Pokolenie trzech krzeseł walczy z olbrzymim stresem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 11:50
- Staliśmy się pokoleniem trzech krzeseł: biurowego, samochodowego i fotela przed telewizorem - przekonuje dr Ewa Kempisty-Jeznach, autorka książki "Chorzy ze stresu".
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PhotoStockPhot/shutterstock.com

Posłuchaj
psychologia 1200.jpg
Psychologia pozytywna. Naukowa recepta na szczęście?

Granica między kontrolą a utratą symbiozy między umysłem i ciałem jest cieńsza niż kiedykolwiek. Prowadzimy siedzący tryb życia, a nasze jedzenie pełne jest konserwantów, hormonów i wypełniaczy, które zmieniają mikroflorę jelitową. Efekt - organizm zwraca się przeciwko samemu sobie, co staje się podłożem wielu chorób psychosomatycznych i autoimmunologicznych.

Posłuchaj także:

Posłuchaj
shutterstock_lęki 1200.jpg
Jak okiełznać lęk? Myśl o tym, co tu i teraz

Najnowsza książka dr Ewa Kempisty-Jeznach to pełne kompendium wiedzy na temat chorób psychosomatycznych, z jakimi zmagamy się współcześnie. Publikacja "Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne" skupia się na tym, w jaki sposób współczesna rzeczywistość oraz jej składowe oddziałują na organizm człowieka. Mowa tutaj między innymi o ciągłym życiu w biegu, zmianie codziennych nawyków, a także spożywaniu dużej ilości przetworzonej żywności. Każda z tych rzeczy w jakiś sposób wpływa na zdrowie człowieka. Autorka jednak dużą wagę przywiązuje szczególnie do stresu, który staje się jedną z istotnych części naszego życia. Czasem nie sposób go uniknąć, a jego nadmiar niejednokrotnie prowadzi do pogorszenia się stanu psychicznego człowieka.

Dr Ewa Kempisty-Jeznach będzie gościem wtorkowej "Strefy Prywatnej".

***

***

Na audycję z cyklu "Strefa prywatna" we wtorek (16.03) o godzinie 20.05 zaprasza Jakub Jamrozek.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Czytaj także

Depresja. Kiedy zwrócić się o pomoc?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 19:30
- Określenie "depresyjny" jest obecne w naszym języku od dawna, ale zazwyczaj odnosi się do jednego elementu zespołu depresyjnego, czyli smutku czy przygnębienia. W depresji jako jednostce chorobowej mamy do czynienia także z innymi objawami: utratą przeżywania przyjemności i obniżeniem motoru do działania - mówi dr Sławomir Murawiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dezinformacja - choroba XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 14:20
Fake newsy coraz bardziej zalewają nasz cyberświat, więc zespół naukowców w ramach konkursu Idea Lab otrzymał dofinansowanie, żeby zbadać zjawisko, jakim jest dezinformacja. Celem naukowców jest poznanie mechanizmu napędzającego rozpowszechnianie fake newsów i znalezienie cech, które pomogą sobie z nim radzić.
rozwiń zwiń