Czym skorupka za młodu nasiąknie... Jak żyć z DDD?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 09:00
DDD to syndrom Dorosłego Dziecka z Rodziny Dysfunkcyjnej. Cierpiący na niego odczuwają skutki trudnych i traumatycznych przeżyć w dzieciństwie - nie tylko przemocy fizycznej, alkoholizmu, ale także braku miłości. Na czym on dokładnie polega?
Audio
  • DDD czyli Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych. Jak sobie radzić z tym syndromem? (Strefa Prywatna/Czwórka)
To właśnie relacje rodzinne przeżywane w dzieciństwie naznaczają nas najbardziej
To właśnie relacje rodzinne przeżywane w dzieciństwie naznaczają nas najbardziejFoto: pixabay/Div_Iv

- Każda rodzina ma swoje funkcje szczególnie wobec najsłabszych jej członków czyli dzieci. Zdrowa to źródło pozytywnych i silnych wzorców, rodzina dysfunkcyjna zaś takich wzorców nie przekazuje - mówiła w "Strefie Prywatnej" Agnieszka Szafrańska-Romanów, psycholożka i psychoterapeutka z Centrum probalans.

Dorosłe osoby z syndromem DDD zwykle mają problemy natury emocjonalnej i społecznej. Często zdarza się, że w dzieciństwie musiały przejmować role swoich rodziców lub nadawano im inne, których dzieci mieć nie powinny - na przykład kozła ofiarnego. - W rodzinie dziecko ma mieć rolę dziecka - przekonywała zaproszona terapeutka, od której dowiedzieliśmy się także, że powszechną dysfunkcją jest nie tylko przemoc psychiczna, ale może nią być też nieokazywanie albo nadmiar uczuć. 

Dziecko do szczęścia potrzebuje przede wszystkim miłości, równowagi, bliskości i ciepła. Ważne jest też przekazywanie wzorców i stawianie granic. Taki jest obraz rodziny idealnej. - Należy jednak pamiętać, że ona nie istnieje - przekonywała Agnieszka Szafrańska-Romanów. 

Gdzie zatem leży granica pomiędzy normalnością a dysfunkcyjnością? Kiedy dysfunkcja przeradza się w patologię? Jakie są najczęstsze problemy osób z syndromem DDD i jakim formom terapii powinny się poddać? Czy z chwilą odejścia z dysfunkcyjnego domu można zacząć żyć inaczej i przerwać łańcuch złych wzorców? Tego dowiecie się z nagrania "Strefy Prywatnej".

***

Tytuł audycji: "Strefa Prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście:  Agnieszka Szafrańska-Romanów (psycholożna i psychoterapeutka z Centrum probalans), Eugenia Herzyk (Fundacja Kobiece Serca) 

Data emisji: 4.10.2016

Godzina emisji: 20.06

jsz/pj

Czytaj także

Depresja. W obliczu tej choroby nikt nie jest bezpieczny

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 18:00
- Warto podkreślić, że chorują coraz młodsi i coraz częściej. Depresja szczególnie zaskakuje nastolatków i studentów, których sytuacja życiowa jest dobra. Czują się wtedy winni - mówi psycholog Anna Nita.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Terapeutyczne kino. Film zamiast kozetki?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 11:00
"Film to życie, z którego wymazano ślady nudy", tak podobno twierdził mistrz suspensu i kina psychologicznego, Alfred Hitchcock. Wiele życiowych zawirowań, które nas spotyka, na warsztat biorą reżyserzy. Czy w ich obrazach odnajdziemy remedium?
rozwiń zwiń
Czytaj także

(Nie)grzeczne dzieci chcą zasad, granic i miłości

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 17:24
- Grzeczność dla każdego jest czymś innym, bo mamy różne normy, różne zasady, według których chcemy wychowywać dzieci - mówi Małgorzata Bajko, psychoterapeutka, współautorka książki "(Nie)grzeczni". - Na pewno dziś słowo "niegrzeczność" jest nadużywane - dodaje.
rozwiń zwiń