Brak umiejętności skupienia - "codzienność wielu pootwieranych procesów"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 13:00
Cal Newport to autor książki "Deep Work", poświęconej budowaniu stanu skupionej pracy. Pracy głębokiej przeciwstawia pracę płytką, czyli coś, co można łatwo powtórzyć. Dlaczego warto trenować pamięć i jakie efekty można osiągnąć dzieki takim ćwiczeniom?
Audio
  • Szanujmy swój czas kontrolując uwagę. Czy naprawdę wiemy w jaki sposób z niego korzystamy? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: caio_triana/Shutterstock

kobieta praca stres 1200.jpg
Presja, trauma, konkurencja. Jak sobie z nimi radzić w pracy?

"Deep work" to każdy rodzaj pracy, w której potrafimy utrzymać strumień uwagi na konkretnym zadaniu. Zdaniem Cala Newporta możemy wytrenować uwagę do tego stopnia, że nasz mózg będzie w stanie wytworzyć pomiędzy neuronami osłonki, które wyeliminują bodźce, mogące ją rozproszyć. Autor książki wychodzi od założenia, że skupienie jest kwestią świadomego wyboru.

Zacznijmy od skupienia się na kilkunastu stronach tekstu, dwudziestominutowym, pogłębionym researchu. Później możemy przejść do treści mniej istotnych Piotr Bucki

– To uwaga rządzi naszym mózgiem, choć nie zawsze jest najlepszym doradcą – mówił Piotr Bucki, badacz trendów, coach i menedżer. - To dzięki niej potrafimy skierować nasze zasoby poznawcze na określony cel. To, w jaki sposób postrzegamy rzeczywistość warunkowane jest tym, na co przez całe życie była skierowana – wyjaśniał.

Zwracajmy uwagę, na co zwracamy uwagę. Patrzmy w jakim kierunku ucieka Piotr Bucki

Jak nią sterować? Czy to w ogóle możliwe? Co daje nam kontrolowanie własnej uwagi i w jaki sposób to przekłada się na nasze wyniki zawodowe?

Tytułowa "głęboka praca" wymaga dużego nakładu pracy, ale - jak zapewnia autor książki - daje wyjątkowe efekty. O tym, na czym polegają ćwiczenia pamięci i w jaki sposób osiągnąć skupienie w czasach nieograniczonego dostępu do informacji rozmawialiśmy w środowej audycji "Strefa prywatna". Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Kuba Jamrozek

Gość: Piotr Bucki, badacz trendów, coach i menedżer.

Data emisji: 27.06.2018

Godzina emisji: 20.08

ac/pj

Czytaj także

Stres w pracy. Możesz z nim wygrać!

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 10:53
Eksperci alarmują, że ponad połowa nieobecności pracowników w biurach może być spowodowana nadmiernym stresem. Jak z nim skutecznie walczyć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kręta droga do uważności. Jak być bardziej tu i teraz?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 08:40
- Większość czasu spędzamy uwikłani w procesy myślenia, analizy, osądzanie siebie i innych, co wiedzie nas na manowce. To sprawia, że nie ma nas tam, gdzie jesteśmy - mówi nauczyciel uważności, Paweł Holas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starszy, młodszy - kto sprawdzi się lepiej w pracy?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 09:40
Według brytyjskich badaczy pracownicy, którzy pracują w zespole zróżnicowanym wiekowo, są o około 10 proc. bardziej zadowoleni z pracy niż osoby pracujące jedynie w grupie osób w swoim wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dobry lider potrafi balansować między dwoma biegunami"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 09:37
Kanadyjski uczony prof. Michael D. Watkins badający strategie osiągania zawodowego sukcesu i przywództwa jest zdania, że idealny szef to ktoś, kto musi poruszać się między dwoma biegunami: bycia menagerem i dobrym liderem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stres w pracy. Mobilizuje czy zabija kreatywność?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 18:29
Co piąty Polak doświadcza go codziennie, a blisko połowa z nas twierdzi, że stresuje się często lub bardzo często. Nadmiar obowiązków, trudne zadania, lęk przed porażką, brak wsparcia ze strony pracodawcy i współpracowników - te czynniki mogą wywoływać stres zawodowy, który odpowiada za nasze samopoczucie i może przyczyniać się do problemów zdrowotnych. 
rozwiń zwiń