Mariusz Czubaj i... piłkarski kryminał

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 12:00
Bohater książek Mariusza Czubaja nienawidzi piłki nożnej... a to doskonały pretekst, żeby właśnie o niej pisać.
Audio
Mariusz Czubaj w studiu Czwórki
Mariusz Czubaj w studiu CzwórkiFoto: fot. Ola Górska

- Bardzo się cieszę, że Euro się wreszcie zaczyna. Stan wyczekiwania na tę imprezę stał się nieco męczący - mówi pisarz, antropolog i fan sportu w "Stacji Kultura". - Fajnie jest, jeśli od czasu do czasu mamy możliwość wspólnie odczuwać emocje, które są skupione wokół czegoś sympatycznego, ludycznego, a nie wokół kolejnej klęski, rocznicy, żałoby - dodaje.

Mariusz Czubaj przyznaje, ze jest wielkim fanem sportu, mecze Euro 2012 obejrzy jednak w swojej prywatnej Strefie Kibica. W czwórce obstawiał, kto wygra mecz otwarcia i całe mistrzostwa, ale też opowiadał o swojej najnowszej książce.

- "Zanim znowu zabiję" to przede wszystkim kryminał, a dopiero w drugiej kolejności opowieść o piłce nożnej. Wcale nie było trudno te światy połączyć - wyjaśnia Czubaj.  - W poprzedniej książce "21:37" też jest wątek piłkarski. Kluczowe zdarzenie ma miejsce w dniu, w którym  Polsce i Ukrainie zostaje przyznana organizacja Euro 2012.

- W książce jest dużo aktualnych wątków. Wynika to z faktu, że lubię być na bieżąco, lubię kryminały współczesne. Uważam, że są do pewnego stopnia zwierciadłem, kroniką, w której można zawrzeć refleksje o świecie współczesnym - opowiada gość Kasi Dydo i Kuby Kukli. Posłuchaj załączonej audycji.

(pj)

Czytaj także

Nastrojowo o morderstwach

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 08:15
Szwedzkie kryminały to powieści o współczesnym społeczeństwie, przeniknięte tajemniczą aurą skandynawskiej przyrody – mówi krytyk Mariusz Czubaj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co nam przyniesie Euro 2012?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 16:13
Urbaniści, architekci, socjologowie oraz kulturoznawcy połączyli swoje siły w interdyscyplinarnym projekcie badawczym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Euro 2012 - nie zmarnujmy tej szansy!

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 15:21
Czy jest szansa, żeby Polska po Euro 2012 była sexy? Czy to jak promujemy nasz kraj ma szanse zaprocentować - już dziś sprawdzają naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nadchodzi godzina zero. Cieszmy się"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 10:02
Pięć lat oczekiwań, euforii, nadziei i niepokoju dziś znajdzie swój finał. Na kilka godzin przed rozpoczęciem Euro 2012 gościem "Dogrywki w Jedynce" był prof. Mariusz Czubaj, antropolog kultury i socjolog.
rozwiń zwiń