Pociąg do nauki i sztuki

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2010 17:15
W ramach projektu Instytut B61 – "Zderzenie" w Polskę rusza wyjątkowy pociąg. Nauka, muzyka, performance i świetna zabawa - zobacz relację z Warszawy!

Instytut B61 to cykliczny alternatywny projekt z pogranicza nauki, spektaklu teatralnego, piosenki aktorskiej, performance’u i koncertu estradowego, zainicjowany przez toruńską Fundację Platon w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009.

W rolę inżynierów Instytut B61 wcielają się artyści i prawdziwi naukowcy, tworząc symbiotyczny zespół przygotowujący wspólnie spektakle o tematyce naukowej. Jednak głównym aktorem spektaklu „Instytut B61 – Zderzenie” jest pociąg utworzony przez najpopularniejszą polską lokomotywę elektryczną ET22, siedem wagonów towarowych i jeden socjalny. Pociąg przemieszcza się pomiędzy miastami (Warszawa, Włocławek, Poznań, Toruń, Łódź, Bydgoszcz), zatrzymując na dworcach kolejowych, gdzie odbywa się wielkie widowisko. Jak mówią sami organizatorzy:

Nasze spektakle zakładają, że nie ma rzeczy, które „wypada wiedzieć”. Gdyby nie język sztuki, pozostawiający miejsce na śmiech i dowolność, działalność Instytutu B61 nie miałaby sensu. Ogromną większość odbiorców traktujemy jak laików, nie przyjmując pozy wszystkowiedzących, do wtajemniczonych uśmiechając się „zza kadru”. Wszystkie projekty opierają się o innowacyjne rozwiązania audiowizualne i tworzone są w intrygujących przestrzeniach, do których widzowie nie są przyzwyczajeni.

Scenariusz spektaklu nawiązuje do największego eksperymentu w dziejach ludzkości, czyli znajdującego się na terytorium Francji i Szwajcarii Wielkiego Zderzacza Hadronów (ang. Large Hadron Collider - LHC), w którym naukowcy próbują rozwikłać tajemnicę początku Wszechświata. Poszczególne elementy pociągu stanowią składniki LHC. Zaproszeni do projektu artyści, wśród których znaleźli się: żywiołowy zespół Sofa, legenda piosenki aktorskiej Mariusz Lubomski, uznany za hiphopowy debiut roku 2010 Małpa oraz performerzy – Stefan Kornacki, Tomasz Cebo i Katarzyna Malejka stworzyli instalacje, muzykę oraz performance na temat eksperymentu LHC w wagonach kolejowych! Powstała mobilna galeria sztuki. Scenariusz „Wielkiego Zderzenia” jest wspólnym dziełem Stefana Kornackiego, Tomasza Cebo, Łukasza Milewskiego i Jana Świerkowskiego. Pomysłodawcą, reżyserem i producentem spektakli Instytutu B61 jest Jan Świerkowski.

Widzowie poznają dokładną datę i miejsce spektaklu dopiero po zarejestrowaniu się na stronie internetowej projektu www.instytut-b61.com. W ten sposób w każdym mieście zostaną uformowane cztery kilkudziesięcioosobowe grupy. Wejściówki są darmowe – aby je otrzymać, wymagana jest jedynie rejestracja internetowa!  Możecie też wygrać zaproszenia na antenie Czwórki w audycjach: "Stacja Kultura", "Magazyn" i "Hyde Park".

Rozkład jazdy:

30.09.2010 Toruń (stacja Toruń Główny)
01.10.2010 Włocławek (stacja Włocławek Główny)
02.10.2010 Warszawa (stacja Warszawa Centralna)
03.10.2010 Łódź (stacja Łódź Kaliska)
04.10.2010 Poznań (stacja Poznań Główny)
05.10.2010 Bydgoszcz.(stacja Bydgoszcz Główna)

Czytaj także

Pezet i Małolat -"Dziś w moim mieście"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 19:15
Najbardziej wyczekiwana premiera jesieni – album "Dziś w moim mieście" Pezeta trafi do sklepów już 1 października. Album poleca Czwórka!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rura, na której się nie tańczy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 19:45
Na Warszawskim Festiwalu Skrzyżowanie Kultur trwają warsztaty didgeridoo prowadzone przez Ondreja Smeykalę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie z afrykańskim kinem

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2010 14:43
Ruszył V Przegląd Filmów Afrykańskich. Organizatorzy mają nadzieję, że zmieni on nasz sposób postrzegania Czarnego Lądu.
rozwiń zwiń