Ogień olimpijski jej w rękach

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 11:30
- Wydawało mi się, że te dziwne emocje, które towarzyszyły ludziom na ulicy, bo gromadzili się by obejrzeć sztafetę z ogniem olimpijskim, mnie nie dosięgną. A jednak udzieliły mi się. I nawet zdarzyło mi się machać jak angielska królowa - wspomina Marta Żmuda-Trzebiatowska.
Audio

Aktorka (i była siatkarka!), znalazła się z w grupie Polaków, którzy biegi w sztafecie z ogniem olimpijskim. Przyznaje, że do tej pory rozpiera ją duma.

- Ogień wybiegł z Olimpu i trafił bezpośrednio do Wielkiej Brytanii. Na wcześniejszych olimpiadach biegł przez wiele państw - wyjaśnia Marta Żmuda-Trzebiatowska. - Ja do tego biegu zostałam zaproszona. Wraz ze mną biegło 7 znanych kolegów, aktorów i sportowców oraz 18 osób wyłonionych w konkursie.

Aktorka nie miała długiego dystansu do przebiegnięcia, bo zaledwie około 200 metrów. Przyznaje jednak, że obok radości, towarzyszył jej również stres. - Bałam się, żeby coś się nie stało z tym ogniem - opowiada aktorka.

Do czwórkowego studia Marta Żmuda-Trzebiatowska przybyła wraz z pochodnią. To przepiękny rekwizyt, a na świecie jest ich tylko 8000, tyle ilu było uczestników sztafety.  Błyszcząca pochodnia ma też taką liczbę otworów, którymi wydobywają się płomienie. 

Posłuchaj całej audycji Kasi Dydo i Kuby Kukli "Stacja Kultura" i dowiedz się, co podczas sztafety olimpijskiej nazywane jest pocałunkiem, a także czy dawna kariera siatkarki pomaga Marcie w jej dzisiejszym zawodzie i komu, oprócz siatkarzy, aktorka zamierza kibicować w Londynie.

(pj)

Czytaj także

Wojciech Jagielski: Ventersdorp wciąż jest miastem białych

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 11:15
To zupełnie inna Afryka niż ta, którą znamy z telewizji. Wojciech Jagielski napisał "Wypalanie traw" o małym miasteczku w RPA, które nadal broni się przed zniesieniem apartheidu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznana twarz Polaków: zdybyliśmy najwięcej szczytów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 16:21
Polacy w Himalajach wypracowali swój styl wspinaczki, wejścia zimowe to była ich specjalizacja. O tych wyprawach i wolności, którą dają góry powstał film "Sztuka wolności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Orłoś i świat widziany oczami dziecka

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 13:50
Dzisiejsze dzieciństwo pełne jest różnych gadżetów, zajęć, ciekawostek - jednak od wieków nic się nie zmienia - dzieci uwielbiają psocić. Kuba i Mela, dzieci Macieja Orłosia też bywają nieznośne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Picasso jest zbyt kanciasty, Rafael kojarzy się z czekoladkami"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 14:45
Dzieci często nie interesują się sztuką. Co więc zrobić by nasze pociechy złapały bakcyla i weszły w artystyczny świat - opowiadali Ewa Jałochowska i jej syn Kajtek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inspirująca kuchnia francuska

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 07:30
Magda Gessler przyznaje, że kuchnia francuska jest genialna. Niestety nie może tego samego powiedzieć o kuchni Polaków - na naszych talerzach króluje karkówka z grilla.
rozwiń zwiń