Chcesz zostać superbohaterem? Nic trudnego

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 19:18
Człowiek jest stworzeniem niemal doskonałym, a mimo wszystko chcemy więcej: marzymy o supermocach, albo nieśmiertelności. Oto kilka prostych patentów, jak zniknąć, jak latać niczym Batman i jak zdobywać dachy wieżowców, wspinając się po elewacjach.
Audio
  • Jak zostać superbohaterem? - rozmowa z Łukaszem Załuskim

- Źródeł takich marzeń większości ludzi możemy dopatrywać się choćby w odwiecznej potrzebie, żeby być silniejszym, żeby móc poskromić naturę – tłumaczy Łukasz Załuski, redaktor naczelny "Sekretów Nauki". – Kultura amerykańska i kultura pop przyzwyczaiła nas do tego, że możemy tacy być i możemy mieć zdolności i moce, w które natura wcale nas nie wyposażyła.

Taka potrzeba ma swoje odbicie w tłumach w siłowniach, kolejkach w aptekach przed studencką sesją. Tymczasem, zdaniem gościa Czwórki, to, że ogromna część ludzkiego mózgu wciąż pozostaje niewykorzystana, to mit i niewiele więcej da się już z niego "wycisnąć".

Dlatego, by jeszcze bardziej "podkręcić" swoje umiejętności, musimy niestety uciekać się do używania najnowocześniejszych technologii. Jedną z najbardziej pożądanych umiejętności jest niewidzialność. – Brytyjskie wojsko pracuje nad czołgiem, który może zniknąć na zasadzie kamuflażu – opowiada Załuski. – Sprawa jest banalnie prosta. Chodzi o to, że na przedzie czołgu ustawione są specjalne płytki, które pozwalają wyświetlać to, co sobie zarzyczymy, czyli na przykład tło.

Co zrobić, by jak Batman zacząć latać, albo żeby niczym Spiderman chodzić po elewacjach budynków?  Posłuchaj całej rozmowy z Łukaszem Załuskim, po kliknięciu w plik dźwiękowy.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka batman siłownia

Czytaj także

Człowiek, który wymyślił Ferrari California

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 14:00
- Najlepszy sposób przewidywania przyszłości, to ją tworzyć - mówi w Czwórce projektant Janusz Kaniewski. - Jeśli coś mi się nie podoba w moim otoczeniu, po prostu zmieniam to.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baśniowy las, czyli magiczny lunapark

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 11:00
Miniaturowe miasteczko, zamek strachów, wodne organy i kilka naprawdę ekstremalnych rollercoasterów - tu każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do De Efteling Park w Holandii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odwiedź podziemne miasto z II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 19:30
Koszary dla 7 tysięcy żołnierzy, łazienki z bieżącą wodą, spiżarnie, magazyny amunicji, elektrownie, a nawet dworzec podziemnej kolei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krezusi nowych technologii: ludzie z pasją i kosmiczne pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 19:35
To oni założyli CD Projekt. Firma, która dostarcza nam sporo radości powstała w 1994 roku. Ich największym sukcesem jest gra "Wiedźmin". – Właśnie ogłosiliśmy, że obu części gry sprzedaliśmy już ponad 4 mln sztuk – mówi Adam Kiciński, jeden ze współzałożycieli tej firmy, a obecnie prezes CD Projekt RED.
rozwiń zwiń