Nowe emocje. A wszystko przez cyfrowy świat

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 10:44
Pierwsza to połączenie niepokoju i rozpaczy. Druga to połączenie niepokoju i męki. Trzecia, to wypadkowa zdziwienia i złości. Czwarta i piąta to mieszanka wstydu i pożądania oraz rozczarowania i izolacji.
Audio
  • Internet stworzył nowe, cyfrowe emocje? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: StockSnap/Pixabay

"Nowowynalezione emocje" związane z poczuciem bycia "zainstalowanym" przed komputerem, laptopem czy tabletem. W audycji opowiemy o niepokoju w oczekiwaniu na odpowiedź na czacie, reakcji na posty, ciągłej potrzebie konsumowania ogromnej ilości informacji, bycia ciągle online.

- Gdyby emocje nie były ważne natura nie wyposażyłby nas w ich pełny wachlarz - zwracał uwagę psycholog i psychoterapeuta Igor Rotberg. - Informują nas przede wszystkim o naszych zaspokojonych i niezaspokojonych potrzebach. Bez nich trudno byłoby nam je odczytać. To GPS po naszych potrzebach - dodawał.

W swoim działaniu podobne są do impulsów, które informują nas o tym, co dzieje się z naszym ciałem, choć, jak wskazywał gość Czwórki nie zawsze są one przyjemne. W jaki sposób łączą się z cyfrowym światem? W jaki sposób działają na naszą psychikę polubienia? Czy doświadczanie emocji dzięki rozwojowi technologii weszło na inny poziom? 


Więcej o emocjach w dobie epoki cyfrowej i o tym czy internet pomaga czy przeszkadza w rozpoznawaniu naszych emocji w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Igor Rotberg (psycholog i psychoterapeuta)

Data emisji: 3.08.2019

Godzina emisji: 20.07

ac

Czytaj także

Aleksytymia, gdy coś czujesz, ale nie wiesz, że to radość

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 10:00
- Aleksytymia to nierozpoznawanie swoich uczuć, jak również uczuć innych osób - wyjaśnia Bianca-Beata Kotoro, psychoseksuolog z Uniwersytetu SWPS. - Bardzo często mylona jest z różnymi jednostkami, jak psychopatia, brak inteligencji emocjonalnej, to kwestia bardzo złożona - dodaje.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak radzić sobie ze strachem? Czy jest tym samym co lęk?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 15:00
- W pewnym momencie moją misją stało się to, żeby pokazać ludziom, że nie ma czegoś takiego jak negatywne emocje - mówi Piotr Porowski, pływak, mistrz Polski, autor książki "Poznaj siebie". - Ja uczycia rozpatruje jako inne, a nie gorsze i lepsze - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co się dzieje z naszym mózgiem, kiedy jesteśmy zakochani?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 15:51
- Miłość z perspektywy biologicznej jest czymś innym, niż to, co nazywamy nią na poziomie emocjonalnym. Z perspektywy biologicznej chodzi przede wszystkim o przedłużenie gatunku - mówiła dr Olga Kamińska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Bez Papierosa. "Nikotyna jest jak narkotyk"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 16:00
- Palacze mają "myślenie tunelowe", nie wyobrażają sobie siebie bez papierosa, a palenie wyznacza im rytm dnia, staje się elementem codziennych czynności, głęboko wchodzi w tożsamość - mówi dr dr Ewa Jarczewska-Gerc. - Dlatego tak trudno jest im wyjść z nałogu.
rozwiń zwiń