#DzieńDomenyPublicznej i tysiące utworów, z których skorzystamy za darmo

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 20:30
Już 3 lutego w warszawskim kinie Iluzjon odbędzie się #DzieńDomenyPublicznej. Spotkanie jest uczeniem dostępu do legalnej kultury i pokazaniem z jak wielu zdjęć, książek, obrazów, grafik i piosenek możemy korzystać zupełnie za darmo.
Audio
  • Sasza Blonder i Leadbelly od stycznia w domenie publicznej (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: SMA Studio/Shutterstock.com

"Przeminęło z wiatrem" od stycznia zupełnie za darmo

Na początku każdego roku Centrum Cyfrowe pokazuje, jak wspaniałą sprawą jest swobodny dostęp do kultury. Jacy twórcy pojawili się w 2020 roku w domenie publicznej? Jak mówiła Aleksandra Janus, kierowniczka Pracowni Otwierania Kultury ten rok będzie obfitował w treści dla fanów Scarlett O'Hary. - Trafiła do niej twórczość m.in. Margaret Mitchell, autorki kultowej powieści obyczajowej "Przeminęło z wiatrem". W zbiorach znajdzie się także coś dla fanów polskiej literatury młodopolskiej, ponieważ do zbiorów trafiły utwory polskiej pisarki Marii Konopnickiej, kompozycje jazzowego artysty Leadbelly, czy dzieła polskiego surrealisty Saszy Blondera. Znajdziemy tam większość znanych polskich twórców sztuki i literatury. Znajdziemy tam poetów z "Pokolenia Kolumbów" i twórców modernistycznych - wyliczała.

W jaki sposób skorzystać z domeny publicznej?

Z twórczości umieszczonej w domenie publicznej można korzystać bez ograniczeń, pod warunkiem, że respektujemy prawa osobiste. Co to oznacza? Udostępniając lub przetwarzając utwór na własny użytek musimy pamiętać, by zawsze umieścić informację z nazwiskiem i tytułem utworu autora. - Możliwości wykorzystania materiału znajdującego się w domenie są nieograniczone. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to podpisanie autora. To niewielka cena za możliwość korzystania z przeogromnej bazy, jaką jest domena publiczna - przekonywała. 

Jak działa domena publiczna? Jak wyszukiwać te dane i jak je udostępniać? Dlaczego warto wybrać się na #DzieńDomenyPublicznej? O tym w rozmowie z gościem Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Aleksandra Janus (kierowniczka Pracowni Otwierania Kultury)

Data emisji: 27.01.2020

Godzina emisji: 10.10

ac

Czytaj także

Paulina Holtz: książki czytam nieustannie

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 16:26
- Pomysł na akcję "Tu i teraz. Książka" przyszedł mi do głowy zupełnie znienacka. Sporo ostatnio pracuję z mikrofonem, na przykład nagrywając audiobooki, i dlatego wiele osób zwraca uwagę na mój głos. Mówią, że lubią mnie słuchać - opowiada w "Stacji Kultura" aktorka Paulina Holtz.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borys Szyc o #TheMuBa. Ze sceny do widowni, którą jest cały świat

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 13:53
- Wszystko zaczęło się trzy lata temu, kiedy w Polsce raczkował jeszcze Netflix, Teatr Telewizji był na rozdrożu, brakowało też teatru na żywo, który kiedyś miał mocną pozycję, a później niemal zupełnie zniknął - opowiadał aktor i pomysłodawca projektu #TheMuBa Borys Szyc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemiany społeczne, punk i modernizm. Nowe kino niemieckie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 18:06
Od 17 do 23 stycznia w warszawskim kinie Muranów odbędzie się Tydzień Kina Niemieckiego. Przed nami siedem najgłośniejszych premier ubiegłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie: plac zabaw dla dorosłych i ukryte znaczenia obrazów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 20:31
W poszukiwaniu najciekawszych wystaw na świecie tym razem odwiedzamy Holandię, Włochy, Niemcy i Stany Zjednoczone. Zajrzymy m.in. na holenderski plac zabaw tylko dla dorosłych, opowiemy o multimedialnej wystawie poświęconej historii Atlanty, a do Berlina wyruszymy śladami ikony walki z apartheidem i jednego z najważniejszych działaczy na rzecz praw człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery seriali: powrót na pokład USS Enterprise i nowa adaptacja powieści Kinga

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 20:04
Styczeń 2020 stał się miesiącem serialowych premier. Na platformach streamingowych możemy wybierać wśród nowości, powrotów i spin-offów. O najciekawszych produkcjach ostatniego miesiąca opowiada krytyk filmowy Kuba Koisz.
rozwiń zwiń