszy. Jak jednak zwraca uwagę gość audycji, pracodawcy dążą do tego, żeby staże były wykonywane na miejscu, w biurach lub w zakładach.

- Taka nauka jest bardziej efektywna dla stażystów. Mogą więcej się dowiedzieć, jak dana praca ma wyglądać, i poznać jej szczegóły - zauważa Maciej Szulc. - Brana jest także pod uwagę poufność obiegu i obrotu informacjami. Praca stacjonarna, w odpowiednio przystosowanych warunkach i infrastrukturze, jest także łatwiejsza do zorganizowania i bardziej bezpieczna. To także bardzo przyspiesza wdrożenie i jest z korzyścią dla obu stron. 


Posłuchaj
11:42 CZWORKA/(Czwórka do piątej - staże studenckie 30.01.2024.mp3 O stażach studenckich i programie "Kariera" opowiada Marek Szulc z Polskiej Rady Biznesu (Czwórka do piątej/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Marek Szulc (koordynator programu "Kariera")

Data emisji: 30.01.2024

Godzina emisji: 14.20

aw/wmkor

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie pracuje Pokolenie Z? Jak pracować z Pokoleniem Z? Jakie Zetki są w pracy?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 20:00
Pokolenie Z nie przywiązuje tak dużego znaczenia do wypłaty, jak przedstawiciele innych grup wiekowych na rynku pracy - wynika z raportu "People at Work 2023: A Global Workforce View". Co ciekawe - Zetki mają też w sobie najwięcej optymizmu. 
rozwiń zwiń