X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Tajemnicze życie grzybów". Nieznany mikrokosmos królestwa fungi

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 12:54
Grzyby nie są ani ziołami, ani korzeniami, ani kwiatami, ani nasionami, lecz próżnym nadmiarem wilgoci ziemi, drzew, zgniłego drewna i innych zgniłych rzeczy - tak o grzybach pisał Arystoteles. Ich wyjątkowość sprawiła, że wielu filozofów i badaczy od dziesiątków lat bada ten niezwykły mikrokosmos.
Audio
  • Robert Hofrichter opowiada o swojej książce "Tajemnicze życie grzybów" (Stacja kultura/Czwórka)
Fragment okładki książki Tajemnicze życie grzybów
Fragment okładki książki "Tajemnicze życie grzybów"Foto: mat. pras.

Skoro nie należą ani do królestwa roślin, ani zwierząt, to czym w takim razie są grzyby? - Przez wieki ludzkość posiadała bardzo dualistyczną wizję świata. Bardzo długo wydawało im się, że składa się ze zwierząt i roślin. Nie mogli sobie wyobrazić, że może istnieć coś innego - mówił w rozmowie z Justyną Tylczyńską autor książki "Tajemnicze życie grzybów" Robert Hofrichter.

Należą do unikatowego, trzeciego organizmu nie wpisującego się w żadną z powyższych kategorii. - Ciekawe jest to, że grzybom bliżej jest do zwierząt, niż do roślin. Większość osób myśli, że grzyby, to bardziej prymitywna forma roślin, ale z tymi ostatnimi mają naprawdę niewiele wspólnego - tłumaczył biolog.

Robert Hofrichter Drzewa mogą komunikować się z grzybami - przesyłają sobie elektryczne sygnały, przez które płynie informacja

Naukowiec przekonywał, że grzyby są niezbędnym ogniwem w koegzystencji leśnej flory i fauny. Dlaczego nazywa je "internetem lasu"? - Prawdziwy grzyb składa się w nieskończoność ciągnących się nitek. Jedno drzewo może wejść w komitywę z piętnastoma grzybami, jeden grzyb może współpracować z piętnastoma innymi grzybami. Przez te połączenia płynie też informacja - wyjaśniał ekspert.

Jak to możliwe, że jeden grzyb może mieć długość kilkunastu kilometrów? Czy to prawda, że rosną pod ziemią, wodą i w... powietrzu? Między innymi tego dowiecie się z rozmowy z Robertem Hofrichterem autorem książki "Tajemincze życie grzybów". Z pisarzem rozmawiała Justyna Tylczyńska.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: w nagraniu rozmowy z Justyną Tylczyńską biolog, autor książki "Tajemnicze życie grzybów" Robert Hofrichter.

Data emisji: 18.10.2017

Godzina emisji: 10.35

ac/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na grzyby... Najpierw nauczmy się je zbierać!

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 19:03
- Na temat zbierania grzybów istnieje mnóstwo mitów . Na nasze pierwsze grzybobranie warto zabrać ze sobą doświadczonego grzybiarza - wyjaśnia w Czwórce Maciej Pawłowski z Lasów Państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby Ziemi na wyczerpaniu. Kiedy ich zabraknie?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 18:35
Naturalne zasoby Ziemi nie są nieograniczone, ryzyko wyczerpania się krytycznych dla istnienia cywilizacji technicznej zasobów paliw kopalnych jest dziś faktem. - Z surowcami jest ogromny problem, rzadko jednak mówi się o kurczących się zasobach słodkiej wody - ostrzega Magdalena Krukowska, autorka bloga "Biznes (nie)etyczny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lęk przed naturą. Fobia, czy zjawisko społeczne?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 15:00
W kontaktach między człowiekiem a Matką Ziemią zaburzyły się zdrowe proporcje. Osoby z miast coraz częściej boją się lasu i mieszkających w nim zwierząt.
rozwiń zwiń