Jak zostać programistą?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 17:54
Programista to zawód, który ciągle się rozwija. Na najlepszych w tej branży czekają stawki rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Czym dokładnie zajmują się programiści i jak wygląda przygotowanie do tego zawodu?
Audio
  • Co zrobić, żeby zostać programistą? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- Programowanie to nic innego, niż wydawanie komputerowi pewnych komend. Muszą być komunikowane w takim języku, jaki komputer zrozumie. Korzystając z tego typu poleceń można pisać programy. Im większe możliwości, tym poleceń jest więcej - opowiadali Mirosław Karczmarczyk i Maciej Jankowski programiści ze szkoły Codecool.

Jak przekonywali, branża IT zmienia się dynamicznie, co jest jednym z powodów, dla których kompetencje programisty są jednymi z najbardziej poszukiwanych wśród współczesnych zawodów. - Nowe technologie pojawiają się w zawrotnym tempie. W świecie aplikacji webowych istnieje specjalne określenie, które ilustruje to zjawisko. Nawet osoby, które są na bieżąco z technologicznymi trendami nie są w stanie nadążyć za aktualizacjami, bo co tydzień pojawia się coś nowego - wyjaśniali.

Dlaczego mówi się, że IT jest branżą leżącą u podstaw każdej profesji? Czy żeby nauczyć się programowania należy skończyć odpowiednie studia? Na czym polega ta praca i czy istnieją jeszcze zawody, które poradzą sobie bez znajomości języków programowania? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Mirosław Karczmarczyk, Maciej Jankowski (programiści ze szkoły Codecool), w nagraniu rozmowy Agnieszka Naplocha z The Awwwesomeness

Data emisji: 22.02.2018

Godzina emisji: 14.07

ac

Czytaj także

Programista - najlepszy czy najgorszy zawód świata?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 16:10
Większość życia spędzają przed komputerem, ubrani w wyciągnięty sweter albo koszulę w kratę. Taki jest stereotyp, a jak jest naprawdę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

The Awwwesomes. Odczarowują stereotypy kodowania

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 14:00
- Wbrew panującym opiniom społeczność programistów jest bardzo otwarta i chętnie dzieli się wiedzą - przekonują w Czwórce Agnieszka Naplocha i Marta Sztybor, założycielki The Awwwesomes, przed którymi języki HTML i CSS nie mają tajemnic.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Björk i nowe technologie. Zawsze jest przed innymi

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 15:22
Islandzka artystka nie boi się wyzwań, a jej dwa ostatnie albumy "Biophilia" (2011) i "Vulnicura" (2015) to swoiste projekty, łączące muzykę, technologię, naturę i człowieka. To także specjalne interaktywne aplikacje, które przenoszą nas w inną rzeczywistość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak gry wideo poprawiają pracę mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 13:18
Gry typu strzelanki pomagają ćwiczyć spostrzegawczość i refleks, w grach zespołowych rozwijamy umiejętności interpersonalne, gry logiczne i strategiczne rozwijają pamięć, a jeszcze inne sprawiają, że mózg staje się… neuroplastyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozporządzenie RODO. Czy nasze dane będą bezpieczne w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 12:00
- Obecnie za dane osobowe uznajemy informacje, które umożliwiają potwierdzenie naszej tożsamości jak imię, nazwisko, czy nr PESEL. Są to także informacje na temat lokalizacji, czy identyfikator internetowy. W ramach rozporządzenia definicja danych osobowych została rozszerzona o kolejne elementy - mówił spec. ds. ochrony danych Piotr Liwszic.
rozwiń zwiń