Aktywność fizyczna a choroba nowotworowa. Co jeść i jak ćwiczyć?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 12:52
Produkty i potrawy, które spożywamy każdego dnia mogą mieć wpływ na ryzyko zachorowania na raka. Nie tylko wpływając na naszą masę ciała pośrednio, ale też bezpośrednio - poprzez składniki zawarte w pożywieniu. Ważne jest także to, czy uprawiamy jakikolwiek sport. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ivan Kruk

zawał serca ból serce zdrowia dziewczyna shutterstock 1200.jpg
Zawał serca? Sprawdź, czy ci grozi

- Badania wykazały, że osoby, których dieta bogata jest w warzywa i owoce, także produkty pełnoziarniste, zbożowe, a jednocześnie w ich diecie znajdują się niewielkie ilości czerwonego przetworzonego mięsa i soli, obarczone są mniejszym ryzykiem zachorowania na raka - tłumaczyła dietetyk Agnieszka Surwiłło z Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Posłuchaj
04:41 2020_07_24-09-38-53_Rozbiegani.mp3 Jaka dieta pomoże nam w profilaktyce nowotworowej? (Rozbiegani/Czwórka) 

Jak tłumaczyła, nasze posiłki powinny być jak najbardziej urozmaicone. - Każdego dnia należy spożywać co najmniej pięć porcji różnokolorowych warzyw i owoców. To powinno przekładać się na co najmniej 600 g posiłku - mówiła ekspert. - Te produkty stanowią bogactwo witamin i mikroelementów, a także zawierają  antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze. Dzięki temu zwalczają wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki i rozpoczynać proces powstawania nowotworu - tłumaczyła ekspertka.

Pozostałe produkty, które chronią nas przed zachorowaniem na nowotwór to rośliny strączkowe, orzechy, przeprawy. - W skład większości posiłków powinny wchodzić jak najmniej oczyszczone i przetworzone produkty zbożowe - wymieniała dietetyk.

Czytaj także:

  I jak podkreślała, obok zróżnicowanej diety ważny jest także regularny wysiłek fizyczny. - Zmniejsza zwłaszcza ryzyko wystąpienia nowotworów piersi, jelita grubego i macicy. Efekt jest tym wyraźniejszy, im większa aktywność fizyczna - tłumaczyła Agnieszka Surwiłło. - Ale to nie wszystko - pośrednio aktywność fizyczna zmniejsza wystąpienie także innych chorób przewlekłych, jak nadciśnienie tętnicze, osteoporoza czy depresja - mówiła dietetyk.

  Czytaj także

  Jak tłumaczyła, dieta przy wysiłku fizycznym jest kluczem do dobrej kondycji. - Jeśli regularnie uprawiamy sport, wzrasta nasze zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Zwracajmy więc uwagę przede wszystkim na posiłki przed- i potreningowe - mówiła Agnieszka Surwiłło. - Posiłek przed treningiem, zawierający odpowiednią ilość węglowodanów, powinien dostarczać energię, zapobiegać uczuciu głodu, ale jednocześnie nie obciążać układu pokarmowego. Po treningu uzupełnijmy glikogen i dostarczmy substancje niezbędne do regeneracji.

  ***

  Tytuł audycji: Rozbiegani

  Prowadzi: Karina Terzoni

  Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

  Data emisji: 24.07.2020

  Godzina emisji: 09.40

  Audycja zrealizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej, finansowana ze środków Ministra Zdrowia. 

  kd

  Czytaj także

  Monika Mrozowska o jodze: w tym sporcie chodzi o wewnętrzny luz

  Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 14:04
  Monika Mrozowska opowiadała w Czwórce o jodze, zdrowym odżywianiu i stylu życia, który promuje. - Na endorfiny nic nie poradzimy. Jeśli zaczynamy wkładać w coś coraz więcej fizycznego wysiłku, to paradoksalnie z czasem zacznie nam to sprawiać coraz większą przyjemność - mówiła aktorka. 
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Kuchnia Trenerów" podpowiada, co jeść, żeby lepiej ćwiczyć i szybciej spalać kalorie

  Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 13:50
  "Kuchnia Trenerów" to żywieniowy e-book Kasi Bigos i Andrzeja Bogdała, w którym znajdziemy specjalistyczne porady, jak zdrowo odżywiać się i jak zrobić pierwszy krok ku odchudzaniu.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Ćwiczenia rozciągające podczas nauki. "Rób to przy biurku"

  Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 09:38
  Nasze ciało nie jest przystosowane do życia w bezruchu, a tymczasem większość czasu podczas przygotowań do matury spędzamy nad książkami i przy komputerze w pozycji siedzącej. - W ten sposób przeciążamy nasze stawy i mięśnie. Wykonując podstawowe ćwiczenia, unikniemy bólu - radziła trenerka jogi Barbara Tworek. 
  rozwiń zwiń