Jak w grudniu zapanować nad swoim budżetem?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 11:15
Grudzień to miesiąc pełen przygotowań do świąt, emocji i spotkań. Jest to też czas, kiedy baczniej przyglądamy się swoim wydatkom - święta i prezenty sprawiają, że oszczędności topnieją bardzo szybko. W Czwórce Finansowa Mama, czyli Joanna Łopuszyńska, podpowiada, jak w przedświątecznych przygotowaniach zapanować nad swoim budżetem.
W audycji Czwórka do piątej jednym z tematów będą finanse.
W audycji "Czwórka do piątej" jednym z tematów będą finanse.Foto: shutterstock/
  • Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas oznacza to większe niż zazwyczaj wydatki. 
  • Finansowa Mama, czyli Joanna Łopuszyńska, podpowiada, jak zapanować nad swoim budżetem. 
  • Jak radzi gość Czwórki, jednym ze sposobów jest rozłożenie wydatków w czasie. 
  • Prezenty dla bliskich można kupić z wyprzedzeniem, tak, żeby nie zostawiać ich na ostatnią chwilę. 

Grudzień jest miesiącem, kiedy baczniej przyglądamy się swoim wydatkom. To nie tylko zakupy produktów na świąteczny stół, ale także prezenty, które pochłaniają dużą część grudniowego budżetu. Najpierw mamy mikołajki, potem święta - do kupienia jest masa prezentów. Na upominki dla wszystkich bliskich wydamy średnio ponad 700 złotych. Nie planujemy jednak wydawać więcej niż 200 złotych na osobę - czytamy na stronie dziennik.pl.


Jak zapanować nad swoim budżetem? Kupuj wcześniej

Grunt to dobrze zaplanować wydatki, a żeby grudzień nie był dla nas tak dotkliwy, można je rozłożyć w czasie. Jak radzi gość Czwórki, prezenty można kupić z wyprzedzeniem. - Można zacząć od tego, żeby przemyśleć, co osobie przez nas obdarowywanej się spodoba. Jeśli znamy ją trochę bardziej i wiemy, co może ją ucieszyć, to można zakupy po prostu zrobić dużo wcześniej - tłumaczy Joanna Łopuszyńska. - Postarajmy się poszukać tego, co dla niej jest wartościowe, ale jest w rozsądnej cenie i nie przekroczy zakładanego budżetu na osobę. To spowoduje, że w grudniu nie będziemy mieli takiego super szału finansowego. Nie ma nic gorszego niż kredyt na prezenty.

Kupowanie z wyprzedzeniem ma dodatkową zaletę - pozwoli nam na przeprowadzenie researchu i znalezienie rzeczy w najbardziej atrakcyjnej cenie. Jeśli kupujemy w internecie, sprawdźmy, czy istnieje możliwość otrzymania przesyłki za darmo. Jeśli nie, to czy możemy odebrać ją w sklepie, aby zaoszczędzić na kurierze.

 


Zaplanuj wydatki, podziel pracę

Warto także z początkiem miesiąca zaplanować wydatki. - Możemy to wszystko rozpisać i pogrupować. To da nam obraz, co rzeczywiście musimy kupić, a z czego może zrezygnować - zauważa gość Czwórki. - Jeśli sobie spiszemy, czego potrzebujemy w danym okresie, to będziemy wiedzieć mniej więcej, jakie wydatki nas czekają. To też pozwoli na działanie. Jeśli planowane zakupy przekraczać będą założoną kwotę, możemy kupić tańszy prezent albo na dekorację domu wydać mniej.  

Jak podpowiada rozmówczyni Weroniki Puszkar, wydatkami na świąteczną wieczerzę warto się podzielić. Każdy z rodziny może przynieść coś na wspólny stół, wtedy koszty inaczej się rozłożą.

Zobacz także:

Nie zostawiać "na ostatnią chwilę"

Najgorzej zostawiać wszystko na ostatnią chwilę, wtedy w przedświątecznym amoku możemy przestać kontrolować wydatki. W pośpiechu wydajemy więcej, przepłacamy, korzystamy często z karty i tracimy rachubę. - Często jest tak, że zachęceni do tego, żeby coś kupić teraz, decydujemy się zapłacić kartą kredytową, którą potem sami musimy spłacić - zaznacza Joanna Łopuszyńska. - Żeby nie zaszaleć i nie przekroczyć finansowych możliwości, warto założyć sobie limity na karcie. Podczas spłaty karty zwracajmy uwagę, żeby wpłat dokonywać, zanim będą nam naliczane odsetki.


Posłuchaj
18:01 CZWORKA/Czwórka do piątej - finansowa mama 05.12.2023.mp3 Jak planować świąteczny budżet, radzi Finansowa Mama, czyli Joanna Łopuszyńska (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

ProwadzącaWeronika Puszkar

Gość: Joanna Łopuszyńska (Finansowa Mama)

Data emisji: 04.12.2023

Godzina emisji: 14.15

aw


Czytaj także

Raport "Student w pracy". Ile w Polsce zarabia studiująca młodzież? 

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 19:55
W badaniu "Student w pracy" wzięli udział studenci z największych 12 polskich miast. W stosunku do ubiegłorocznego raportu zarobki żaków wzrosły średnio o tysiąc złotych. Sprawdzamy, ile zarabiają polscy studenci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studenckie życie na kredyt. Banki proponują pożyczki

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 17:44
Kredyty studenckie dostępne na polskim rynku od 1998 roku. Cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, szczególnie w październiku. Pieniądze z kredytu wypłacane są w transzach nawet przez sześć lat, a zaciągniętą pożyczkę spłacamy dopiero po ukończeniu nauki. Są też szansę na jej umorzenie. 
rozwiń zwiń