Duma. Nie pozwól jej się uśpić

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 12:40
Duma to podobno jedna z najważniejszych emocji społecznych. Jest częścią ludzkiej natury i motorem napędowym do działania, wpływa także na elementy adaptacyjne całego życia. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Kues/shutterstock.com

Posłuchaj
03:41 [CZWORKA]Strefa Prywatna 11 listopad 2020 sonda.mp3 Z czego jesteśmy dumni? (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Duma bywa usypiająca. Daje złudne poczucie, że nie musimy już pracować nad sobą Konrad Maj

Lepiej dumnym bywać niż być

Chwilowe poczucie dumy jest uczuciem jak najbardziej pożądanym. Pojawia się ono, gdy jesteśmy zadowoleni z wykonanej pracy, z dokonań swojego dziecka, z awansu, ze zwycięstwa w zawodach, albo z osiągnięć naszych przyjaciół, kolegów i koleżanek. - Człowiek od zawsze dążył do tego, by pokazać się z najlepszej strony. Żeby osiągnąć ten stan, walczyliśmy z innymi narodami, konstruowaliśmy wynalazki, zdobywaliśmy szczyty gór - mówi dr Konrad Maj. - Ważne jednak jest to, co i jak zrobimy z poczuciem naszej dumy. 

Sprawdź także
kobieta szczęście radośc łąka przyroda 1200.jpg
Jak przyciągać dobre rzeczy? Trochę o filozofii szczęścia

Czy duma kroczy przed pychą?

Problem pojawia się wtedy, gdy potrzeba odczucia dumy determinuje całe nasze zachowanie. - Jak pokazują badania psychologiczne, między dumą a pychą i arogancją istnieje cienka granica - wyjaśnia gość Czwórki. - Kiedy czujemy się lepiej, bo zrobiliśmy coś lepiej, a przy okazji kogoś "zmiażdżyliśmy", to to jest bardzo zły sygnał.

Posłuchaj
19:12 [CZWORKA]Strefa prywatna 11 listopad 2020 duma.mp3 Czym jest duma i jak ją odróżnić od pychy? (Strefa prywatna/Czwórka)

Duma może przyjąć formę przeceniania własnej wartości, negowania, odgrywania męczennika, pewności siebie, arogancji, samochwalstwa, nadęcia, wynoszenia się nad innych, zarozumialstwa, próżności, egocentryzmu, nieprzejmowania się nikim, wzgardy i egoizmu.

Zobacz
egoizm pycha 1200.jpg
Czy "pozytywny egoizm" istnieje?

Duma w ryzach to szansa na rozwój

- Duma nie powinna powodować, że stajemy się ślepi na niedociągnięcia - przekonuje ekspert. - Za każdym razem powinniśmy przeanalizować, co dokładnie zrobiliśmy i jakie wnioski możemy z tego wyciągnąć na przyszłość. Nie zamykajmy się też na "feedback". Ta "informacja zwrotna" jest bardzo ważna dla naszego rozwoju.

Czytaj także:

Jednak zdarzają się także przypadki, kiedy poczucie dumy jest nam całkowicie obce. - To również jest bardzo niebezpieczny stan - dodaje psycholog. - Bo każdy powinien mieć w życiu momenty, kiedy stojąc przed lustrem, może ze spokojnym sumieniem powiedzieć sobie, że jest z siebie dumny.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Konrad Maj (psycholog, Uniwersytet SWPS) 

Data emisji: 11.11.2020

Godzina emisji: 20.09

kul

Czytaj także

Jaki jest Twój chronotyp? Jesteś wilkiem czy delfinem?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 09:36
6 rano, 14, a może 20? Która godzina jest najbardziej produktywna? Jak się okazuje, wszystko zależy od tego, jaki mamy chronotyp - a jest ich aż cztery i mogą być zmienne. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Porada online na uczelni - gdy łapie Cię kryzys i lęk

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 08:28
Polskie szkoły wyższe odnotowują duże zapotrzebowanie na oferowaną przez nie pomoc psychologiczną. Problemy z kondycją psychiczną zgłaszają i wykładowcy, i studenci wielu uczelni. 
rozwiń zwiń