"Relaks i dobra zabawa". Jak korzystać z sauny?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 13:00
Sauna jest dobra dla osób zmagających się z potreningowym bólem mięśni lub potrzebujących wyciszenia i chwili relaksu. Sucha czy parowa, a może mokra lub fińska? Co daje nam saunowanie i czy warto robić to zimą, czy może przez cały rok?
Audio
  • Sauna - jak wpływa na nasz organizm? I jak z niej prawidłowo korzystać? (4. bieg/Czwórka)
Piękna skóra, lepszy nastrój, dotleniony organizm - wszystko to daje nam sauna
Piękna skóra, lepszy nastrój, dotleniony organizm - wszystko to daje nam sauna Foto: Shutterstock.com/Alex Tor

4 bieg jakub bączek 1200.jpg
Sparingpartner, Facebook i świt gwarantują powodzenie w sporcie

W saunie panuje temperatura nawet do ok. 100 stopni Celsjusza. - Sauny są z reguły trzypoziomowe, im wyżej usiądziemy, tym temperatura będzie wyższa, dlatego osoby początkujące powinny zaczynać od pierwszego, najniższego poziomu – mówi Magdalena Łazicka. - Korzystajmy też z ręczników, to wynika z higieny i dbałości o saunę - tłumaczył Maciej Paramonow. Teoretycznie do sauny może wejść każdy, ale - jak przekonywali goście Czwórki - saunowanie także ma swoje ograniczenia. - Nie powinni z niej korzystać ludzie chorujący na nowotwory, nadciśnienie, arytmię serca, gruźlicę czy zapalenie płuc, a także kobiety w pierwszym trymestrze ciąży - mówi Magdalena Łazicka.

Jakie są założenia sauny fińskiej i dlaczego do żadnej sauny nie należy wnosić wody w plastikowej butelce? Czy należy korzystać z sauny w szlafroku i dlaczego, zanim opuścimy to pomieszczenie należy przesiąść się na chwilę na najniższą ławeczkę? jak długo należy przebywać w saunie i dlaczego po korzystaniu z niej trzeba koniecznie wziąć prysznic? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

A tych, którzy wolą mrozy od upałów zachęcaliśmy do morsowania. To sposób na zdrowie i wysoką odporność, a także zwiększenie sprawności fizycznej. A czym jest krioterapia? W jaki sposób wpływa na nasz organizm? Czy jest bezpieczna i może być forma odnowy biologicznej, która - jak zapewniają producenci - wspomaga usuwanie toksyn, zwiększa przemianę materii, spowalnia proces starzenia się skóry? Posłuchaj także nagrania całej godziny audycji "4. bieg" >>>

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Magdalena Łazicka, Maciej Paramonow (saunamistrzowie, Machanki)

Data emisji: 6.01.2019

Godzina emisji: 10.10

kd/pj

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymon Okrojek o tym, jak poprawić formę w 24 minuty

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 12:50
Intensywny trening interwałowy jest idealny dla osób, które chcą poprawić swoją kondycję, wzmocnić całe ciało i spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Na czym polega?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bieganie zimą. "To nie koniec, ale początek sezonu"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 17:29
- W grudniu zaczynamy już przygotowania do sezonu wiosennego. Potrzebujemy kilku miesięcy regularnego biegania, by móc zrealizować cele, które teraz sobie zakładamy - tłumaczył Mateusz Łękawa, bloger, maratończyk, który przebiegł m.in. 150 km w niewiele ponad 34 godziny.
rozwiń zwiń