Uwaga! Rozpoczął się sezon na kleszcze

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 17:21
Chociaż te pasożyty są aktywne ostatnimi czasy przez cały rok, to jednak w okresie wiosenno-letnim zaczyna ich wyraźnie przybywać. Wraz ze wzrostem liczby kleszczy, wzrasta również ryzyko wystąpienia tzw. chorób odkleszczowych. 
Audio
  • Jak uchronić psa przez babeszjozą? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PNG Guru/Shutterstock.com

ptasia grypa pap 1200.jpg
Pojawiły się ogniska grypy ptaków. Ekspert: wirus nie jest niebezpieczny dla człowieka

Kleszcze mogą żerować przez cały rok

Na spacerze, w parku, w lesie i na łące atakują naszych czworonożnych podopiecznych, często także i nas. Choć najintensywniej atakują w okresie wiosennym i letnim to, jak mówiła lekarka weterynarii, Paulina Przeździecka powinniśmy na nie uważać i zabezpieczać nasze zwierzęta przez cały rok. - Zdarzają się przypadki, że i zimą spotykamy się z chorobami odkleszczowymi. Mamy coraz cieplejszy klimat i łagodne zimy, a kleszcze zaczynają żerować przy temperaturze około 4 stopni Celsjusza - mówiła.

pies.jpg
Kiedy pies nabrał cech ludzkich?

Kleszcze są najbardziej aktywne w maju i w czerwcu, kiedy w lasach trwa sezon jagodowy. Kleszcze są najbardziej aktywne w maju i w czerwcu, kiedy w lasach trwa sezon jagodowy.

ZOBACZ WIĘCEJ Szklane pułapki - dlaczego ptaki giną w miastach >>>

Po każdym spacerze oglądajmy pupila od czubka nosa po ogon


Na rynku dostępne są preparaty kleszczobójcze i odstraszające kleszcze, ale żaden nie zabezpieczy naszego pupila w stu procentach. Stosując je powinniśmy również pamiętać o systematyczności. Używajmy ich w odstępie czasu zalecanym przez producenta i pamiętajmy, by aplikować je w odpowiedni sposób. Jeśli mamy wątpliwości na temat tego, jak aplikować dany preparat, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem weterynarii.

Szybkie usunięcie kleszcza uchroni pupila przed chorobą odkleszczową


Najpopularniejszymi chorobami odkleszczowymi są babeszjoza i rzadziej spotykane anaplazmoza i borelioza. Ta pierwsza w początkowej fazie charakteryzuje się ospałością zwierzęcia, gorączką, utratą apetytu. Na tym etapie powinniśmy reagować i zabrać zwierzę do weterynarza. Zabarwiony mocz, który jest konsekwencją nieleczonej choroby to oznaka zaatakowanych przez chorobę nerek. Wtedy na pomoc może już być za późno. Po ukąszeniu choroba nie rozwija się od razu, ale od ośmiu do czterdziestu ośmiu godzin.   

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Paulina Przeździecka (lekarka weterynarii)

Data emisji: 25.05.2020

Godz. emisji: 14.09

ac

Czytaj także

Pajęcze sieci i walka ze smogiem. Czego uczą się studenci z Wrocławia?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 19:30
Studia związane ze zwierzętami na politechnice? To jest możliwe! Również i na tej technicznej uczelni można studiować wiedzę o zwierzętach, ale z nieco innej strony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pojawiły się ogniska grypy ptaków. Ekspert: wirus nie jest niebezpieczny dla człowieka

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 18:42
Jak sama nazwa wskazuje choroba ta dotyczy ptaków, mimo że wirus ją powodujący jest bardzo blisko spokrewniony z innymi, atakującymi ludzi i zwierzęta hodowlane. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy pies nabrał cech ludzkich?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 00:28
Człowiek i pies od wieków żyją obok siebie. Ta koegzystencja gatunków spowodowała, że zwierzęta przyjęły pewne cechy, których pozostając we własnym gronie, nigdy by nie nabyły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Borsuk - największy pedant wśród zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 16:15
Nie dość, że borsuki uwielbiają sprzątać, to jeszcze są prawdziwymi domatorami - najchętniej w swoich norkach spędzałyby jak najwięcej czasu. - Druga nazwa borsuka to jaźwiec, a jaźwa po staropolsku oznacza norę - tłumaczył Kacper Kowalczyk, znany z anteny Czwórki jako gospodarz poniedziałkowego wydania audycji "Dajesz radę".
rozwiń zwiń