"Dialog pokoleń". Książka napisana przez młodzież

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2016 12:40
Gimnazjaliści z Dąbrówki k. Radzymina przeprowadzili wywiady ze starszymi osobami, wypytując o dawne zwyczaje, zabawy czy sposoby hodowli roślin. Wszystko w ramach projektu "Dialog pokoleń". Jego finalnym efektem jest książka w 90 proc. stworzona przez uczniów.
Audio
  • Organizatorzy i uczestnicy o projekcie "Dialog pokoleń" (Nawiedzeni/Czwórka)
Młodzi i starsi mogą wiele uczyć się od siebie nawzajem
Młodzi i starsi mogą wiele uczyć się od siebie nawzajemFoto: Glow Images/East News

- Kiedy mówimy o historii, mówimy zazwyczaj o wielkich wydarzeniach: bitwa pod Grunwaldem, wybuch II wojny światowej. Natomiast nie uświadamiamy sobie tego, że ta wielka historia tworzy się w małych miejscowościach - mówi dr Monika Kresa.

Projekt miał to uzmysłowić zarówno najmłodszym, jak i najstarszym. - Dowiedziałam się, że kiedyś ludzie inaczej obchodzili Boże Narodzenie. My mamy choinkę najczęściej plastikową, a oni samodzielnie przywozili ją z lasu, wieszali na niej wypieki i własnoręcznie zrobione ozdoby - opowiada uczestniczka projektu, Monika.

Młodzi ludzie rozmawiali także o gwarze, mazurzeniu i życiu młodych ludzi kilkadziesiąt lat temu.

***

Prowadzący: Maciej Oswald

Goście: dr Monika Kresa (Zakład Historii Języka Polskiego i Dialektologii UW), Aneta Stańczak (dyrektorka gimnazjum w Dąbrówce k. Radzymina), Monika, Natalia, Wojtek i Olga (gimnazjaliści, uczestnicy projektu "Dialog pokoleń")

Data emisji: 1.06.2016

Godzina emisji: 11.30

mg/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jesteś licealistą? Zostań uczniem Szkół Zjednoczonego Świata

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 08:30
Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego oferuje uczniom z Polski placówki edukacyjne rozmieszczone na pięciu kontynentach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokolenie Z - żyje w świecie nowych technologii

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 17:00
Generacja Z to osoby urodzone po 1995 roku. Nie znają świata bez internetu i nowych technologii, a zamiast w berka, grają w gry komputerowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seniorzy i młodzież z ośrodka na jednej scenie

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 15:50
W spektaklu "Poczekalnia, czyli gry na czas" nastolatki i emeryci stanęli ramię w ramię, a producent hip-hopowy Proceente stworzył do przedstawienia muzykę. - Zajmujemy się dramą i teatrem zaangażowanym społecznie - mówi Aldona Żejmo-Kudelska z DramaWay.
rozwiń zwiń