Jak bronić się przed mobbingiem w miejscu pracy?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 14:34
Przerywanie zdania w pół słowa, reagowanie agresją i krzykiem, wyśmiewanie w towarzystwie współpracowników, odbieranie wcześniej przydzielonych zadań lub ciągle dokładanie nowych. Jeśli ten opis brzmi znajomo, możliwe, że jesteś ofiarą mobbingu.
Audio
  • Dr Adriana Bartnik o tym, jak radzić sobie z dyskryminacją w miejscu pracy (Dajesz radę/Czwórka)
Mobbing najczęściej oznacza prześladowanie podwładnego lub współpracownika w miejscu pracy
Mobbing najczęściej oznacza prześladowanie podwładnego lub współpracownika w miejscu pracyFoto: Jirsak/ Shutterstock

kobieta samotność depresja 1200.jpg
Niebezpieczne skutki depresji. Jak z nią walczyć?

- Mobbing jest szerokim zjawiskiem, ale warto nauczyć się odróżniać go od codziennych zjawisk, z którymi mamy do czynienia w środowisku pracy - tłumaczyła dr Adriana Bartnik, prawniki i socjolog.

Adriana Bartnik Kiedy uświadamimy sobie, że staliśmy się ofiarami mobbingu szybciej jesteśmy w stanie zareagować i zapobiec szykanom w miejscu pracy

Kto najczęściej pada ofiarą mobbingu w miejscu pracy? - Kategoriami, które pomagają ocenić poziom zjawiska są płeć i wiek. Z moich badań wynika, że osoby młode szybciej reagują na zachowania dyskryminujące ich w miejscu pracy. Dwudziestokilkulatkowie są bardziej asertywni, jeśli środowisko pracy nie sprzyja ich rozwojowi odchodzą, lub walczą o zmianę warunków - mówiła prawnik. 

Jak rozpoznać zjawisko dyskryminacji w miejscu pracy i jak się przed nią bronić? Pomoże konfrontacja z osobą, która uniemożliwia wykonywanie obowiązków zawodowych, czy trzeba szukać pomocy gdzie indziej? Na ten temat rozmawialiśmy z dr Adrianą Bartnik, prawnikiem i socjologiem z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: dr Adriana Bartnik, prawniki i socjolog z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej

Data emisji: 6.03.2018

Godzina emisji: 14.20

ac/kul

Czytaj także

Jak dbać o ubrania, żeby dłużej nam służyły?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 17:10
- Ani znana marka, ani dobry skład nie gwarantują, że ubranie będzie dobre jakościowo i posłuży nam przez lata. Dużo zależy od nas i od tego, jak traktujemy nasze ciuchy - przekonuje blogerka Joanna Glogaza.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Zawadzka: czasem nuda jest dla dzieci bardzo wskazana

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 15:16
- Takie nudzenie się, patrzenie w sufit, odpoczywanie, żeby mózg trochę zwolnił też jest niezbędne. Więc kiedy dziecko mówi, że się nudzi, to trzeba powiedzieć: "Super. Ponudź się i coś na pewno wymyślisz" - mówi Dorota Zawadzka, psycholog rozwojowy i doradca rodzinny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najpierw marchewka, potem ziemniak. Dziecięca dieta to przygoda

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 14:00
- Rozszerzanie diety to pełna smaków i doznań niesamowita przygoda, którą trzeba zacząć od podawania warzyw, bo one nastręczają najwięcej problemów - mówiła w Czwórce dr Aleksandra Zima.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niebezpieczne skutki depresji. Jak z nią walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 15:05
Szacuje się, że w Polsce żyje ok 1,5 mln osób dotkiętych depresją. Zachorować może każdy: bez względu na wiek, płeć, status społeczny, czy sytuację życiową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Jak Maksymilian Faktorowicz pomalował świat?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 15:20
Twórców kosmetyków było bardzo wielu natomiast Maksymilian Faktorowicz - znany powszechnie jako Max Factor - był wynalazcą, który wprowadził na rynek kosmetyczny wiele innowacyjnych produktów.
rozwiń zwiń