Czwórka w Pokoju na lato - sposób na wakacje w mieście

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2024 14:50
Pokój na lato to plenerowa miejscówka w Warszawie, którą w wakacje odwiedza Czwórka. Tym razem rozmawialiśmy o tym, co wpływa na nasz dobrostan - m.in. o jedzeniu, jodze i spacerowaniu.
Dziennikarka kulinarna Natalia Mętrak-Ruda i Piotr Galus w Pokoju na lato
Dziennikarka kulinarna Natalia Mętrak-Ruda i Piotr Galus w Pokoju na latoFoto: Martyna Ogonek/Czwórka
  • To lato Czwórka spędza w plenerze.
  • Tym razem odwiedziliśmy Pokój na lato w Warszawie.
  • Rozmawialiśmy o kuchni wegetariańskiej, jodze i o tym, jak spędzać wakacje w mieście.   

Czwórka w plenerze

Pokój na lato to specjalna plenerowa miejscówka, której patronuje Czwórka. Zielona skarpa w sąsiedztwie Muzeum Powstania Warszawskiego jest miejscem, gdzie w lecie wiele się dzieje, można wziąć udział w wielu warsztatach i zajęciach. To nie tylko miejsce spotkań, ale także koncertów, debat, dyskusji, za którymi stoją Muzeum Powstania Warszawskiego i Czwórka. To stamtąd nadaliśmy naszą czerwcową audycję plenerową.

W pierwszą niedzielę lipca w naszym plenerowym studiu w Pokoju na lato pojawiły się nauczycielka jogi i ekspertka wellbeing Dominika Gryz oraz dziennikarka kulinarna Natalia Mętrak-Ruda.

"Wszyscy kochają pomidory". Historia wegetarianizmu

Natalia Mętrak-Ruda jest autorką książki "Warzywa zjedz, mięso zostaw. Krótka historia wegetarianizmu", w której pokazuje, że w przeszłości za ideą niejedzenia zwierząt stały zupełnie inne motywacje niż dziś - nieraz decyzja ta wynikała z czynników religijnych lub ekonomicznych. I choć obecnie popularyzacja wegetarianizmu kojarzy się głównie z duchowością Wschodu i kontrkulturą, to kuchnia ta równie dużo zawdzięcza ruchom protestanckim. A także szalonym pomysłom dietetyków, dziwaków i hipochondryków.

- Czerwiec, lipiec i sierpień to jest czas, w którym my Polacy składamy się z fasolki szparagowej, bobu, ogórków, borówek i pomidorów, które są chyba naszym ulubionym warzywem - śmieje się rozmówczyni Piotra Galusa. - Doskonały moment, żeby spróbować diety wegetariańskiej.

Posłuchaj
22:08 CZWÓRKA w plenerze - jedzenie 07.07.2024.mp3 O kuchni wegetariańskiej, zdrowej diecie i jadalnych roślinach opowiada Natalia Mętrak-Ruda (Czwórka w plenerze/Czwórka)

Jak medytować przy biurku?

Dominika Gryz - tancerka, nauczycielka jogi i ekspertka wellbeing - w naszym plenerowym studiu zaprezentowała zestaw ćwiczeń dla początkujących.

- Medytować możemy wszędzie. Nawet w pracy, przy biurku. W każdym momencie możemy oderwać wzrok od komputera, oderwać myśli i skupić się na swoim oddechu i pracy swojego ciała - zachęca ekspertka. - To pierwszy krok do koncentracji, wyciszenia i relaksacji.

Posłuchaj
22:39 CZWÓRKA w plenerze - joga 07.07.2024.mp3 Joga - zacznij ją ćwiczyć w wakacje (Czwórka w plenerze/Czwórka)

Tancerka i instruktorka jogi Dominika Gryz w Pokoju na lato. Tancerka i instruktorka jogi Dominika Gryz w Pokoju na lato.

Lato w mieście

W audycji wraz z Grzegorzem Miką zaprosiliśmy także na spacer po architektonicznych atrakcjach Warszawy, a o książkach dla biegaczy opowiadał Przemek Wardęga.

Posłuchaj
31:00 CZWÓRKA w plenerze - wakacje 07.07.2024.mp3 Wakacje w mieście - spacery po Warszawie i najlepsze książki na lato (Czwórka w plenerze/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Czwórka w plenerze

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Dominika Gryz (tancerka, nauczycielka jogi, ekspertka wellbeing), Natalia Mętrak-Ruda (dziennikarka kulinarna)

Data emisji: 7.07.2024

Godzina emisji: 11.00

kul/kormp

Czytaj także

Rower. "Lek na wszystko, bez recepty"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 18:10
Rower powinien być przepisywany na receptę, ponieważ pomaga w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Godzina jazdy dziennie zmniejsza ryzyko zawału serca, wyzwala endorfiny i zapobiega otyłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kręgosłup - dlaczego boli i jak sobie z tym radzić?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 19:30
Długie siedzenie przed komputerem, scrollowanie w telefonie, brak aktywności fizycznej czy otyłość to najważniejsze powody bólu kręgosłupa. - Z badań wynika, że doświadczają go coraz młodsze osoby. Co więcej, rośnie grupa cierpiących na dyskopatię i dotyczy to pacjentów, którzy nie ukończyli jeszcze 25. roku życia - mówi Kacper Zaborski, instruktor gimnastyki korekcyjnej. 
rozwiń zwiń