X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Życie Aliny Szapocznikow - wojna, romanse, sztuka

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 11:00
Książka "Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow" jest pierwszą biografią tej wybitnej XX-wiecznej artystki. To opowieść o sztuce, burzliwych związkach i naznaczeniu wojenną traumą.
Audio
  • Marek Beylin o swojej książce "Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow" (Pani tomu/Czwórka)
Fragment okładki książki Marka Beylina pt. Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow, Wydawnictwo Karakter oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Fragment okładki książki Marka Beylina pt. "Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow", Wydawnictwo Karakter oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w WarszawieFoto: Materiały prasowe

Alina Szapocznikow pochodziła ze zasymilowanej rodziny żydowskiej, a w czasie II wojny światowej wraz z matką przeszła przez łódzkie getto.

Okładka książki Okładka książki

- W końcu je rozdzielono, a na samym końcu wojny Alina znalazła się w obozie na terenie byłej Czechosłowacji i tam wyszła na wolność. Ponieważ sądziła, że nikt z jej rodziny nie przeżył, uznała, że nic nie łączy jej już z Polską i... postanowiła zostać Czeszką - mówił autor książki Marek Beylin.

Gość Czwórki wyjaśnił, w jaki sposób ostatecznie matka i córka się odnalazły, co dało artystce impuls do ponownego odkrywania polskości. Beylin mówił też o komunistycznych fascynacjach Szapocznikow oraz o tym, w jaki sposób artystka emanowała erotyzmem zarówno w swojej sztuce, jak i w życiu.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Marek Beylin (dziennikarz, publicysta, autor książki "Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow")

Data emisji: 16.09.2015

Godzina emisji: 19.00

mg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Młodzi nie mają czasu ani pieniędzy na kulturę?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 17:00
Większość młodych ludzi rzadko uczestniczy w ambitnych wydarzeniach artystycznych, a do teatrów, filharmonii i galerii chodzą nieliczni pasjonaci. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Łebki od szpilki" - trudne macierzyństwo i radość życia

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 10:50
Agnieszka Szpila w swojej autobiografii pisze o toksycznym związku, samotnym wychowaniu niepełnosprawnych bliźniaczek i poszukiwaniu szczęścia mimo przeciwności losu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

EXPO 2015. Stół polski w Mediolanie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 14:00
"Wyżywienie planety, energia dla życia" to hasło EXPO 2015 w Mediolanie. - Jednym z elementów ekspozycji w naszym pawilonie jest wystawa "Stół polski", na której prezentujemy designerskie zastawy - mówi kuratorka ekspozycji.
rozwiń zwiń