Ferie z Czwórką. Trwa ostatni tydzień zimowej laby

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 06:00
Stoki, lodowiska, wystawy, koncerty, a przede wszystkim Czwórka - to wszystko czeka na Was w beztroskim czasie zimowych ferii. Jeśli szukacie inspiracji, ciekawostek i najlepszej muzy na ten czas to w Czwórce ich nie zabraknie. Spędź ferie z Czwórką!  
Spędź ferie z Czwórką
Spędź ferie z Czwórką!Foto: shutterstock/Dmitry Molchanov

12 lutego na wyczekany odpoczynek ruszyli uczniowie z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego. Ich koledzy z pozostałych części kraju zimową labę mają już za sobą.

W czasie ferii w "Pierwsze słyszę" (od poniedziałku do piątku o godz. 7.00-10.00) podpowiadamy od czego zacząć jazdę na snowboardzie i łyżwach czy biegówkach, przypominamy zabawne dźwiękowe historie z Archiwum Polskiego Radia na temat feryjnych atrakcji sprzed lat, a w cyklu „Ojczysty, dodaj do ulubionych” powstałym we współpracy z NCK wracamy do typowo zimowych haseł. Znajdzie się też trochę miejsca na rozmowy z słuchaczami. Pytamy Czwórkowiczów: czy macie jakieś miejsce nieodkryte jeszcze przez turystów? Jaki macie sposób na spędzenie długich zimowych wieczorów? Co najlepiej rozgrzewa przy minusowej temperaturze? Bądźcie z nami o poranku

Z kolei w "Stacji Kultura" (od poniedziałku do piątku o godz. 10.00 – 12.00) słuchacze dowiedzą się, m. in. co dzieje się w ciekawych miejscach. Rozmowę zaczynamy od prostego pytania zawartego w nazwie cyklu - "Co tam, jak tam?". Sprawdzamy co dzieje się w danych miejscach i jak można spędzić tam czas ferii zimowych.

Zapraszamy też na #snowtrack 2024 - specjalnie dla Czwórki muzycy wybierają swoje ulubione utwory, idealne do szaleństw na śniegu, spacerów i zimowego relaksu. Nieważne czy zima czy lato w sercu gra muzyka! Zapraszamy na przegląd najlepszych kawałków do szaleństw zimowych! 

W Czwórce czeka na Was potężna dawka najlepszej rozgrzewającej muzyki. Fot. shutterstock/Roman Samborskyi W Czwórce czeka na Was potężna dawka najlepszej rozgrzewającej muzyki. Fot. shutterstock/Roman Samborskyi

W "Stacji Kultura" jest też kobieco - przedstawamy historie i sylwetki kobiet i o kobietach, które wspinały się, ratowały w górach, pisały o tym książki. Alpinistki i himalaistki oraz oczywiście kobiety polskich gór.

"Muzycznym Lunchu" (od poniedziałku do piątku o godz. 13.00-14.00) dziennikarze Czwórki prezentują swoje propozycje do #Snowtracku2024, z którego powstanie playlista udostępniona w naszych serwisach streamingowych.

Audycja "Czwórka do piątej" (od poniedziałku do piątku o godz. 14.00) to miejsce m.in. dla studentów z klubów górskich - sprawdzamy jak wyglądają ich wyjazdy i podróże. Ratownik TOPR doradzi kiedy nie wchodzić w góry, jaki sprzęt zabrać, gdzie szukać schronisk. Porozmawiamy o tym, jak się żyje w Szwecji, w rekordowo niskich temperaturach dochodzących do - 40 stopni.

Zapraszamy też na cykl o zimowych sportach nieolimpijskich - przypomnimy zasady takich dyscyplin jak narciarstwo szybkie, snowkitting, fatbikingu, zimowe pływanie czy ice stock.

W Czwórce nie brakuje też zimowych propozycji na spędzenie czasu i ciekawostki związane z lodem, śniegiem i zimnem, a także porady dotyczące podróży, np. opóźniony pociąg - jakie odszkodowanie przysługuje i jak złożyć odpowiedni wniosek?

Przygotowaliśmy też codzienną zabawę "Zgadnij co to?" (w "Resecie" od poniedziałku do piątku 17.00-19.00) - zadaniem słuchaczy jest wysłuchanie fragmentu podcastu Czwórki i odgadnięcie o czym lub o kim mówi gość podcastu lub w jakiej kategorii ów podcast się znajduje.


Ferie to doskonały czas na zimowe zabawy. Fot. shutterstock/YanLev Alexey Ferie to doskonały czas na zimowe zabawy. Fot. shutterstock/YanLev Alexey

O feriach nie zapomnamy też w "Wieczorze z Czwórką" - przypomnamy, że to dobry czas na odbycie ciekawego wolontariatu, zapisanie się na warsztaty. W "Serwisie pozytywnych informacji" opowiadamy m.in. o tym gdzie otwarto śnieżny labirynt, o zimowych wyczynach - morsowaniu w beczce z lodem, jeździe na hulajnodze po górach czy rzeźbach lodowych itp.

O 22.00 przez cały tydzień, zapraszamy na "Sportowe podsumowanie dnia" i cykl "Sportowe Ferie w mieście" czyli feryjne informacje prezentujące sportową ofertę w poszczególnych regionach Polski, w których w danym monecie trwają ferie.

O sporcie nie zapomnimy też w "Co Was kręci" (niedziela 10.00) - tam prezentujemy przegląd najlepszych snowparków w Polsce i Europie. 


W Czwórce sprawdzimy, gdzie najlepiej ruszyć na narty i snowboard. Fot. shutterstock/Dmitry Molchanov W Czwórce sprawdzimy, gdzie najlepiej ruszyć na narty i snowboard. Fot. shutterstock/Dmitry Molchanov

Dziennikarzy Czwórki będzie można spotkać 3 lutego w Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej na Oscyp Snowboard Contest, gdzie najlepsi snowboardziści zmierzą się w zawodach organizowanych na stoku. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.

W mediach społecznościowych Czwórki również nie zabraknie specjalnych feryjnych pytań do słuchaczy.

DOKŁADNE DATY FERII ZIMOWYCH:

  • W dniach 15 - 28 stycznia 2024 r. w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, opolskim, zachodniopomorskim
  • W dniach 22 stycznia - 4 lutego 2024 r. w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim
  • W dniach 29 stycznia - 11 lutego 2024 r. w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim, śląskim
  • W dniach 12 - 25 lutego 2024 r. w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim

mat.pras./pj

Czytaj także

Sezon zimowy. Czas na narty. Zadbaj o przygotowanie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 13:53
To już najwyższy czas, by przygotować się do zimowego sezonu sportowego. Dominika Srokosz, instruktorka narciarstwa, zachęca, by przed szaleństwem na stoku zadbać o trening motoryczny. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śnieg może stać się bielszy. Optymistyczne badania

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2023 18:00
Naukowcy sugerują, że śnieg może się stać czystszy i jeszcze bielszy. Dziś ten opad często zanieczyszczony jest pyłami mechanicznymi, drobinami pochodzących ze spalin samochodów czy drobinami sadzy pochodzącymi z dymów przemysłowych. Do 2100 roku to może się zmienić, a śnieg odzyska krystalicznie białą barwę. 
rozwiń zwiń