Dzień Odkrywców Kampusu Ochota UW - co w programie wydarzenia?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 16:55
Jak zmierzyć warstwy cieńsze od włosa? Dlaczego bańki mydlane są kolorowe? Co chemik może odkryć w probówce i w kotlecie? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać już niedługo podczas Dnia Odkrywców Kampusu Ochota UW.
Nowy gmach Wydziału Fizyki UW - to tam 23 marca 2024 roku odbędzie się Dzień Odkrywców Kampusu Ochota UW
Nowy gmach Wydziału Fizyki UW - to tam 23 marca 2024 roku odbędzie się Dzień Odkrywców Kampusu Ochota UW Foto: PAP/Jacek Turczyk
  • 23 marca 2024 roku odbędzie się Dzień Odkrywców Kampusu Ochota UW.
  • To już 10., jubileuszowa edycja wydarzenia.
  • Na odwiedzających czekają wykłady, eksperymenty i warsztaty.
  • O programie wydarzenia opowiadają Agnieszka Fiedorowicz z Wydziału Fizyki oraz dr Michał Michalec z Wydziału Chemii UW.

23 marca 2024 roku odbędzie się 10., jubileuszowa edycja Dnia Odkrywców Kampusu Ochota. Jak zapowiadają organizatorzy wydarzenia, tego dnia wiele się będzie działo.  


Dzień Odkrywców Kampusu Ochota UW - gdzie się odbędzie?

Wszystko zacznie się o godz. 10 w budynku Wydziału Fizyki UW, przy ul. Pasteura 5. W tym roku Dzień Odkrywców Kampusu Ochota obchodzi swój jubileusz, okrągłej 10. edycji. Jak to na urodzinach - będzie uroczyście, smacznie i z fajerwerkami - zapowiadają organizatorzy.

- Zapraszamy na MultiWykład inaugurujący tegoroczną edycję DOKO, podczas którego postaramy się przekonać uczestników, że nie tylko "Tort ma warstwy", mają je także ogry, cebula i nauka - tłumaczy dr Michał Michalec. - Jego tematyka związana będzie z działalnością badawczą naszych wykładowców i naukowców z Kampusu Ochota, z wydziałów Chemii, Biologii, Fizyki, Geologii, Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Po raz pierwszy przedstawimy naszych wspaniałych nauczycieli z Wydziału Medycznego i z Wydziału Psychologii, który też do nas dołączy już fizycznie od przyszłego roku. 


Dzień Odkrywców Kampusu Ochota UW - do kogo skierowane jest wydarzenie?

Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich, szczególnie mile będą widziani uczniowie szkół średnich oraz ostatnich klas szkół podstawowych. W tym szczególnym dniu przygotowano moc urodzinowych atrakcji. Od wykładów z pokazami, przez wycieczki do laboratoriów, samodzielnie wykonywane eksperymenty, a także wielobarwne, małe słodkie "co nieco". Na uczestników gry terenowej czekają "warstwy wiedzy", ukryte na terenie całego Kampusu Ochota.


Posłuchaj
13:56 CZWORKA/Czwórka do piątej - kampus ochota UW 21.03.2024.mp3 O programie Dnia Odkrywców Kampusu Ochota UW opowiadają Agnieszka Fiedorowicz i dr Michał Michalec z UW (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

- Świat nauki czasami przypomina magię, i postaramy się m.in. pokazać, że banknoty, podobnie jak rękopisy, nie płoną i żaden bank nie ucierpi. Postaramy się zaprezentować, jak cukier może kręcić światłem, i może uda nam się wywołać ducha - zapowiada Agnieszka Fiedorowicz. - Uczestników zabierzemy także na niesamowite wycieczki do laboratoriów, które na co dzień nie są dostępne dla zwykłych zjadaczy chleba. Atrakcji będzie wiele, więc zapraszamy bardzo serdecznie.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Agnieszka Fiedorowicz (Wydział Fizyki UW), dr Michał Michalec (Wydział Chemii UW)

Data emisji: 21.03.2024

Godzina emisji: 14.15

aw/mat.pras./kormp

Czytaj także

Naturalne metody konserwowania żywności. SGGW szuka rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 20:45
SGGW chce wdrożyć nowe sposoby konserwowania żywności i planuje wprowadzić na rynek szereg rozwiązań opartych na metabolitach bakterii. Jednym z obszarów ich zastosowań jest konserwacja żywności bazująca na naturalnych procesach. Na razie prace trwają jeszcze w laboratorium, ale być może rozwiązanie z powodzeniem będzie stosowane w rzeczywistości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matematyka - czy można ją wytłumaczyć w sposób przystępny?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 21:45
14 marca to Dzień Liczby Pi, a 12 marca obchodzimy dzień "królowej nauk". Z tej okazji w Czwórce zapanował temat matematyki. Wielu z nas jej nie lubiło w szkole i ma niemiłe skojarzenia. - Edukacja to relacja - twierdzi Krzysztof Chojecki, czyli Pan Pi-stacja, nauczyciel i finalista plebiscytu Nieprzeciętni, który matematyki uczy tak, jak sam chciałby być uczony.
rozwiń zwiń