Konie i ludzie w górach- jak znaleźć kompromis?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2024 08:00
Wraz ze startem letniego turystycznego sezonu w górach rozpoczyna się dyskusja na temat dobra i potrzeb koni, które zaprzęgane są tam do turystycznych wozów - wożą ludzi. Fundacje dbające o dobro zwierząt od lat zwracają uwagę na ten problem - czy da się go wreszcie rozwiązać?
Takiego obrazka próżno szukać w Zakopanem, tam konie ciężko pracują. Czy da się pogodzić dobro zwierząt i ludzkie potrzeby?
Takiego obrazka próżno szukać w Zakopanem, tam konie ciężko pracują. Czy da się pogodzić dobro zwierząt i ludzkie potrzeby?Foto: Shutterstock/l i g h t p o e t

Wielu zna niestety dziś już klasyczny obrazek turystów na wozie konnym, które zwierzęta wciągają w kierunku Morskiego Oka w Tartach. Od lat sprzeciwiają się temu organizacje chroniące prawa i zdrowie zwierząt. W myśl porozumienia, od 1 czerwca zmniejszy się liczba przewożonych osób w wozach konnych - zamiast 12 będzie ich 10, wydłużony będzie także czas na odpoczynek koni na górze trasy z 20 minut do godziny. Konie przejdą dodatkowe badania i jeszcze raz zostanie obliczone, czy nie są przeciążone.

Dodatkowo zaczną się testy elektrycznego autobusu na tej trasie.

W Czwórce zastanowimy się, czy można jeszcze lepiej rozwiązać ten problem. Naszym gościem będzie Anna Zielińsk Fundacja Viva. 

O 15.00 zapraszamy na relację z gali Studenckiego Nobla, która obyła się pod patronatem Czwórki.  Studencki Nobel jest cyklicznym konkursem stypendialnym organizowanym przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Jego cel to wyróżnienie studentów, którzy posiadają osiągnięcia na różnych polach: naukowym, artystycznym oraz społecznym. Jest jedynym konkursem stypendialnym w Polsce, który jest w pełni tworzony przez organizację studencką. 9 kategorii wpisuje się w powszechne trendy innowacyjności i inwestowania w kapitał ludzki. Dzięki temu młodzi ludzie mają możliwość wykorzystania swoich osiągnięć i zaistnienia w świecie biznesu, nauki i kultury. 

O 16.00 pozostaniemy w studenckich klimatach. Sprawdzimy dlaczego warto iść na studia. Matury powoli się kończą, a uczelnie prowadzą dni otwarte. Musimy podjąć decyzję co dalej. Porozmawiamy z tymi, którzy nie wyobrażają sobie nie pójść na studia - naszymi gośćmi będą studenci przeróżnych kierunków. 


***

Na audycję z cyklu "Czwórka do piątej" - w poniedziałek (27.05) o 14.00 zaprasza Weronika Puszkar.

pj

Czytaj także

Ulubione miejsca Wisławy Szymborskiej. Podróż śladami polskiej noblistki

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2023 11:00
Mieszkała w "szufladzie", lubiła spędzać wakacje pod Tatrami. Mówiła, że jest poetką z Krakowa i okolic. Z książki Anny Piątkowskiej dowiemy się, jakie były ulubione miejsca naszej noblistki - poetki Wisławy Szymborskiej.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konie nad Morskim Okiem. Wiceminister klimatu: trzeba się zastanowić nad statusem zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024 18:10
Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce zorganizować spotkanie na temat pracy koni wożących turystów do Morskiego Oka. Zdaniem wiceszefa resortu Mikołaja Dorożały trzeba też "zastanowić się nad statusem konia", czy ma być zwierzęciem towarzyszącym, czy gospodarskim. 
rozwiń zwiń