Dźwiękowy szlak Odry. Leżąc na kanapie przenieś się nad rzekę

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 14:30
- "Dźwiękowy szlak Odry" to próba spojrzenia na tę rzekę od nowa - mówi Michał Zygmunt, muzyk i kompozytor. - To zespół miejsc wyznaczonych przeze mnie, w których rzeka brzmi najpiękniej. W sposób niezwykły i inny.
Rzeka Odra
Rzeka OdraFoto: Mariusz Szczygiel/Shutterstock.com
Czworka snowboard popr.jpg
Zabawa, sport i dużo dobrej muzyki - spędź z nami ferie 2021!

 

W ubiegłym roku powstało wiele projektów online, które oparte są o dźwięki natury - lasu, rzek, morza. Jednym z nich jest także "Las w sieci". Dzięki niemu można posłuchać szumu drzew z Wysp Kanaryjskich, Finlandii czy Madagaskaru. W zestawieniu nie zabrakło również Polski. Na mapie znalazły się m.in. audiokrajobrazy z okolic Kamiennej Góry oraz Złotówka. Do nich również należy "Dźwiękowy szlak Odry".

Posłuchaj
21:34 Czwórka/Tędy po trendy - Dźwiękowy szlak Odry 10.01.2021.mp3 Dźwiękowy szlak Odry - spotkanie z Michałem Zygmuntem (Tędy Po Trendy/Czwórka)

- Nadchodzi kultura słuchania natury - zapowiada Michał Zygmunt, muzyk, kompozytor, przyrodnik i pomysłodawca "Dźwiękowego szlaku Odry". Nagrane dźwięki często wplata w komponowane przez siebie utwory muzyczne. Przyroda staje się elementem sztuki. Artysta chce pokazać, że warto słuchać tego, co nas otacza. 

- W moich nagraniach jest pewien element natury i pewien rodzaj dźwięków, których nie można tak łatwo usłyszeć - mówi gość audycji. - Może nie są one nagrywane gdzieś w jakiś absolutnie odległych miejscach, ale mają ten walor, że docieram do miejsc bardzo dzikich i te moje nagrania i ta seria prezentacji dźwięków przyrody od strony wody, to chęć pokazania dłuższych form.

Stocznia / Michał Zygmunt – temat

Jak mówi Michał Zygmunt, godzinne lub półtoragodzinne nagrania pokazują większy proces. Możemy usłyszeć poranek na Stawach Mielickich, również rykowisko, fragment nocy, którą twórca spędził między jeleniami walczącymi ze sobą w łęgach odrzańskich.

shutterstock_everest 1200.jpg
Everest. "Nie interesował mnie szczyt, tylko życie w cieniu góry"

Czytaj także:

W czasie pandemii zbliżyliśmy się do natury. - To nie jest kwestia tylko słuchania natury, ta przyszłość już nie jest tak pewna jak była. Myślę, że coraz więcej ludzi widzi to i zyskuje tę świadomość - tłumaczy gość Czwórki. - Internet, wolność sieci, zmiany technologiczne dają nam możliwość funkcjonowania na innym poziomie. Kiedyś takie nagrania terenowe dokonywane były w celach naukowych lub popularyzatorskich, tak teraz okazuje się, że coraz więcej ludzi chce słuchać tych dźwięków. Jestem na etapie odkrywania tego, jak wiele dzisiejsza muzyka ma w sobie i jak odtwarza te brzmienia, które można usłyszeć na rozlewisku, w lesie, na rzece. Wciąż mimo pozornych zmian kręcimy się wokół tych samych form, które wzięły się z natury.

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Ola Jasińska-Klimaszewska

Gość: Michał Zygmunt (muzyk, kompozytor, przyrodnik i pomysłodawca "Dźwiękowego szlaku Odry")

Data emisji: 10.01.2021

Godzina emisji: 10.15

aw/kul 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Magdalena Sawicka i jej obrazy na ludzkim ciele

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 13:04
Magda Sawicka jest rysowniczką, tatuatorką, malarką, ilustratorką, ale także... instagramerką. - Najbardziej ufam jednak swojej ręce i swojemu oku. Przy tworzeniu moich prac nie korzystam z nowoczesnych programów komputerowych - mówiła w Czwórce. Jak więc łączy malarstwo z działalnością w internecie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sposób na spędzanie czasu w sieci? Załóż klub książkowy

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 12:32
Ferie trwają, a z powodu pandemii większość z nas niestety spędza je w sieci. To świetny moment, by sprawdzić, jakie książkowe skarby kryją nasze domowe półki i założyć… klub książkowy z rodziną i znajomymi.
rozwiń zwiń