Jak sąsiad z sąsiadem. Ile nam wolno we własnym domu?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 18:28
Głośne imprezy za ścianą, palenie papierosów na klatce schodowej, grill na balkonie - czy rzeczywiście w swoim domu możemy robić, co chcemy i gdzie kończy się nasza wolność?
Audio
  • Co nam wolno jako sąsiadom i jak dbać o relacje sąsiedzkie? (Czat Czwórki)
Jak dobrze mieć sąsiada - tak śpiewały niegdyś Alibabki. Czy dziś wciąż zgadzamy się ze słowami tej piosenki?
"Jak dobrze mieć sąsiada" - tak śpiewały niegdyś Alibabki. Czy dziś wciąż zgadzamy się ze słowami tej piosenki?Foto: Glow Images/East News

- Dużo zależy od osobowości ludzi: jednym będzie przeszkadzać głośna muzyka, innym szczekający pies - mówiła Monika Niźniak ze straży miejskiej. - Na szczęście coraz częściej organizatorzy głośnych imprez uprzedzają sąsiadów o zamiarach zaproszenia znajomych i z góry przepraszają za związane z tym niedogodności - dodała. Mówiła też o rodzajach interwencji funkcjonariuszy mundurowych i o współpracy straży miejskiej z policją. Zaś jak przekonywał Wojciech Wocław z Polskiej Szkoły Etykiety, dialog międzysąsiedzki jest ważny, ale - by był skuteczny - należy go przeprowadzać we właściwy sposób. - Wyobraźmy sobie siebie na miejscu imprezowiczów, pomyślmy, że nie robią nam celowo na złość. Wówczas - jeśli pójdziemy do nich z upomnieniem, że muzyka jest za głośno - zwrócimy im uwagę już w inny, mniej agresywny sposób - mówił ekspert. Zaś jak przekonywała dr Katarzyna Iwińska, socjolog, Polacy mają pozytywny stosunek do sąsiadów, ale coraz częściej zachowują do nich dystans. - Zamknięte osiedla i klatki schodowe, to postępująca indywidualizacja nie tylko w Polsce, ale i Europie. Na wsiach jednak stosunki międzysąsiedzkie są zupełnie inne niż w miastach - mówiła ekspertka.

Dowody braku poszanowania dla reguł współżycia społecznego widać też poza domem - psy bez smyczy na spacerach, ślady po weekendowych piknikach w parku i wysypiska śmieci w lasach. Jak walczyć z brakiem kultury i w jaki sposób można wówczas interweniować? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Monika Niźniak (rzecznik pras. straży miejskiej w Warszawie), Wojciech Wocław (dyr. Polskiej Szkoły Etykiety, autor książki "Savoir vivre, czyli jak ułatwić sobie życie"), dr Katarzyna Iwińska (Collegium Civitas)

Data emisji: 16.06.2017

Godzina emisji: 15.10

kd/zi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wynajem. Jak oszukują właściciele mieszkań?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 16:35
Zawyżanie wysokości rachunków, nieoddawanie kaucji, oskarżanie najemców o zniszczenie mieszkania, a nawet o nielegalne przebywanie w lokalu. Uwaga na nieuczciwych wynajmujących!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracujące dzieci. Czy ten problem dotyczy też Polski?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 13:58
Szacuje się, ze na świecie pracuje ponad 170 mln niepełnoletnich, z czego najwięcej w rolnictwie, ale także w kopalniach, zakładach przemysłowych czy na targowiskach. Jak działa ten system i czy funkcjonuje też w naszym kraju?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Laowai w wielkim mieście". Chiny jako całkiem inny świat

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 16:27
Książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin" to prawdziwy "dziennik zdziwień" Aleksandry Świstow. - Choć wielokrotnie podróżowałam już bez planu, tym razem na początku pobytu w tym kraju po prostu nie rozumiałam połowy rzeczy, które dzieją się wokół mnie, wszystko było inne niż w Europie - wspominała autorka książki.
rozwiń zwiń