Jakub Wiech: polityka klimatyczna to eksperyment [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 19:00
- Polska radzi sobie całkiem nieźle w budowaniu mocy z odnawialnych źródeł energii. Co więcej - jeśli uda nam się "dowieźć" te projekty, które już się rozpoczęły, mamy dużą szansę odnieść sukces - mówi ekspert ds. energetyki Jakub Wiech.
Jakub Wiech - autor książki Energetyka po prostu
Jakub Wiech - autor książki "Energetyka po prostu"Foto: Piotr Podlewski/Polskie Radio
  • - Polityka klimatyczna to eksperyment, ale mamy dobre powody, by wierzyć, że jesteśmy bliżej sukcesu niż porażki - mówi Jakub Wiech.
  • Ekspert portalu Energetyka24 tłumaczy, czym są odnawialne źródła energii i jak korzysta z nich Polska. 
  • - Obecne plany są dobrze nakreślone, problem polega na konsekwentnej ich realizacji - dodaje. 

Plan energetyczny dla Polski

- Do niedawna naszą mapą drogową rozwoju energetyki był dokument "Polityka energetyczna Polski do 2040 roku", opublikowany i przyjęty w roku 2021. Niestety już wtedy był on nieaktualny. To pokazuje, jak podchodzimy do dokumentów strategicznych. Po prostu nie szanujemy ich - zauważa Jakub Wiech. - Obecne plany są dobrze nakreślone, problem polega na konsekwentnej realizacji.  

- Polityka klimatyczna to eksperyment. Nie wiemy dokładnie, czy nam się powiedzie albo czy powiedzie się w tych ramach czasowych, które sobie założyliśmy. Ale mamy dobre powody, by wierzyć, że jesteśmy bliżej sukcesu niż porażki - dodaje ekspert. 

Czy będą dopłaty do rowerów elektrycznych?

Nie więcej niż 5 tysięcy złotych dotacji do zakupu roweru elektrycznego i do 9 tysięcy złotych w przypadku elektrycznych rowerów cargo i wózków rowerowych - tyle Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje dopłacić w ramach nowego programu "Mój rower elektryczny". Na razie startują konsultacje tego programu, którego budżet ma wynieść 300 mln zł. To tylko jeden z pomysłów na "zieloną Polskę".

Posłuchaj
40:41 CZWÓRKA Swiat 40 - jakub wiech 10.07.2024.mp3 Jakub Wiech o pomysłach na "zieloną Polskę" (Świat 4.0/Czwórka)

Polska potęgą w fotowoltaice

Innym pomysłem, już wcielonym w życie, są dopłaty do paneli fotowoltaicznych. - W ciągu ostatnich 5 lat Polska postawiła więcej mocy w fotowoltaice niż ma cała Afryka. I to jest duży sukces - podkreśla gość Czwórki. - Jesteśmy jednym ze światowych liderów, jeśli chodzi o wzrost i skalę tych przyłączeń, ale to nie jest maksimum naszych możliwości. Z drugiej strony jednak zainwestowaliśmy pieniądze w coś, co i tak by się stało. Część z nich zmarnowaliśmy, a mogliśmy zrobić to lepiej.

Jakub Wiech: w polityce klimatycznej liczy się gospodarka/Czwórka

Sprawdź też:

Kiedy spadną ceny energii? 

- Jesteśmy w niebezpiecznym momencie, jeśli chodzi o rynek energii w Europie. Wychodzimy z kryzysu energetycznego - największego od 50 lat. Idzie nam to całkiem dobrze, tylko równowaga, którą złapaliśmy, jest bardzo krucha - wyjaśnia rozmówca Piotra Firana. - Jednym z najbardziej realnych dziś scenariuszy jest sabotaż, czyli celowe uszkodzenie danego elementu infrastruktury energetycznej, który może odstawić ją od używania na długie miesiące. Dlatego nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie, kiedy zaczną spadać ceny energii.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Jakub Wiech (@wiechography)

Kim jest Jakub Wiech?

Jakub Wiech już jako licealista interesował się energetyką. Studiował prawo, ale skupił się na tym energetycznym. Potem był czas na staż w Urzędzie Regulacji Energetyki, praca w kancelariach zajmujących się obsługą inwestycji w źródła odnawialne, a następnie praca w ambasadzie Królestwa Norwegii jako analityk ds. energii i mediów. Od 2016 roku związany jest z portalem Energetyka24, gdzie pisze o bezpieczeństwie energetycznym i ochronie klimatu. 

***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Jakub Wiech (redaktor naczelny Energetyka24.pl)

Data emisji: 10.07.2024

Godzina emisji: 18.11

kul/wmkor

Czytaj także

Ślad cyfrowy. Czy maile zaśmiecają świat?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 16:45
Internet daje nam wiele możliwości, ale nie jest to pozbawione ceny, szczególnie dla środowiska. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, węglowy ślad cyfrowy i zanieczyszczenie cyfrowe środowiska są bardzo poważnym problemem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smog w Polsce. Znamy najbardziej zanieczyszczone miasta

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 10:40
- Naszym zdaniem nie ma w Polsce czystych miejscowości, są tylko niezmierzone - mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Właśnie opublikowano ranking najbardziej zanieczyszczonych polskich miast. Na pierwszym miejscu znalazła się Nowa Ruda. 
rozwiń zwiń