Polowania na ptaki. Jak walczyć z krwawą tradycją?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 16:19
15 sierpnia to trudny czas dla miłośników ptaków. Zaczyna się wówczas okres polowań na 13 gatunków, które zostały uznane za łowne.
Audio
  • Sezon polowań. Jak pomóc zagrożonym gatunkom? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PickOne/Shutterstock

Na liście zwierząt łownych znajduje się 31 gatunków, w tym 13 z nich to gatunki ptaków. Koalicja "Niech żyją!" zrzesza około 30 organizacji walczących na rzecz ochrony zwierząt i przyrody. Aktywiści prowadzą kampanię na rzecz dzikich ptaków, którą nazwali "Pechową 13". Postulują, by wprowadzić całkowity zakaz polowań na ptaki.

- Ptaki nie należą do grupy, która może powodować konflikt na linii: człowiek-dzikie zwierzęta - przekonywał Tomasz Zdrojewski z koalicji "Niech żyją!". - Żaden z dzikich gatunków, które znajdują się na liście "13" nie wykazuje przegęszczenia swojej populacji. Przeciwnie, w ramach polowań polskich i zagranicznych myśliwych każdego roku ginie kilkaset tysięcy ptaków.

Dlaczego zdaniem gościa Czwórki polowania w Polsce powinny być całkowicie wstrzymane? Dlaczego są ważne dla wspólnego ekosystemu? Jak pomóc zagrożonym gatunkom? Więcej na ten temat w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Gość: Tomasz Zdrojewski (koalicja "Niech żyją!")

Data emisji: 26.08.2019

Godzina emisji: 14.15

Czytaj także

Szklane pułapki. Jak giną ptaki w miastach?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 18:40
- To dla ptaków nowa sytuacja. Nam też dopiero otwierają się oczy na problem braku jakichkolwiek przepisów regulujących powstawanie ogromnych szklanych powierzchni w Polsce - mówiła dr Ewa Zyśk-Gorczyńska, przyrodnik z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja papug. "Zwierzęta cierpią na samotność"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 16:11
Papugi często zapadają na choroby psychiczne, m.in. depresję. Powodem może być stres związany z codziennym wychodzeniem właścicela do pracy czy szkoły. Jak postępować z chorym ptakiem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żubry, orły, bociany - dzikie symbole Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 17:42
Jak przekonywał w rozmowie z Czwórką Grzegorz Adamiec, żubry to jeden z symboli ochrony polskiej przyrody. - W ubiegłym roku naliczono w naszym kraju 1873 osobniki, z czego 238 to były hodowle zamknięte. Ta liczba stale rośnie - mówił ekspert wrocławskiego zoo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akcja "Spring alive". Na skrzydłach wiosny

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 15:53
To europejska akcja, której celem jest zachęcenie młodych ludzi do obserwowania ptasich zwiastunów wiosny oraz zapisywania obserwacji na specjalnej platformie internetowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzinne zwyczaje bocianów białych. To życie pełne wrażeń

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 15:00
Bociany są monogamistami przez... jeden sezon. W ich życiu zdarzają się zdrady, rozgrywają się prawdziwe rodzinne dramaty i skandale. Walki, przeganianie intruzów, zmiany partnerów i partnerek. Jakie jeszcze tajemnice skrywają te ptaki? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie ptaków egzotycznych w wielkim mieście. "Dobrostan jest najważniejszy"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 10:54
Na ptaki patrzymy zupełnie inaczej niż jeszcze 10 lat temu. Amadyny wspaniałe, zeberki, mewki japońskie, słowiki chińskie, czy przeróżne papugi - obecnie stanowią one dla nas towarzyszy i przyjaciół, a nie wyłącznie "elementy hodowli". Jak o nie mądrze dbać? 
rozwiń zwiń