Najwyższa pora na studia o Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 12:16
We wrześniu 2013 roku w Oksfordzie ruszą studia poświęcone Polsce. Będą to pierwsze realizowane studia interdyscyplinarne w tej skali.
Audio

Zaplanowano, że studia będą traktowały o współczesnej Polsce i przemianach, jakie nastąpiły po 1989 roku. Działać będą w ramach St Antony's College na Uniwersytecie Oksfordzkim, który jest ośrodkiem studiów magisterskich i doktoranckich specjalizującym się w studiach międzynarodowych.

Prof. Timothy Garton Ash z Uniwersytetu Oksfordzkiego  uważa, że to już najwyższa pora by stworzyć taki właśnie kierunek. Tym samym Polska trafia do grupy bardzo wpływowych państw, o których uczą się studenci na całym świecie.

- Polska jest coraz bardziej znaczącym krajem w Unii Europejskiej. Nie każdy kraj w Europie czy na świecie ma swój własny program: Niemcy - tak, Francja - tak, USA - tak, Rosja - tak, Czechy - nie, Słowacja - nie - wymienia profesor Ash.

Otwarcie nowego kierunku studiów w Oksfordzie nie oznacza, że wcześniej nie istniały kierunki poświęcone Polsce. Polonistykę można np. studiować na francuskiej Sorbonie - gdzie jeszcze? dowiesz się słuchając materiału Bartka Wasilewskiego w audycji Justyny Dżbik "Poranek OnLine".

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polscy internauci pomogą odczytać tysiące antycznych papirusów

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 10:30
Przeglądając w sieci tysiące antycznych zwojów, można trafić na lekarską receptę, ale też odkryć nieznany tekst Platona. Badacze papirusów potrzebują Twojej pomocy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zachód w końcu pozna Polskę lepiej?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 09:26
Wybitni intelektualiści związani z Uniwersytetem w Oksfordzie tworzą pogram badań nad współczesną Polską. O naszym kraju ma się mówić więcej i częściej, zarówno na uczelniach jak i na salonach politycznych i kulturalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tam, gdzie Tolkien chodził na piwo

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 17:01
Oksford można zwiedzać wieloma szlakami. Ciekawą propozycją jest spacer po tym miasteczku śladami mistrza gatunku, twórcy słynnej trylogii fantasy, J.R.R. Tolkiena.
rozwiń zwiń