Zdrowa majówka: grill bez spalenizny, woda i ruch

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2023 11:40
Podobno jesteśmy najchętniej grillującym narodem na świecie. Robimy to wszędzie, od maja do końca września. - Jeśli zachowa się umiar, dodatkowe kilogramy nam nie grożą - uspokaja dietetyk dietetyk Janek Kurenda. - Trzeba pamiętać o zbilansowanej diecie i o ruchu, i nie martwić się na zapas. 
Grillowanie podczas majówki? Koniecznie
Grillowanie podczas majówki? Koniecznie!Foto: Shutterstock.com/Photographee.eu

Karkówka tylko w towarzystwie sałaty

Potrawy z grilla uchodzą za zdrowe, bo w trakcie ich przygotowywania wytapia się z mięsa tłuszcz. Ale żeby rzeczywiście takie były, należy pamiętać o kilku zasadach. Dietetycy ostrzegają, że aluminiowe tacki oraz folie spożywcze nie są zdrowe ze względu na zawartość glinu. Naczynie, w którym będziemy grillować na przykład mięso, powinno być ze stali do wielokrotnego użytku. - Szczególnie niebezpieczny jest akrylamid, związek, który pojawia się we wszystkich "złocistych" rzeczach, jakie spożywamy, czyli w pysznej karkóweczce i kiełbaskach z grilla - ostrzega gość Czwórki. - Ale pewne poziomy akrylamidu są dopuszczalne, więc to nie jest tak, że od razu grożą nam choroby nowotworowe. Ponadto mamy antyoksydanty, które świetnie sobie radzą z tym związkiem, dlatego karkówkę serwujemy tylko w towarzystwie sałaty. 

Kurczak albo wege-mięso

W grillowaniu, tak jak w modzie, obowiązują trendy. Kiedyś zajadaliśmy się kurczakiem, potem kaszanką i warzywami. Dziś coraz chętniej sięgamy też po produkty lokalne, na przykład grzyby i po owoce- Jeśli chodzi o lekkie posiłki, to drób jest bardzo dobrym wyborem. Mamy też fajne zamienniki wege-mięsa, z których też można skorzystać - radzi ekspert. - Mięso czerwone, czyli wspomniana już karkówka, bywa złośliwe jeśli chodzi o nasz organizm, więc moim drugim typem na grilla byłaby jednak kiełbasa.

Sprawdź też:

Spalone jest niezdrowe

Specjaliści zalecają też, żeby nie grillować w żywym ogniu, ale nad żarem, bo pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do reakcji, konsekwencją których są związki rakotwórcze. Najlepiej użyć węgla drzewnego z drzew liściastych, do którego nie należy dorzucać szyszek ani drewna iglastego. - Zwęglone danie nie jest zdrowe i przypieczona mocno skórka też nie. Warto pamiętać, że spalenizna jest jednak rakotwórcza - podkreśla rozmówca Piotra Galusa.

Posłuchaj
15:31 CZWÓRKA 4 bieg - majowka 28.04.2023.mp3 Zdrowe nawyki żywieniowe, czyli jak przeżyć majówkę? (4 bieg/Czwórka) 

Licz kroki, zrobisz ich więcej

Jeśli nawet nie dopisze pogoda, na majówce konieczny jest ruch. Nawet te dziesięć tysięcy kroków dziennie. - Okazuje się, że sam fakt mierzenia kroków i posiadania zegarka, który do tego służy, zwiększa średnią liczbę wykonywanych kroków o 2,5 tysiąca. Takie wnioski płyną z najnowszych badań naukowych - dodaje Janek Kurenda. - Ja dorzuciłbym jeszcze siłownię i mamy trening uszyty na miarę każdego z nas.  

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Janek Kurenda (dietetyk)

Data emisji: 28.04.2023

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Smash burger - jak przygotować go samodzielnie w domu?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 10:10
Swoją nazwę smash burger zawdzięcza specjalnej metodzie przygotowywania mięsa. Czy możliwe jest przyrządzenie tego specjału we własnej kuchni?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roxie Węgiel: lubię sztuki walki, w ten sposób wyrzucam emocje

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 16:50
Jako 13-latka wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci, mając lat 18, wydała płytę, na której prezentuje zupełnie nowe oblicze. Roxie Węgiel cały czas jest w formie. Nie tylko muzycznej, ale też fizycznej.  
rozwiń zwiń