Patostreamy. Do kogo trafiają treści z końca internetu?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 13:50
43 procent nastolatków w wieku 13-15 lat co najmniej raz w tygodniu ogląda patostreamy - wynika z raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Audio
  • Patostream. Kto jest twórcą, a kto odbiorcą takich treści? (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/sakkmesterke

Patostremer czuje się twórcą. Przekracza granice, by uatrakcyjnić widowisko Maciej Budzich

Ponad połowa dowiaduje się o nich od swoich znajomych, a prawie 30 proc. dostaje linka, pod którym taki film może zobaczyć. Najczęściej są to transmisje z imprez pełnych wulgaryzmów i alkoholu. Ale zdarza się też, że na filmach pojawia się przemoc.

-  Patostream to nic innego jak patologiczne treści nadawane na żywo. To, co się w nich znajduje, przekracza najczęściej nie tylko normy społeczne, ale również normy prawa – mówił bloger Maciej Budzich.

Oglądanie patostreamerów podnosi samoocenę niektórym internautom. Jedni się z nimi identyfikują, inni czują się lepsi Maciej Kępka

Zawierają wulgarne treści, przemoc, spożywanie alkoholu w obecności osób nieletnich, czasem również niepełnosprawnych. Zabawy mające na celu upokarzanie drugiej osoby są tam na porządku dziennym. Takie praktyki potrafi śledzić tysiące internautów. Choć wydają się być zjawiskiem niszowym, to jak zwracał uwagę Maciej Kępka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę z konsekwencjami istnienia tego światka mogą zetknąć się również osoby, które na co dzień nie śledzą działalności.

zmiana czas letni zimowy zegarek wskazówki 1200.jpg
Czas. Jak nagiąć go do swoich planów?

- Jakiś czas temu głośno zrobiło się o sprawie fryzjerki, która zaproszona do domu jednego z patostremerów nie wiedziała, że jest filmowana. Obserwujący vlogera internauci szybko znaleźli kontakt do tej osoby. Zarzucali ją wyzwiskami, zaniżali ocenę jej pracy w mediach społecznościowych. W sieci pojawiali się też policjanci, straż miejsca i kuratorzy sądowi. Im częściej się pojawiają, tym większa oglądalność takiego filmu – wyjaśniał.


shutterstock_396663502 praca stred sbiuro zmeczenie 1200.jpg
Sens pracy dwudziestolatka. Jak nie wpaść w wypalenie zawodowe

- Gdybym miał szukać przyczyn powstawania tych streamów, to wskazałbym na aspekt finansowy. Dla ludzi, którzy nagrywają takie filmy to łatwy i szybki sposób na zarobienie pieniędzy – mówił Maciej Budzich wskazując, że polskie prawo coraz skuteczniej walczy z tym zjawiskiem. - Pierwsze wyroki i zakazy publikowania treści dla patostreamerów zaczęły pojawiać się stosunkowo niedawno. Musieliśmy zastanowić się, w jaki sposób zmienić prawo i walczyć z tego rodzaju treściami. Okazało się, że prawo istnienie, musi być jedynie odpowiednio egzekwowane – wyjaśniał.

smutek dziewczyna okno depresja kobieta 1200.jpg
Pobyt z zakładzie poprawczym to "łatka" na całe życie?

Jak ostrzegać młodzież przed zjawiskiem patostreamu? Kto ogląda takie treści i z jakim skutkiem? W jaki sposób przeciwdziałać zjawisku? Więcej na ten temat w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Maciej Kępka (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę), Maciej Budzich (bloger)

Data emisji: 28.10.2019

Godzina emisji: 20.08

ac/pj

Czytaj także

Kim jest influencer? Czy wolno mu więcej niż innym celebrytom?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 12:13
- Infuencerami zostają ludzie w każdym wieku. Dużą popularnością cieszy się kanał "Dziarskiego dziadka", 90-latka, który hobbystycznie zajmuje się sportem. Jego publicznością nie są równolatkowie, ale duża grupa młodych ludzi - mówił Mateusz Krogulec z firmy DDOB.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość z internetu? "To miejsce dobre, jak każde inne"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 10:40
- Potraktujmy internet jako miejsce, w którym jest mnóstwo ludzi poszukujących miłości. Można wejść, rozejrzeć się, pomóc swojemy szczęściu - przekonuje terapeutka i ekspertka w jednym z portali randkowych Joanna Godecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyberprzemoc rani nastolatków i nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 11:36
- Cyberprzemoc to zjawisko coraz bardziej powszechne - mówi Tytus Koweszko, psycholog. - Zdarza się, że osoby, które przychodzą na terapię zgłaszają doświadczenia z tego typu przemocą. To często nie jest pierwszą przyczyną, z którą przychodzą, ale pojawia się i stanowi dotkliwą i bolesną traumę, którą w sobie noszą - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyszłość mediów cyfrowych i tradycyjnych - co nas czeka?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 19:08
Prasa, radio, telewizja, komputery stacjonarne, Internet, smartfony, media społecznościowe, sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość - jaka jest perspektywa rozwoju mediów cyfrowych na świecie, a jaka w Polsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uzależnienie w sieci. "Dziś liczba znajomych podnosi nam poziom kortyzolu"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 16:25
Jedna z pierwszych badaczek na świecie zajmujących się problemowym użytkowaniem internetu Kimberly Young podkreśla, że mężczyźni wybierają aktywność w sieci związaną z dominacją i poczuciem kontroli, a te warunki spełnią np. gry on-line. 
rozwiń zwiń