Kinokozetka. Seanse, które skłaniają do refleksji

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 14:58
- Teraz istnieje rosnąca potrzeba rozmawiania o filmach. Rośnie grupa ludzi, którzy zorientowali się, że rozmawiając o filmie mogą mówić o tym, co ich boli, czego chcą uniknąć, co ich przeraża, co najbardziej skrywają - twierdzi Tomasz Raczek, krytyk filmowy i popularyzator kina.
Audio
  • Tomasz Raczek i Armen Mekhakyan o Kinokozetce (Stacja Kultura/Czwórka)
Armen Mekhakyan i Tomasz Raczek w Czwórce
Armen Mekhakyan i Tomasz Raczek w Czwórce Foto: Czwórka

Tomasz Raczek Śledząc losy filmowego bohatera traktujemy go jak alibi. Pozostajemy w jego cieniu, gdy o nim rozmawiamy. Wtedy czujemy się bezpieczni i pozwalamy sobie na więcej, na większą szczerość

- Już sam Freud mówił o pewnych sposobach terapii, podobnych do pracy przez kino - wyjaśniał psycholog Armen Mekhakyan, który razem z Tomaszem Raczkiem współtworzy cykl Kinokozetka w warszawskim Kinie Kultura. - Nie chcemy temu dawać rysu naukowego. Chodzi o to, żeby ludzie mówili o swoich emocjach, żeby mieli okazję ze sobą porozmaiwać - dodał.

Pierwsza sesja cyklu odbyła się w maju, a w Czwórce Tomasz Raczek i Armen Mekhakyan opowiadali o rosyjskim obrazie, który wtedy oglądali i o którym potem dyskutowali z publicznością. Zdradzali też, według jakiego klucza wybierają filmy do Kinokozetki. - Zależy nam na tym, żeby to były filmy wybitne. Mają tak mocno na nas działać, abyśmy stawali się bezbronni i żeby wychodziło z nas to, co nas boli - mówił Tomasz Raczek.

Armen Mekhakyan Na Kinokozetce psychoedukacja nie jest spowodowana samym filmem. Wywołujemy naturalne dyskusje z serca. Ludzie zaczynają myśleć o własnych emocjach

Kolejna sesja Kinokozetki zbliża się wielkimi krokami - odbędzie się już 23 czerwca 2017 roku. Co na niej zobaczymy oraz w jaki sposób cykl ten promuje zdrowie psychiczne - więcej o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Goście: Tomasz Raczek (krytyk filmowy), Armen Mekhakyan (psycholog)

Data emisji: 13.06.2017

Godzina emisji: 11.06

jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oglądaj dokumenty i oderwij się od siebie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 15:35
- Na festiwalu Millenium Docs Against Gravity proponujemy publiczności oderwanie się od przyzwyczajeń, od tego, co myślą o świecie, a nawet od stereotypów dotyczących samych filmów dokumentalnych - mówił w Czwórce Artur Liebhart, organizator wydarzenia, które od kilkunastu lat obecne jest w kinach w całej Polsce.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kasia Rosłaniec: moje bohaterki dorastają ze mną

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 14:36
Po "Galeriankach" mówiła, że więcej nie zrobi filmu o nastolatkach, podobnie było po "Bejbi blues", jednak jej najnowsza produkcja "Szatan kazał tańczyć" dotyka podobnych wątków. - Jak mówisz, że nigdy więcej czegoś nie zrobisz, to wychodzi odwrotnie. Chciałabym zrobić film, dziejący się w innym świecie - mówiła reżyserka Kasia Rosłaniec.     
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy David Lynch znalazł Twin Peaks w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 14:00
22 maja na szklane ekrany powróci kultowy serial "Twin Peaks" Davida Lyncha. Zanim jednak dowiemy się, kto tak naprawdę zabił Laurę Palmer zapraszamy w podróż do Łodzi szlakiem tego reżysera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino w Trampkach. Jak robić filmy dla młodego widza?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 15:00
Na to pytanie próbują odpowiedzieć organizatorzy "Kina w trampkach" - przedsięwzięcia, które ma promować inteligentne i prowokujące do myślenia filmy dla młodziaków.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Splat!FilmFest. Różnorodność w kinie grozy

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 15:25
- Na Splat!FilmFest kategorię kina grozy traktujemy trochę jak duży worek. Są tu nie tylko filmy, które straszą ale także takie, które obrzydzają - mówiła w rozmowie z Kasią Dydo Monika Stolat, dyrektorka artystyczna Splat!FilmFest. Czy Polska jest mocna w horrorach?
rozwiń zwiń