Polityczny wymiar pop-artu i wystawa inspirowana "Grą o tron"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 21:44
Wędrujemy po świecie w poszukiwaniu najciekawszych wystaw. W programie trójwymiarowa sztuka Museum Brandhorst, podróż do przyszłości oraz wystawa inspirowana jedną z najważniejszych ekranizacji współczesnej powieści fantasy. 
Audio
  • Wystawa inspirowana "Grą o tron" i pokój deszczu, w którym nie zmokniemy. Wystawy na świecie (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: StockSnap/Pixabay

Monachium. "10 Years Museum Brandhorst"

Śledzi historię Muzeum od lat 60. XX wieku po ekspozycję, którą możemy oglądać współcześnie. Łączy instalacje i ekspozycje z ostatnich lat z najnowszymi kolekcjami. To aż 250 prac, 44 artystów i trzy główne tematy. - Zobaczymy na niej m.in. sztukę pop artu, którą kuratorzy opowiedzieli poprzez jej polityczny wymiar. Druga część wystawy dotyczy podmiotowości w dzisiejszych czasach, artyści postanowili zadać sobie pytanie, w jaki sposób późny kapitalizm wpływa na naszą tożsamość, trzecia dotyczy sztuki w kontekście Museum Brandhorst - mówiła Ada Janiszewska.

Tokio. Muzeum Sztuk Wizualnych

Mori Building w Japonii to jedno z najciekawszych i jedyne na świecie muzeum poświęcone w całości sztuce cyfrowej. Tym razem zaprasza odwiedzających na futurystyczną wystawę pt. "Future and the Arts: AI, Robotics, Cities, Life - How Humanity Will Live Tomorrow" ("Przyszłość to Sztuka. Sztuczna inteligencja, roboty, miasta i życie - jak będzie wyglądała cywilizacja przyszłości?").

Co na niej zobaczymy? Team Lab, zespół, który przygotował wystawę składa się nie tylko z artystów, ale również naukowców i futurologów, którzy przygotowali wystawę mającą nam przybliżyć nie tak odległą przyszłość. Jak mówiła Ada Janiszewska, warto się tam wybrać choćby ze względu na wygląd muzeum. To 10 tys. metrów kwadratowych przestrzeni, 520 obsługujących ją komputerów i 470 projektorów. - Sala lamp, wodospad świateł i trampolina kolorowych świateł. To doświadczenie, które ma pobudzić wszystkie pięć naszych zmysłów, a samo muzeum nie daje wskazówek, w jaki sposób je zwiedzać, co daje duże pole dla wyobraźni - mówiła.

Madryt. Game of Thrones: The Official Exhibition


Dla tęskniących za serią na podstawie powieści R.R. Martina mamy specjalną niespodziankę. W Madrycie, w muzeum IFEMA (Espacio 5.1 Feria de Madrid). Ogromną miejską wystawę, na której zobaczymy akcesoria z planu, oryginalne kostiumy i rekwizyty nawiązujące do serii "Gra o tron". Będziemy mieli okazję usiąść na Żelaznym Tronie.

Zajrzeliśmy też do "Pokoju deszczu" w Melbourne, w którym pada przez cały czas, ale będąc tam nie mamy szans na zmoknięcie. Jak to możliwe? O tym w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 5.02.2020

Godzina emisji: 10.40

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Galerie na świecie: podróż do świata książki i mroczna strona Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 20:05
W "Z" Museum w Manchesterze trwa "A World Inside a Book. Gruffalos, Dragons and Other Creatures" - To wciągająca wystawa 3D poświęcona książce "Gruffalos" – opowiadała Ada Janiszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice wieczorów w Muzeum. Nagie boginie, herosi i malowane psy

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 13:50
- Projekt "Wieczory w Muzeum Narodowym" rozpoczęliśmy latem 2016 roku - wspomina Barbara Tichy z Muzeum Narodowego w Warszawie. - Chcieliśmy dać zwiedzającym luźniejszą propozycję, zdradzającą sekrety, których nie poznamy na zwykłym zwiedzaniu - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesne projektowanie. W zgodzie z naturą?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 20:04
Czy proekologiczne rozwiązania zaczęły się pojawiać również w dziedzinie architektury wnętrz? W jaki sposób możemy je wykorzystać, by stworzyć domową lub biurową przestrzeń przyjazną środowisku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie: plac zabaw dla dorosłych i ukryte znaczenia obrazów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 20:31
W poszukiwaniu najciekawszych wystaw na świecie tym razem odwiedzamy Holandię, Włochy, Niemcy i Stany Zjednoczone. Zajrzymy m.in. na holenderski plac zabaw tylko dla dorosłych, opowiemy o multimedialnej wystawie poświęconej historii Atlanty, a do Berlina wyruszymy śladami ikony walki z apartheidem i jednego z najważniejszych działaczy na rzecz praw człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karla Gruszecka: kończy się szał sezonowej mody

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 17:00
- W tych czasach moda nie ma się najlepiej - uważa szefowa Działu Mody magazynu "Vogue". Karla Gruszecka opowiada o nowych wyzwaniach, które stoją przed projektantami i o nowej roli mediów z branży fashion.
rozwiń zwiń