Galerie, życie blisko natury i Festiwal Malta - co w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 08:20
W "Stacji Kultura" zaprosimy m.in. do światowych galerii, powiemy o życiu blisko natury i sprawdzimy, co w programie Festiwalu Malta.  
Kulturalne rozmowy o kulturze
Kulturalne rozmowy o kulturzeFoto: shutterstock/Pixel-Shot.

Program rozpoczniemy od przeglądu wystaw w galeriach światowych. Jak co tydzień Ada Janiszewska przygotuje autorską selekcję ekspozycji, które możemy zobaczyć wirtualnie oraz na żywo w galeriach, muzeach i centrach kultury na całym świecie.

W cyklu "Co kultura czerpie z przyrody?", tym razem Ola Opala opowie o wystawie autorstwa Magdaleny Petryny "Twardo stąpać po ziemi. O życiu blisko natury", którą można oglądać w portalu Wirtualne Muzea Małopolski. Magdalena Petryna, sześć lat temu porzuciła miejski gwar na rzecz ptasich treli, rechotu żab i pszczelego bzyczenia. Zamieszkała w starej chacie w Beskidzie Wyspowym, otoczona chwastami i chaszczami, doświadczając natury w każdym niemal jej aspekcie. I o tym opowiada. Wystawa łączy opowieść o współistnieniu z przyrodą z eksponatami muzealnymi - obrazami, zdjęciami, rzeźbami, będącymi przyczynkiem do snucia opowieści o nie zawsze łatwiej relacji człowieka z otaczającym go, żyjącym własnym życiem światem.

"Stacji Kultura" nie zabraknie też lektury. Po godz. 10.45 w cyklu "Książka w Czwórce" zapraszamy do słuchania fragmentów autobiografii "Z głowy" Janusza Głowackiego. Książka tego znakomitego felietonisty i dramaturga została nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Autobiografię, do 30 czerwca w Czwórce, czyta Grzegorz Małecki z Teatru Narodowego.

POSŁUCHAJ WIĘCEJ Radiopowieść w Czwórce >>>

W drugiej godzinie audycji zaprosimy na Festiwal Malta w Poznaniu. 32. edycja festiwalu odbywać się będzie pod hasłem "Świat w uścisku/World Held Tight /СТИСНУТИЙ СВІТ".  Jak zapowiadają organizatorzy, festiwal który rozpoczyna się 27 czerwca będzie łączący, otwarty i różnorodny. W programie m.in. bezpłatne spektakle teatralne i koncerty na Scenie Malta, wciągające dyskusje w ramach Forum, aktywizujące zajęcia dedykowane dzieciom, sieć organizatorów kultury oraz open call. Festiwal Malta potrwa do 3 lipca.

Zobacz także: 

Opowiemy też o wakacyjnej akcji "POLIN na Łące"! POLIN opuszcza mury muzeum, i zaprasza by wspólnie cieszyć się latem, odpoczywać wśród zieleni i poznawać smaki żydowskiej kuchni. A wszystko to w zielonej scenerii łąki. Akcja trwa od 25 czerwca - 31 sierpnia 2022, na zielonym skwerze przy Muzeum POLIN od strony ul. Lewartowskiego. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających? O tym powiemy przed 12.00 w Czwórce.

 

***

Na audycję Stacja Kultura zapraszamy w środę (29.06) po godz. 10.05. Program poprowadzi Kasia Dydo

aw/mat.pras


Czytaj także

Dąb Dunin został Europejskim Drzewem Roku 2022

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 14:00
Ogłoszono wyniki głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2022. Zwyciężył 400-letni dąb Dunin, który rośnie na skraju Puszczy Białowieskiej, w Przybudkach, w gminie Narew, w województwie podlaskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń