Stoicyzm w XXI wieku. Bądź autorem własnego szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 13:55
- Filozofia stoicka zakłada, że człowiek jest autorem własnego szczęścia. Ludzie myślą: "muszę przyspieszyć, żeby zwolnić, muszę zrobić to, to i to, a wtedy będę mógł odpocząć". W moim mniemaniu mechanizm jest odwrotny: jeżeli wyciszysz się i zorganizujesz czas, zrobisz więcej - mówi dr Tomasz Mazur, praktykujący stoik.
Audio
  • Dr Tomasz Mazur o praktykowaniu stoicyzmu w XXI wieku (Dajesz radę/Czwórka)
Jak odnaleźć wewnętrzny spokój?
Jak odnaleźć wewnętrzny spokój?Foto: Glow Images/East News

Jak zauważa gość Czwórki, w ciągu ostatnich kilkuset lat kultury europejskiej ludzie byli karmieni obietnicą, że cywilizacja pomoże zrealizować ich potrzeby, odciąży od obowiązków i zapewni więcej wolnego czasu. - Tymczasem człowiek jest uwikłany w technologie, które coraz bardziej obciążają czasowo - podkreśla. Dodaje też, że ci, którzy uzależniają swoje szczęście od zewnętrznych czynników, jego zdaniem są w błędzie: - Stoicy uważali, że wszystkie naprawdę istotne problemy w życiu mają charakter wewnętrzny, a człowiek ma wszystkie narzędzia do tego, żeby osiągnąć w życiu względny spokój, spełnienie i poczucie szczęścia - wyjaśnia.

Dr Tomasz Mazur mówi też o technice koszykowej, która pomaga mu pokonywać trudności, o koncepcji wyrzeczenia coraz popularniejszej w USA oraz o akceptacji porażek i codziennym rachunku sumienia.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: dr Tomasz Mazur (praktykujący stoik, trener)

Data emisji: 11.04.2016

Godzina emisji: 12.00

mg/kd

Czytaj także

Zakupoholizm. Gdy głód zakupów nie pozwala normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 16:10
– Jeśli nie będziemy kupować, będziemy podenerwowani. To uczucie porównywalne do fizycznego głodu - pojawi się rozdrażnienie, zacznie nas boleć głowa, albo brzuch - mówiła o objawach zakupoholizmu psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja. W obliczu tej choroby nikt nie jest bezpieczny

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 18:00
- Warto podkreślić, że chorują coraz młodsi i coraz częściej. Depresja szczególnie zaskakuje nastolatków i studentów, których sytuacja życiowa jest dobra. Czują się wtedy winni - mówi psycholog Anna Nita.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca i rodzina - to da się połączyć!

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 12:00
- Nie ma co idealizować i udawać, że łączenie pracy czy działalności społecznej z życiem domowym nie rodzi napięć i konfliktów - mówi Małgorzata Rybak z Fundacji "Pomoc rodzinie".
rozwiń zwiń