"Tajemnicze życie grzybów". Nieznany mikrokosmos królestwa fungi

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 12:54
Grzyby nie są ani ziołami, ani korzeniami, ani kwiatami, ani nasionami, lecz próżnym nadmiarem wilgoci ziemi, drzew, zgniłego drewna i innych zgniłych rzeczy - tak o grzybach pisał Arystoteles. Ich wyjątkowość sprawiła, że wielu filozofów i badaczy od dziesiątków lat bada ten niezwykły mikrokosmos.
Audio
  • Robert Hofrichter opowiada o swojej książce "Tajemnicze życie grzybów" (Stacja kultura/Czwórka)
Fragment okładki książki Tajemnicze życie grzybów
Fragment okładki książki "Tajemnicze życie grzybów"Foto: mat. pras.

Skoro nie należą ani do królestwa roślin, ani zwierząt, to czym w takim razie są grzyby? - Przez wieki ludzkość posiadała bardzo dualistyczną wizję świata. Bardzo długo wydawało im się, że składa się ze zwierząt i roślin. Nie mogli sobie wyobrazić, że może istnieć coś innego - mówił w rozmowie z Justyną Tylczyńską autor książki "Tajemnicze życie grzybów" Robert Hofrichter.

Należą do unikatowego, trzeciego organizmu nie wpisującego się w żadną z powyższych kategorii. - Ciekawe jest to, że grzybom bliżej jest do zwierząt, niż do roślin. Większość osób myśli, że grzyby, to bardziej prymitywna forma roślin, ale z tymi ostatnimi mają naprawdę niewiele wspólnego - tłumaczył biolog.

Robert Hofrichter Drzewa mogą komunikować się z grzybami - przesyłają sobie elektryczne sygnały, przez które płynie informacja

Naukowiec przekonywał, że grzyby są niezbędnym ogniwem w koegzystencji leśnej flory i fauny. Dlaczego nazywa je "internetem lasu"? - Prawdziwy grzyb składa się w nieskończoność ciągnących się nitek. Jedno drzewo może wejść w komitywę z piętnastoma grzybami, jeden grzyb może współpracować z piętnastoma innymi grzybami. Przez te połączenia płynie też informacja - wyjaśniał ekspert.

Jak to możliwe, że jeden grzyb może mieć długość kilkunastu kilometrów? Czy to prawda, że rosną pod ziemią, wodą i w... powietrzu? Między innymi tego dowiecie się z rozmowy z Robertem Hofrichterem autorem książki "Tajemincze życie grzybów". Z pisarzem rozmawiała Justyna Tylczyńska.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: w nagraniu rozmowy z Justyną Tylczyńską biolog, autor książki "Tajemnicze życie grzybów" Robert Hofrichter.

Data emisji: 18.10.2017

Godzina emisji: 10.35

ac/kul

Czytaj także

Na grzyby... Najpierw nauczmy się je zbierać!

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 19:03
- Na temat zbierania grzybów istnieje mnóstwo mitów . Na nasze pierwsze grzybobranie warto zabrać ze sobą doświadczonego grzybiarza - wyjaśnia w Czwórce Maciej Pawłowski z Lasów Państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby Ziemi na wyczerpaniu. Kiedy ich zabraknie?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 18:35
Naturalne zasoby Ziemi nie są nieograniczone, ryzyko wyczerpania się krytycznych dla istnienia cywilizacji technicznej zasobów paliw kopalnych jest dziś faktem. - Z surowcami jest ogromny problem, rzadko jednak mówi się o kurczących się zasobach słodkiej wody - ostrzega Magdalena Krukowska, autorka bloga "Biznes (nie)etyczny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lęk przed naturą. Fobia, czy zjawisko społeczne?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 15:00
W kontaktach między człowiekiem a Matką Ziemią zaburzyły się zdrowe proporcje. Osoby z miast coraz częściej boją się lasu i mieszkających w nim zwierząt.
rozwiń zwiń